Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27. March 2016, 11:04 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, değerli Anadolu kardeşim,

Alıntı:
Anadolu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte baştan beri yaptığımız paylaşımların bamteli burada.

Kur'an'da bir değil iki din vardır.
“Din” sözcüğü, borç anlamındki "d-y-n" kök harflerinden türetilmiş olup, mutlak olarak, toplumsal alış-veriş; toplumsal ilişkiler anlamı olan “şeriat / sosyal nizamı belirleyen ilkeler” anlamında kullanılan bir sözcüktür.

Kurallarını Allah`ın koyduğu bu din Kur`an`da; “Allah`a ait din”, “Ed Din-ül Hanif”, “Ed Din-ü Kayyim”, “Muhlisine lehüddin”, “Ed Din-ül Halis” şeklinde tamlamalarla belirtilerek Maide Suresinin 3. ayetinde "Dininizi sizin için kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım." diyerek "Din olarak "İslam'a" razı olacağını belirtmiştir:
"...elyevme yeiselleziyne keferu min diyniküm fela tahşevhüm vahşevni, elyevme ekmeltü leküm diyneküm ve etmemtü aleyküm nı'metiy ve radiytü lekümül İslame diyna*..."

"...Bugün şu kâfirler; Allah'ın ilâhlığını ve rabliğini bilerek reddetmiş olan şu kimseler, sizin dininizden ümitsizliğe düşmüşlerdir. Öyleyse onlara saygıyla, sevgiyle, bilgiyle ürperti duymayın. Bana saygıyla, sevgiyle, bilgiyle ürperti duyun. Bugün dininizi sizin için kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak da İslâm'a razı oldum..."

Alıntı:

Bunlardan biri bireyin dini olan İslam.
Din ile ilgili belirtilenler bireye değil bireylere yöneliktir.
Cenabı Allah her tür olumsuzlukların uzaklaştırılması anlamındaki "sin-lem-mim"" kök harflerinden türetilmiş olan İslamdan, "size din olarak islam'a razı oldum." diyerek belirtmiştir.

Alıntı:
Diğeri toplumun dini/sistemi olan Müslimlik/Düzelticilik.
Kur'an'da "müslimlik" olarak belirtilen bir din sözkonusu değildir. Müslim, İslama
girene verilen isimdir.

"Kur’an’da yer alan “Muslimun” kelimesinin kökü de “S-l-h”dir. Ahkaf 15’te bunu açıkça görebiliriz" diyerek gönderme yapmış olduğunuz Ahkaf 15:

"Ve vassaynel insane bi valideyhi ıhsana* hamelethü ümmühu kürhen ve vedaathü kürha* ve hamlühu ve fısaluhu selasune şehra* hatta iza beleğa eşüddehu ve beleğa erbaıyne seneten, kale Rabbi evzı'niy en eşküre nı'metekelletiy en'amte aleyye ve alâ valideyye ve en a'mele salihan terdahu ve aslıh liy fiy zürriyyetiy* inniy tübtü ileyke ve inniy minel müslimiyn"

"Ve Biz insana, ana ve babasına iyileştirmeyi-güzelleştirmeyi yükümlülük olarak ulaştırdık. Anası onu zahmetle taşıdı ve zahmetle bıraktı/ doğurdu. Ve onun taşınması ve ayrılması otuz aydır. Sonunda insan, olgunluk çağına ulaştığı ve kırk seneye geldiğinde: “Rabbim! Bana ve anama-babama ihsan ettiğin nimetlerine karşılık ödememi ve Senin hoşnut olacağın sâlihi işlememi sağla. Benim için soyumun içinde düzeltmeler yap/ sâlih kimseler ver. Şüphesiz ben Sana yöneldim. Ve ben şüphesiz müslümanlardanım” dedi."

şeklindedir.

Allah'ın:" Dininizi kemale erdirdim sizin üzerinize nimetimi tamamladım sizden din olarak islama razı oldum." diyerek belirtiği islam dinine girenlerden istenilenlerin gerçekleştirilmesi ile ilgili Allahına "“Rabbim! Bana ve anama-babama ihsan ettiğin nimetlerine karşılık ödememi ve Senin hoşnut olacağın sâlihi işlememi sağla. Benim için soyumun içinde düzeltmeler yap/ sâlih kimseler ver." şeklindeki yakarışı belirtilerek, bu kuralların,ilkelerin belirtildiği islam dininin bireylerinden olması isteniliyor.

"Bu ayette “salihatı işlemek”, “ıslah” ve “muslimin” kelimeleri bir arada kullanılarak “muslimun” kelimesinin kökünün ıslah olduğuna işaret edilmiştir." şeklindeki yargınız sadece sizin varsayımınızdır ki, İslam tarihinde bu iddianızı destekleyecek -uydurma bile olsa- hiçbir veri bulunmamaktadır. Mevcut olan mushaflarda ve bunların okunuşu olan hiçbir kıraatda bu iddianızı destekleyecek bir okuyuş da yazış da sözkonusu değildir.

Müslimliğin ayrı bir din olduğu yargınıza ulaştıran nedeni de "müslim" sözcüğünün "sin-lem-mim" kök harflerinden türemediğini sad harfinin sin harfi ile değiştirildiği iddiasında bulunuyorsunuz.

Sizin varsayımınızdan giderek Kur’an’da yer alan “Muslimun” kelimesinin türetildiği kök harflerin “Sad-lem-ha” olduğunu varsayalım.
Lütfen Ahkaf 15 deki "müslimiyn" sözcüğünü bu kökten nasıl türettiğinizi belirtir misiniz?

Değerli kardeşim,

Müslimiyn olanlara: "Müslimiynler,Allah'ın emrettiği "salihatı işleyenlerden" olmalıdırlar." derseniz bu yargınızı anlarım ancak, "Müslimiyn" sözcüğü "sulh" kökünden türetilmiştir ve düzelticiler anlamındadır." derseniz, bu yargınızın Arapça dilbilgisi kurallarına aykırı olduğunu söylemekten başka bir seçimim olamaz.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi, saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.