Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19. December 2012, 10:12 PM   #4
ates demir
Guest

Sevgili Bart
Sistem 2 sekilde coker
Ya tum paralar sistemden cekilir
Ya da gokten ucaklarla para sacilir.
Her 2 durumdada coker.
Yerine koyacagimiz bir sistem dusunelim.
Kurana, akla, vicdana ve mantiga hitab etsin.
Tum yeryuzu MeDİNe olsun.
Ama su bir gercekki Kuran anlamlari konusunda bile ortak bir yargiya varamiyorken, hanifler nasil olurda bir sistemde fikir birligi yaparlar?
Birlik demisken, ben en sevdigim dostumla bile BİRR olamiyorken, etraftaki onca ego nasil yikilirda saf vicdan ve akillar kalir merak icindeyim.
BİRR olmak ayni noktayi olusturan kelimeler olmak, birinin cani yanarken digerininde yanmasi demekken soru şu;
Nerede hata yapiyorum/yapiyorsun/yapiyoruz?
Birrleşmemiz gerek.
Kucuk lokma kolay yutulur.
Sonra fikri eserlerimizi, dunya duzenimizi konusmamiz ve tartismamiz gerek.
Bu yaziyla belki bir konu basligi acilir, Kuran akil ve vicdanla İslami duzen (ekonomide egitimde, evlilik hukukunda, ceza-karsilik-hukukunda , sanayide, giyimde kusamda saglikta.......)
Mesela yonetim bicimi Kurana uygun olani nedir?
Demokrasi mi?
Nasil?
%35 oy alan biri bazen %65 e hukmedebiliyor? Nasil engellenir?
Bir manken vardi ismini hatirlamadigim, dagdaki cobanin oyu ile benim oyum bir degil derdi. Aslinda hakliydi ama kendi oy degeri 1 iken dagdaki cobanin oy degeri 2 idi. (Bknz: nufusa gore milletvekili cikarma sayilari)
Adaletsizlik her alanda var. Engellenmeli. Adalet terazisi ahirete birakilmadan simdi ve burada halledilmeli.
Yazacak cok sey var, mesela en basiti kiyak emeklilik. Hangimiz 5 yilda emekli oluyor? Liste uzar gider sevgili dostum Bart. Konusacak cok sey var...
Hurmetlerimle.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (20. December 2012), dost1 (26. December 2012), Miralay (28. December 2012)