Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28. May 2011, 11:48 AM   #1
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of
Standart Hangisi doğru?

Merhabalar herkese, bu forumda yeni üye olmama rağmen uzun süredir takip etmekteyim yazıları.Aynı zamanda kendi çabalarımla inancım anlamında bakış açımı düzeltmeye çalışmaktayım.Hem kendim hem de eşim için en doğrusunu bulabilmek adına uğraşıyorum.Başlığı nereye açacağımı bilemedim.Şayet yanlış yere açtıysam kusurumabakmayın lütfen.

Kuranı Türkçe meallerden okuyorum.Ancak tefsir konusunda güvenebileceğim bir kaynak tam olarak bulamadığımdan internetten araştırmalarıma devam ediyorum.Gündelik hayatta karşıma çıkan herhangi bir konuda ilk başvurum Kuran oluyor.Okudukça imanım güçleniyor ve inanılmaz duygular yaşıyorum.Allah'a olan sevgim katlanıyor.İbadet etmek istiyorum ancak bir türlü doğru yolu bulamıyorum.Kendim okuyorum ancak her mealde farklı anlamlar çıktığı gibi internette de çok farklı yorumlar mevcut.Ne yapacağımı şaşırdım.Artık arapça öğreneceğim galiba.Çünkü kimseye güvenemiyorum.Son yıllarda o kadar çok bakış açısından yorumlar okudum ki şu anda bilgi yorgunu gibiyim.Artık bu karmaşa sona ersin istiyorum çünkü Kuranı dilediğimce okuyamıyor ibadetimi de ağız tadı ile yapamıyorum.Sürekli acaba doğrumu yapıyorum acaba eksik mi yapıyorum ya da gereksiz işlerlemi uğraşıyorum, acaba acaba?? Nefeslerimizin sayılı olduğu bu dünyada sürekli bunları düşünmek ve öylece kalakalmak korkunç.

İbadetlerimi doğru yapabilmek ve yine Kuran-ı Kerim i doğru okuyabilmek için bana hangi tefsir veya hangi benzer kaynakları önerirsiniz.Açıkçası hergün internetin başına geçip sürekli değişik fikirleri okumak ve sürüncemede kalmaktan yoruldum.Örneğin namaz ve oruç konusunda bir sonuca varamıyorum.Mantığıma uygun olanı yaptığım taktirde bu kez içim rahat olmuyor.Arapçam olmadığı için meallere bakmak zorundayım.O nedenle sizlerin bu konuda benden kat be kat bilgili olduğunuzu ve de hurafelere karşı durup sadece Allah'a kulluk eden hanifler olduğunuzu düşünerek tavsiye beklemekteyim.

Ben hayatı çok mu kurcalıyorum bilemiyorum.Sizler ve bende çok şanslıyızki aklımızı eğitimimiz sayesinde kullanabiliyoruz ancak hayatı sadece çocuklarına bakmak zorunda olan eğitimsiz dul bir anne için hayat farklı.O belki Kuranı tanıyamadan ölüp gidiyor.Ama saf tertemiz yüreğiyle yetiştiriyor çocuğunu.Bu insanlar bizler gibi o ayetten girip öbüründen çıkıp kelimelerin anlamlarını defalarca yorumlamayı bırakın dinlenecek vakit bulamıyorlar.Belki fakirlikten belki hastalıktan ölüp gidiveriyolar.O insanların farkı nedir?Ben bu kadar araştırıp sürekli kurcalayıp hayatı kompleks bir hale getirp bu kez yapmam gerekenlerden mi kaçıyorum acaba?Bu insanların sınavı farklı da olsa onların belki kısa belki uzun ömürlerinde anca belki yaşlı ve hastayken dinlenme fırsatlatı olacak peki bu insanlar günahkarmı sayılacak bir kere bile kuran okuyamadıkları için?Yani şöyle mi düşünmeliyiz basitçe, "Ne yapalım okumayı öğrenselerdi " şeklinde mi düşünmeliyiz?Bu insanların konumu nedir sizce?

Ya da yine biz gibi düşünmeyen bakış açısı farklı olan günümüz çalışan insanlarını düşünelim..İmkanı, zamanı ve eğitimi olan bu insanlar ise sadece tercih etmediklerinden araştırmıyor ve okumuyorlar. Bu insanlar belki gülücükler saçarak hayattan keyif alıyorlar, güzel güzel yaşayıp gidiyorlar..Dizileri izleyip dedikodu yapıyor, güzel yerleri geziyor, iyi bir yerde yaşamak, lüks ev eşyalarına ulaşabilmek ve evlatlarını en çok prestiji olan pahalı okullarda okutup onlara prestijli meslekler kazandırmak adına hayatlarını yaşıyorlar..Öyle ya da böyle benim sahip olduğum hiçbir kuruntuya karışıklığa vs sahip değiller.Zaman kaybı olarak bakıyorlar "Kuran okumaya ve ibadete".Öyleyse ben sürekli "acaba en doğrusu ne, acaba burada ne demek istiyor, acaba ibadetimi nasıl yaparsam Allahın istediği gibi bir kul olurum." gibi uzayan sorulara muhatap etmiyorlar kendilerini ve bundan mıdır bilmem çok daha rahat ve keyiflice yaşayıp gidiyorlar.Günümüzün bize tanıdığı-veya tanıtmaya çalıştığı- her türlü keyif ve zevk imkanlarını kaçırmamak adına daha çok çalışıp hayatlarını geçiriyorlar..Peki bu insanların konumu nedir?Yani daha doğrusu hayatlarını belki de olması gerektiği gibi yaşıyorlar.Çalışıp değer üretirken bir yandan belki kurban kesiyor oruç tutuyor -kendilerine nasıl öğretildiyse Kuranın gerektiği gibi değil zamanın gerektirdiği gibi- veya Cuma namazına gidiyorlar.Aynı şekilde birilerine yardım edip bu yükten de kurtuldum rahatlığı ile yaşamlarını keyifle sürdürebiliyorlar.Ama hiçbir zaman benim gibi kafaları karışmıyor Kuran okumanın keyfine belki varamıyorlar.Ancak cenazelerde okunanlarla yetiniyorlar belki. Ama kafaları karışık değil.Allahın istediklerini ellerinden geldiğince yaptıklarına inanıyorlar ve güçlü bir inançları olduğuna.Hep Allah diyorlar ve korkuyorlar ama O'nun ne dediğinden "gerçekte" haberleri olamıyor nedense.

Bu konularda anlayışınıza sığınarak sizden açıklayıcı cevaplar rica edeceğim.

Teşekkürler, Allah razı olsun.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (30. May 2011), dost1 (29. May 2011), hiiic (28. May 2011), Miralay (28. May 2011)