Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. November 2012, 09:49 AM   #23
Tenzin
Yeni Üye

Tenzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Tenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud of

Dostlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum ve böyle bir durumun var olmadığına ikna oldum.İlgi alaka ve samimiyetiniz için teşekkür ederim.Ama bazı sorularım daha var yani aslında bir çok sorum varda böyle aklıma gelince unutmadan size danışayım diyorum.

1-) İslamda kölelik ve cariyelik kavramı (Bilinen manasıyla) olmadığına göre ve Allahın dinini yaymak adına dahi olsa durup dururken fetih düzenlenemeyeciğne gör. Asırlar boyunca müslüman devletler diğer ülkelere fetih düzenlemiş işgal etmiş kimisi yakıp yıkmış kimisi adaletle davranmış kimisi islamı o tapraklara hakim din kılmış. Şimdi sormak istediğim soru şu geçmişte hiç bir toplum islamı düzgün yaşamadımı.Yani doğru islamı bır avuç insan mı biliyor dünya da. 1400 yıllık bir zincirden bahsediyoruz şimdi bu zincirin bütün halkalarını bunlar paslanmış en temiz halka bizim ki diye kestirip atamıyorum. Bu devletlerin hükümdarları veya o devletler de yaşayan insanların hükmü nedir. Bunlar cehennemlik mi yani. Mesela osmanlı döneminde padişahların cariyeleri vardı devletlerden vergi isteniyor vermezseler savaş açılıyordu vs. anlatmak istediğmi anladınız yani o zamanda yaşamış bir müslümanın hükmü nedir. Bu adamlar müslüman değilmi yani bunu sormak istiyorum.

2-) 4 halife döneminde bilinen manda cariye ve kölelik uygulanmışmıdır ve diğer ülkelere sebepsiz yere saldırılmışmıdr. Yani islamda ki bu hükümler ne zaman bozulmuştur. Eğer 4 halife döneminde böyle bir şey olduysa kuranın anlamını değiştirmekren dolayı kafir olmuş olmazlarmı?
Tenzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla