Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. April 2013, 07:07 PM   #5
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cevrenizde böyle KAHVE veya Restaurantlar varmi degerli Kardeslerim? Buna benzer Marketler de olsaydi güzel olurdu. Görecekmiyim o günleri...

ASKIDA KAHVE
Yayınlandı: 30 Nisan 2011 / Kişisel Gelişim

İtalya’da Venedik’in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Bar’da, espressolarımızı içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri barmene, “iki kahve, biri askıda!” dedi; iki kahve parası verdi, bir kahve içip gitti. Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kâğıt astı.

Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da “Üç kahve, biri askıda” dediler; Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Bermen “askı”ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.

Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve Barmen’e “Askıdan bir kahve!” dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi, kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen’se, duvardaki askıya taktığı kâğıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.

Bu günün sonunda, gözlerimizi yaşartan bir “İtalyan toplumsal terbiyesi” öğrendik: Bir Venedikli için yaşamsal olmasa da, kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.

Kahve içecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler, bir kahve parası daha ödüyorlar. Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar; kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul edenler de daha huzurlu!

Yardım eden ile alan arasında, bu cafe-bar’daki garson gibi köprü görevi yapan kişilerinse, güler yüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor. İçeri giren yoksul bir kişinin “Bana askıda kahve var mı?” diye sormasına gerek bırakmamak için, askıda kahve olduğunu belirten kâğıt parçalarını kolaylıkla görülebilen bir yere asmaksa, bu olgunun zarif bir bölümü…
Merhaba Merdem kardeşim,
Çoooook güzel bir düşünce.Acaba böyle bir uygulama varmı?Sanki gazetedemi okudum yoksa televizyondamı gördüm böyle bir sistemi ekmek olarak uygulayanlar vardı ülkemizde.Fakat ülkemizin genelini düşününce heleki beleş dağıtılan birşey için(Başta ne dağıtıldığıda bilinmez ama beleş! ya) milletin birbirini ezercesine rekabet içine girişi görülünce biraz hayale kaçıyor.(neden hayal dersen birbirini ezen millet arasında gerçekten ihtiyacı olanlarda var olmayanlarda).Herşeyden önce eğitim şart bence ama eğitimde yetmiyor bazen,kişiden başlayıp toplum düzeyine kadar her bireyin eğitim talep etmesi,bilgiyi,ilimi istemesi gerekir.Yoksa büyülenmiş gibi saatlerce televizyon izlemekle,bilgisayarda oyun oynamakla,kız peşinde koşmakla olacak iş değil!