Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. August 2010, 05:55 AM   #24
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam hiiiç kardeşim
maşallah sen namaz işini bitirmişsin, artık ahirete çalışıyorsun

işin şakası bir tarafa kafanda namazla ilgili sorun bırakmamanı takdirle karşılıyorum.

Ama hala o kadar okuduğum şeylere rağmen hala kafamda bu sorunu halledemedim.
Ben mesleğim gereği kanun maddeleri,tebliğ,yönetmeliklerle çok haşır neşir olduğumdan her yerde kelimelerin,cümlelerin acaba çift anlamı var mı diye bakarım?

Bir yerde ceza gerektiren bir kanun maddesinde, tek bir virgülle nasıl suç olmaktan çıktığına ve bu yüzden o virgül sayesinde cezadan kurtardığım vergi mükelleflerine şahidim.

Kur'an'ı da okurken bir kelimenin acaba başka bir anlamı daha var mı diye bakarım.
Alışkanlık işte

Bu yüzden buradaki çok değerli can dostlarım Dost1, Kamer ve Sn.Hakkı Yılmaz'ın tebyinleri çerçevesinde namazın aslında öyle böyle fazlaca şekilsel bir ritüeli olmadığına; salat'ın "sosyal imar,dayanışma,destekleme..." anlamlarına geldiğine ve bunun farz olduğuna kanaat getirdim.

Kıble olayında, Kur'an'da "NAMAZLARINIZDA" ifadesine rastlamadığım için şekli kıldığım namazlarda değişik yönlere dönerek namaz kılardım ve hala öyle yapıyorum. Çünkü doğu da batı da Allah'ındır. Ne yöne dönersek dönelim ona yöneliriz.

İşte kafamdaki bu soru işaretleri yüzünden ikilem yaşamaktayım.

Ya şekilsel namaz da farz sa?

Senin bu konuda kafan rahatsa ne mutlu sana. Ama ben vicdanen hala kendi kendimi sorgulamaktayım.

Allah'a emanet ol
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
aşık74 (9. August 2010), bartsimpson (25. July 2012)