Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22. August 2014, 07:37 AM   #7
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Mülk = hakimiyet
= egememlik

Benim bildigim,
EGEMENLIK yönetme yetkisidir
DEMOKRASI ise o yetkiyi kullanma yöntemlerinden biri,
teokrasi gibi, monokrasi gibi.

Egemenlik ile ilgili gördügüm
ayetler

Allah'in egemenlikten kendisine pay verigi kisi Allah'in aleyhinde Ibrahim'le tartisti. Ibrahim "CANI Rabbim verir Rabbim alir" deyince o, "Insanlarin canini ben de alir ben de veririm" dedi. Ibrahim "Allah günesi dogudan getirir, hadi sen batidan getir!" deyince de o inkarci donup kaldi. Allah gözünü yumanlari yola iletmez (2:258).

Allah'im! Evrenin düzenini ve isleyisini Sen belirledin; hiç kimse degistiremez. Örnegin günesi batidan getiremezler.

Onlarin ortaklari var da Allah'in izin vermedigini dinden yasa* mi yapiveriyor onlara? Süre taninmis olmasaydi hesaplari hemen görülürdü (42:21). Allah hükmüne kimseyi ortak etmez (18:26)

Allah'im! Bu dinin kurucusu Sensin, yasalarini yalnizca Sen yaparsin. Insanlar dinden yasa yapamazlar yoksa dinin kurucusu olan Senin yerine geçip rablik taslarlar. Onlarin yasalari Allah'in degil insanlarin yaptigi yasalardir, dinden degil dinin disindandir, dinin içinde yer almazlar. Kisacasi insanlar dinin içinde yer almayan lâdinî = laik yasalar yapabilirler ancak.

Ikiyüzlüler, çürük kalpliler, kentin içinde yalan haberler yayanlar eger geri durmazlarsa üzerlerine seni salariz. Çevrende artik çok az kalabilir, kovulurlar. Ve tutulduklari yerde öldürülürler. Bizim eskiler için de yasamiz bu idi. Sen bizim yasamizda bi degisme bulamazsin. (33:60-62)

Allah'im! Senin yasalarin asla degismez, Senin verdigin hükümler kesinlikle yerine gelir. Örnegin "Allan ve elçisi üstün gelecek" diyorsun. Üstün geleceksiniz. Senin bu hükmün degismez.

Bilinç örtüleri seytanin pisligidir. Yarardan çok zarar verirler. Seytan içkiyi kullanarak siz inananlari birbirinize düsürmek, Allah'i anmaktan ver salâttan alikoymak ister. O pisliklerden uzak duracak misiniz. (5:90-91)

Allah'im! Senin yaptigin ve degismeyen yasalara bir örnek te bu. Içki zararlidir. Isleyen AKIL içkiden uzak durur. Bu, dinin içinde yer alan bir yasadir çünkü sen ne diyorsan din odur.

Insanlar arasinda hüküm verdiginizde adil hüküm verin (4:58)

Allah'im! Insanlar arasinda hüküm vermek devleti yönetmektir. Sen devletin bizim seçtigimiz, dolaysiyla bizi temsil eden kimseler tarafindan yönetilmesini istiyorsun. Onlar bize hesap verirler ama Sana da hesap verecekler. Örnegin yönetimde adalet konusunda.

Bir konuda anlasmazliga düserseniz onu Allah'a ve elçisine götürün (4:59)

Allah'im! Anlasmazliklarimizi Kur'an'a götürürüz çünkü Senin hükümlerin orda. Senin hükümlerine aykiri olan yasalarimizi geri çekeriz. Örnegin içkiyi helal kilan yasalar yapamayiz çünkü helal haram hükümlerini yalnizca Sen verirsin ama Senin hükme baglamadigin konulari biz belirleyip yasalastiririz. Örnegin içkiliyken islenen suçlarin cezalari... Ve bizim o yasalarimiz lâdinidir, laiktir.

* Bu konuyla ilgili
daha önceki bir yazimi alintiliyorum
(http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2867&page=5):

III.Allah izin vermiyor

Insanlar
dine uygun bahanesiyle
dinden yasa yapamazlar.
Yoksa rablik taslayip
şirke batarlar.

Şûra 21:
Onlarin ortak kostuklari var da Allah'in izin vermedigini -lem ye’zen bihillâh- dinden yasa mi yapiveriyor onlara?

Yani

bir devlet,
ister laik olsun ister teokratik,
yalnizca lâdini yasalar yapabilir.

Bu iki tür yönetimin arasindaki tek fark dürüst olup olmadiklarindadir.

Laik yönetim dürüsttür;
kendisinin beserî oldugunu bilerek
cikardigi yasalarin lâdini oldugunu
dürüstce kabul eder.

Yine beserin yönettigi
teokratik devlet ise
gûya Allah adina
dinî yasalar cikardigini
öne sürer.

Örnegin

Laik Türkiye'de
içip içip etrafi rahatsiz edenler
TCY Madde 571 geregince
en az 15 gün hapis ya da 50 TL hafif para cezasina
carpilirlar.

Teokratik Suudi Krallik'ta ise
tam olarak bilmiyorum ama
şeriat (?) hangi cezayi gerektiriyorsa
ona carpilirlar.

Iki yasa da laiktir.

Tek fark,
TC dürüstce "Benim yasam laiktir" der;
SK sahtekarca seriatten dem vurur.

Bu açidan

demokrasi laikce dürüsttür;
teokrasi dindarca müsrik.

Konu Hasan Akçay tarafından (22. August 2014 Saat 08:59 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (22. August 2014)