Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21. September 2012, 10:48 PM   #25
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Sevgili hakikat yolcusu
Sizin anladığınız bildiğiniz manada melekler vardır.

2:30 - Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.
Yüce Allah fiziksel formu nasıl bilemeyiz ama canlı akıl sahibi varlıklara sesleniyor.Varlıklarda ona soru soruyor.Rabbimizze tekrar cevap veriyor.Allah burada formunu kendisinin bildiği bir varlığı yaratacağını söylüyor.yani varlık daha yaratılmamış.kalp, böbrek, dalak ,oluşmamış.bu organlar daha yaratılmamış bir varlığın organları olarak nasıl cevap versinler .burada canlı bir varlık var konuşabiliyor

2:31 - Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.
adem yaratıldıktan sonra rabbimiz ona bu akıllı varlıkların bilmediği şeyleri öğretiyor.Ve bir yerde insanın üstünlüğünü(seçim yapabilme,irade)onlara kanıtlamak istiyor. soru sorduğu tabiki yarattığı insanın kalbi, böbreği, ciğeri vaya gezegenler değil.
Akıllı muhasebe yapabilen varlıklar

2:34 - Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu
burada meleklerin yanı sıra karşımıza birde iblis çıkıyor.Bazıları bu iblisin ademin kötü yanı veya nefsi olduğunu söylüyor.Bu da doğru değil.Dedikleri gibi olsaydı Adem e secde edilmesi istenirken ilk başta onun kibri buna hoşnut olurdu yani memnun kalan kısmı zaten kötü yanı olurdu neden isyan etsinki.Burdada iblisin formunu yalnızca Yüce Allah ın bildiği akıllı muhasebe yapan aynı zamanda seçimde yapabilen bir varlık olduğunu düşünüyorum.Yani meleklerden farklı olarak seçimde yapabiliyor. bence kardeşim bildiğimiz manada melekte şeytanda vardır.

Konu raven tarafından (22. September 2012 Saat 12:43 AM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla