Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11. December 2012, 11:57 AM   #15
gavs
Katılımcı Üye

gavs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
15 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

slm arkadaşlar!
Allahın rahmeti üzerinize olsun..Hiç bir zaman ,bir insanı karalamak gibi bir düşüncem olmamıştır.Özellikle son beş yılda dinime bakışım çok değişti.Eski ,kabullenmeci kült bir düşüncenin altından daha çok sorgulayan ve araştıran bir din anlayışı yeşerdi.Hiç şüphesiz internetin çok büyük etikisi oldu.Her zaman bulunduğum cemaatlerde bazen gizli gizli tartıştığımız fakat asla net bir cevab vermekten çekindiğimiz meselelerin ,internet aracılığıyla önümüze dökülmüş olması inanın bende çok büyük bir rahatlamaya neden oldu diye bilirim.Artık anlamıştım milletinde benim gibi sorunlar yaşadığını...
Artık o dokununlamayan ,hatasız görülen islam büyükleri ve eserleri gerektiğinde çok rafhatlıkla eleştrilebiliyor yanlışları ortaya konabiliyordu..
Daima aklımı kurcalayan o saçma, hadis denen sözlerden,kerametlerden,tasavvufun peygamberleride aşan menkıbelerinden,imam diye nitelenen ulemaya atfedilen yok 500 000 hadis ezberlemiş ,yok 10 000 cilt kitabı hıfzetmiş ,,gibi palavrala çok rahat uydurma Diyebiliyordum....Herşeyin kuran çerçevesin değerlendirilmesi gerektiğini anlamış,yafta etiketlerin bir şey ifade edemiyeceğini görmüştüm..
en son nur cemaatine gidiyordum..Said nursi gerçeği diye hazırlanmış belgeselde risaleinur'a yapılan eleştirileri gündeme getirdiğimde yer yerinden oynamıştı diyebilirim..Fakat eleştrilere hiç bir mantıklı cevab yoktu! onun o iman kurtarıcı kimliği,ve çektiği zulumler ,adeta bir destan vari şekilde anlatılarak konu kapatılmaya çalışılıyordu..Çok tartışmalar oldu!! ebced cifir hesabıyla ayetlerin gerçek manasından saptırılarak çıkarılan anlamlardan tutunda,said nursini neden cuma namazına gitmediğine kadar bir sürü tartışma....Fakat çok fazla bir şey değişmedi..Küfre girmekle suçlansamda çok umurumda değildi.Burslarımı kestim ,cemaatten ayrıldım..Hatta onlara,açtığınız okullar ,yaptığınız misyon faliyetleri çok iyi takdire şayan,fakat hakkı söylemek,yanlışdan dönmeyi bilmek lazım ,risalei nur rehberliğinde bu dava boşdur dedimsede olmadı..
Benden daha çok takva gördüğüm arkadaşların ,kuran yerine hala daha risale peşine koşmaları beni çok şaşırtmıştı...
Diğer cemaatlere bağlı arkadaşlarda aynı sorun vardı.yücelik vasfını arkasına saklanmış ,hikmet ve himmet dağıtan hocaları , efendi babaları nasıl eleştrilebilinirki?Çunku onlar vehbi ilim sahibiymişler,onlar allahın veli kullarıymış ,biz ehliyyet sahibi değilmişiz gibi açıklamalarla ,adeta bir koyun sürüsüne dönüşütürülmüş ancak şartlı reflexe cavab veren bir cemaat..İşte alın size müslüman??????????????
Öyle cemaat mensubları ki,aleni küfür ,şirk ifadelere bile amenna!!!!! diyebiliyor..Hakkı söyleyen eğitimli bir ilahıyatcıya acımadan ,iftira ve yalanlarla yerden yere vururken,tabii olduğu basit bir mahelle hocasının dediklerini kayıtsız şartsız kabul eden,küfür şirk ifadelerini göremeyen bir cemaat........
Günümüzde hala daha,din değimiz olgu kuranı kerimden ziyade ,islam adına uydurulmuş ,kurallarını hacı,hoca şeyherin belirediği bu facit daire durmaktadır..Çünkü neden?
İslam adına yanlışlar ortaya konamadığı için...........Mutlaka yanlışlar ortaya konmalıdır....

CENABI HAKKIN ,DAHA ÖNCESİNDE KAVİMLERİN DÜŞTÜĞÜ HATLARI BİZE BİLDİRMESİ GİBİ,BİZDE KENDİ YANLIŞIMIZI ortaya koymalıyız......
aorskaya (11. December 2012), dost1 (11. December 2012)