Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. September 2017, 10:38 AM   #7
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

Ayrıca,bazı görüşlere göre zekat vermek,vergi vermekle eşleştiriliyor

Vergi vermemek zaten başkalarının hakkına girmektir.çalışanın üzerine görevdir.
Verilen vergi,o kişinin hastalanınca doktor ihtiyacı için,çocuğunun okul,öğretmen ihtiyacı için,yol,elektrik....
için kullanılır.bir kısmı sosyal yardım için kullanılır.

Yabancı(islam devleti olmayan) bir yerde de yaşasan vergi vermen gerekir.
Aksi halde (vergi verme gücün olduğu halde)başkalarının vergisiyle çocuğunu okutacak,hastaneye gitcek,yol,kamusal alanlardan yararlanacaksın.bu davranış insanların haksız yere mallarını yemektir.

Vergiyi vererek ben zekatımı verdim deyip "ihtiyacı olanlara infak" etmekten geri duruluyorsa bu hata olur kanaatindeyim.

Ayrıca salat kavramı da "topluma destek" anlamından ziyade öncelikle"dine destek"
anlamını getirir.
Zaten Kişi dine hizmet etmek adına"adaleti,yardımlaşmayı,sevgiyi,saygıyı uygulayıp tavsiye edince otomatikmen toplumsal huzura destek olmuş olur."

Kişi adaleti ayakta tutar
Bunun sebebi,"işi gereği(avukat),siyaseten (siyasetçi), veya saygınlık kazanmak olabilir.
Bunlar topluma destektir.
Fakat,Kişi,allah emrettiği için adaletten ayrılmazsa bu"dine destektir. Böylece allahın dinini insanlara doğru tanıtmış olursun.ve ayrıca topluma da destek olmuş olursun."

En doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (14. September 2017 Saat 04:37 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla