Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. April 2021, 10:11 PM   #3
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.

Birkaç hafta önce ilahiyatçı Mustafa Özturk ün youtube da bir videosunu izledim. Kendi sözleri ile;

Vahyin inzal keyfiyeti konusuna gelince, İslâmî kaynaklarda bu konuyla ilgili üç farklı görüş nakledilir. Geçmişte ve günümüzde hâkim kabul gören ilk görüş Kur’an vahyinin hem lafız hem mana olarak inzal edildiği yönündedir. Bizim tercih ettiğimiz ikinci görüş ise Zerkeşî ve Suyûtî gibi Sünnî âlimler tarafından ikinci sırada nakledilir. Buna göre Cebrail Kur’an vahyini özellikle salt manalar (mefhumlar) olarak indirmiş; Rasûlullah bu manaları bellemiş ve Arap dilinin ifade kalıplarına kendisi döküvermiştir.

beyanında bulunmuştur. Hatta bu savını delillendirmek içinde ;

Bir de Kur'an da, 23 sene Velid bin Muğire aşağı As bin Vail yukarı diyip bütün kadrajını Hicaz-Taif-Medine'ye sıkıştırmış ve insanlığa son söyleyeceği sözün çapı, oradaki üç beş tane lavuk müşrik. Ve o müşriğe Kuran'da öyle küfürler var ki... (...) 'Nesebi bilinmeyen, onun bunun çocuğu'na 'zenim' denir Arapçada. Bu Allah dili olabilir mi? İnsani dil olamaz mı? Olabilir. Niye? Yanmış canı ya. Feverandır, olabilir.

gibi biraz farklı anlaşılabilecek sözler söylemistir. Bende bu konuyu foruma taşımak istedim. Mustafa Özturk ün beyanlarını dinleyip kafası karışan çok insan gördüm. En azından internet üzerinden bu konu hakkında araştırma yapacak olanların forumumuzadan bilgi edinmesini istedim.
Galip Bey,
Bende sizin gibi düşünüyorum. Öbür türlü mükemmel olan bu Kur'an dilinin yakalanamayacağı düşüncesindeyim.
Bilgilendirme için tesekkurler
Sağlıkla