Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26. November 2012, 08:05 PM   #3
Tenzin
Yeni Üye

Tenzin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 13
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Tenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud ofTenzin has much to be proud of

İlgilenip,yazıyı okuyup cevap yazdığın için teşekkür ederim. Ama ne biliyim mesela tevratı okuduğumda bir destan okuyormuşum gibi geliyo. Yani tabiki değiştirilen yerleri var , farklı dinlerden uyarlanan yerler var ama bana çok saçma bir kitap geliyor lakin kuran ve incilde bu duygu yok onlar bende ilahi bir anlatım uyandırıyor özellikle kuran.Çoğu defa kuran okurken yüreğim ürperir. Incilde de bu tür şeyler hissediyorum. Ama şimdi tevratta saçma duran o şeyleri kuranda da görünce şüpheleniyorum. Yani objektif birisi olmasam kuran uydurma deyip kenara çekilicem ama ne kuranda ne hz.muhammedde nede islam ve islam kaynaklı düşüncelerdeki o ilahi duyguyu görmezden gelemiyorum. Böyle oluncada iki arada bir derede kalıyorum. Imanlı imansız arası bir şey oluyorum. Mesela kadının erkeğin kaburga kemiğinden yaratılması, dünyanın 6 günde yaratılması,yaratılmadan önce sadece su olması,kehf suresindeki güneşin batma durumu,kayan meteorların cinleri kovalaması vs. ( Kusura bakma çok ayrıntılı yazamıyorum bunlar şuan aklımda olanlar internete telefondan bağlanıyorum öyle pek gelişmiş bir şey değil) Bunun gibi bilimselliğe aykırı ve masal gibi duruan diğer şeyler. Umarım nelerden bahsettiğmi anlamışsındır.Bu tür şeyleri başka bir kitapta görsem güler geçerim.Kimse kalkıpta yunanlıların antik dini kitaplarını hakikat diye kabul etmez. Ama destansı ve saçma şeyler kuranda geçiyorsa napıcaz.Çünkü kuranın inkar ediemiyelecek birçok yanı var. Şimdi belki diyeceksin ki o saçma şeyler aslında yok kuranın yalnış tefsir edilmesinden,ve dine giren hurafelerden peki ama bu dini kimse doğru yaşamamışmı. Yani bundan bir 40-50 sene önceden itibaren bütün tefsirler ve dini kitaplar bu hurafe ve yalnışlarla dolu. Ama öbür türlü bir islamdan bahseden elimizde hiç bir delil yok. Yani mesela 1000 sene önceden hakkı yılmazın yazdığı gibi bir meal olsa tamam veya hakkı yılmazın tanıttığı gibi bir islamı tanıtan kitap olsa tamam. Ama yok. Hiçmi bir şey olmaz arkadaş. Dünyada hakiki müslüman kalmadımı. Neye dayanarak islam bu değildir budur diyoruz.
Tenzin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tenzin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aRaYaN (26. November 2012)