Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. February 2009, 08:49 PM   #8
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Kehf 98. Kale haza rahmetüm mir rabbı* fe iza cae va'dü rabbı cealehu dekka'* ve kane va'dü rabbı hakka

“Dedi: "Bu, Rabbinizden bir rahmettir. Rabbimin vaadi gelince onu yerle bir eder. Ve Rabbimin vaadi haktır."

Şimdi de dekke kelimesini tahlil edelim.

Dekke: ufaltmak,yok etmek, yerle bir etmek, zayıflatmak, üstünü düzlemek, devenin hörgücünün yok olması anlamında da kullanılır.

Dekke Kuranda 7 defa geçmektedir.

A’raf 143. Ve lemma cae musa li mıkatina ve kelemehu rabbühu kale rabbi erinı enzir ileyk* kale len teranı ve lakininzur ilel cebeli fe inistekarra mekanehu fe sevfe teranı* felemma tecella rabbühu lil cebeli cealehu dekkev ve harra musa saıka* felemma efaka kale sübhaneke tübtü ileyke ve ene evvelül mü'minın

“Musa, bizimle sözleştiği yere gelip Rabbi de kendisiyle konuşunca şöyle konuştu: "Rabbim, göster bana kendini, göreyim seni." Dedi: "Asla göremezsin beni. Ama şu dağa bak. Eğer o yerinde durabilirse, sen de beni görebileceksin." Rabbi dağa tecelli edince onu parça parça etti. Ve Musa baygın vaziyette yere yığıldı. Kendine gelince şöyle yakardı: "Tespih ederim o yüce varlığını, tövbe edip sana yöneldim. İman edenlerin ilkiyim ben."

Hakka 14. Ve humiletil'ardu velcibalu fedukketa dekketen vahıdeten.

“Yer ve dağlar yükletilip birbirine bir çarpılışla parça parça edildiğinde, “

Fecr 21. Kella iza dükketil'ardu dekken dekken.

“İş, böyle gitmeyecektir! Yer birbirine çarpılıp dümdüz hale getirildiğinde,”

Kehf 98. Kale haza rahmetüm mir rabbı* fe iza cae va'dü rabbı cealehu dekka' ve kane va'dü rabbı hakka

“Dedi: "Bu, Rabbinizden bir rahmettir. Rabbimin vaadi gelince onu yerle bir eder. Ve Rabbimin vaadi haktır."

Kehf 99. Ve terakna ba'dahüm yevmeiziy yemucü fı ba'dıv ve nüfiha fis suri fe cema'nahüm cem'a

“O gün onları bırakmışızdır, birbirleri içinde dalgalanırlar. Sura da üflenmiştir. Hepsini biraraya toplamışızdır.”

Değerli Kardeşlerim!

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah’ın bu konudaki ayetleri bunlar.
Biz tefsirlerde sözedilen hiçbir rivayete değinmeden ve bağlı kalmadan tebyin işlemi yaptık. Yani Kur’an’da olanları ortaya koyduk.

Kusursuzluk sadece Allah’a mahsusdur.
Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah’a emanet olunuz.
dost1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla