Tekil Mesaj gösterimi
Alt 31. March 2013, 02:37 PM   #10
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuman Kardesim, sen gercekten Peygamberimizin günümüzdeki sekliyle namaz kildigina inaniyormusun?

NAMAZ, evet dinin diregi dedikleri namaz, insanlari kötülükten alikoyan dedikleri namaz, kil kilabildigin kadar cennet kapilarini sana acar dedikleri namaz. Pazarligini utanmadan son elcinin adina Musa Peygamberle yaptirilan namaz.

Sayet bildigimiz sekildeki namaz bu kadar kutsal bir ibadet olmus olsaydi, Rabbimiz en büyük harflerle, en ince noktasina kadar Kur'an da aciklamis olmaliydi, ki izah edilmemis olan bir ibadetten yüce Allah hic bir kulunu sorumlu tutmaz.

Ama Kur'an eksikmis (!) gibi gösteren Allah'tan utanmazlar, bu da Allah katindandir diye uyutur milleti. Yüksek dojda alinan uyku ilaclari sonunda ya ölüm yada akil yoksullugu kalir. Anlayana.

Izahi edilmemis olan konularda, ne tarih bakimindan nede olaylarin akis bakimindan yabanci kaynaklardan faydalanmamiz Rabbimizce emredilmemistir. Ihtiyac duyulmus olsa idi bir kedi babasinin veyahutta bilmem kimin laflarina basvurun diye bir dipnot bulurduk herhalde.

Okyanuslar kurumadi, agaclarin kökü kurumadi derken bir de elektrik üzerinden internet cikti kafirlerin basina, yaz yazabildigin kadar, sanki bir ayetin benzerini yazmaya tüm dünya ateistleri toplansa ne yazar.

Indirdigimiz Kur'an onlara yetmiyormu diyen Rabbimize karsi gelmis oluruz.

Bir amerikali, ingiliz, yunan, filipinli vb.... Islami ögrenmek ve islama girmek icin ne arap yarimadasinin cografyasina nede arap gelenek göreneklerine ihtiyac duyar. RABB, sadece ve sadece Rabbini idrak etmesi gerekir.

Araplar arasinda yasamadigimiz halde hangi ülkeden hangi irktan olursa olsun Kur'an i merak edip acip okuyor, dillerine ceviriyorlar. Kendi dillerinde indirilmeyen Kitap'i anlamaya calisiyorlar.

Bana kalsa bu insanlar araplardan daha üstün. Düsün Kardesim bir kere, kendi dillerinde indirilmeyen Kur'an i okumak ögrenmek anlamak ne demektir diye.

Arabin akli calismamis demek, yahudilerle hiristiyanlarla ic ice yasadiklari devirlerde onlara indirilan kitaplari merak edip acip bakmamislar bile icine. Araplar da sorumlu degillermiydi acaba asagi yukari 500-600 küsur sene evveli indirilmis olanlardan bir seyler ögrenmeleri gerekmezmiydi. Bizler 1400 küsur sene evveli indirilen Kitap icin harcamadigimiz cabayi birakmiyoruz anlamak, ögrenmek ve yasamak icin. Allah herseyi hakkiyla gören, bilen, isitendir.

Zorlastirmayalim kolaylastiralim, nefret ettirmeyelim sevdirelim, uzaklasmayalim birleselim.

Kisaca söylemek istedigim, Kur'an in kissalarindan örnekler alalim, kisa ve öz olarak. Konu rivayetlerle genisletildiginde amactan uzaklasilmis oluyor ve piramidin ici gibi cikmaz yollara yönlendiriliyor. Ayikla pirincin tasini, rivayetlerin ayiklanmasi gibi.

Millet uydudan yer altindakileri dahi arastirabiliyor elle kazmadan. Biz halen Kur'an a uyarmi uymazmi alalim mi almayalim mi pazarligindayiz. Kur'an dakini alsak nasil olur? Kur'an in haricinde ifade edilenen uygulanan her din atalar dinidir.

Kararimi kesin olarak vermis bulunuyorum Kardesim, ben bu isin altindan cikamiyorum. Rabbim üzerimden her türlü mesuliyeti kaldirsin, bildirdiklerinden sorumlu tutsun beni, bilmediklerimden degil. Benim dinim bir kavim dini degil, arap dini hic degil. Ben Allah'in dinine uyuyorum. Allah'in tekelinde olan dine iman ediyorum.

Selam ve dua ile.
Yazdıklarına tamamen katılıyorum değerli kardeşim.Bu yazını beğenmem için teşekkür butonu kafi gelmez.Sadece namaz konusunda bir ekleme yapmak istedim.Kuran da 2:43 - Hem namazı dosdoğru kılın, zekatı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin. 3:43 - Ey Meryem! Rabbine divan dur ve secdeye kapan ve rüku' edenlerle beraber rüku' et" demişlerdi.
48:29 - Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun yanında bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûa varırken secde ederken görürsün. Allah'tan lütuf ve rıza isterler. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır. Bu, onların Tevrat'taki vasıflarıdır. İncil'deki vasıfları da şöyledir: Onlar filizini yarıp çıkarmış, gittikçe onu kuvvetlendirerek kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş bir ekine benzerler ki bu, ziraatçıların da hoşuna gider. Allah böylece onları çoğaltıp kuvvetlendirmekle kâfirleri öfkelendirir. Allah inanıp iyi işler yapanlara mağfiret ve büyük bir mükâfat vaad etmiştir.
Gibi ayetlerde özellikle 48:29 daki ayetden şimdi icra edilen namaz şekli çıkmazmı.Yani sadece rukudaki secdedeki ve divan durdaki temel hareketleri baza alırsak.Tabiki daha sonra mezheplere göre değişiklikler arz eden şekillerden bahsetmiyorum.Ama temel çerçevedeki şekil.(Bu arada ekimus salate nin anlamını bildiğimizi varsayıyorum artık Namaz olarak çevrilmesine fazla itibar etmeyin)

Konu Araştıran tarafından (31. March 2013 Saat 02:50 PM ) değiştirilmiştir.
Araştıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla