Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. October 2012, 10:48 PM   #16
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kimin ne olduğunu yaratan Allah daha iyi bilir.

kıssasın ne olduğunu bilmediğinizi iddia ediyorum. Bu gün uygulanan yöntem en ilkel göçebe toplulukların uygulamasıdır.

vardır...

2. maddede açtığın başlıklara da cevap olarak vereyim.

Kuranda öldürmek ve diriltmek bir kısım yerde soyut manada kullanışmıştır.
Ölü kalper gibi.

Toplumda, düşünürleri öldürmeyi emreden zihniyetin topluca yok edilmesi gerekir. "Onları bulduğunuz yerde öldürün" emri de esasında bunu ifade eder. Toplumdaki yobaz bağnaz v.s. olan ve felsefecileri, bilim adamlarını, adil laik yöneticileri "dinsiz" damgasıyla öldüren ve öldürülmesini emreden geri kafalılara karşı topluca sefer düzenlenmeli. Onların kafalarındaki yanlışlar düzeltilmeli.

Kısaca, toplumun değerlerini öldürenleri öldürmek, asmak, işkence etmek bir çözüm değildir, hayat da bağışlamaz tam tersine hayatı kendisi alıyor.
Bunun yerine o zihniyetin öldürülmesi gerekir, hem de bulunduğu yerde...

Benim rabbin sözüne karşı düştüğüm bir durum yok,
Ben hezeyanlara, yanlış yapılan açıkşamalara, cahilce hükümlere karşıyım.

Allah hangimiz yanlış yolda ise ona hidayet versin.
senin kıssas konusundaki anlayışına katılmıyorum.
Benim kısas konusundaki anlatımlarımı yanlış buluyorsan, kısası bir de sen anlatırsın bizde daha mantıklı ve kurana uygunsa onu kabul ederiz.

Ancak, sen benim yada başkasının kısas anlatımına itirazdan önce, "kısası adil bulmuyorum" deme yanlışında bulunmuştun. Sonra, rabbimizin "kısasta hayat vardır" sözü üzerine bu düşüncen değiştiyse sorun yoktur. Önemli olan yanlışın düzeltilmesidir.

Şimdi, benim anlatımıma katılmasan bile, kısas konusunda tam ve kısa bir bilgiye de sahip olmadığını görüyorum. Bu ayıp bir şey değildir. İstersen, kısas konusunu zaman ve imkan bulursan öncelikli olarak inceler öğrenirsin.

AMa, kısas kuranda bireysel suçlara verilen bir cezadır. Toplumu ilgilendiren, toplumsal boyutları olan örgütlü suçlara verilecek cezada zaten affı olmadan (öldürme varsa yine kısası içerecek şekilde) toplumsal boyutlu bir ceza olacaktır.

Yani, zihniyet, örgütlenme gibi yapılanma varsa, zaten suç bireysel olmaktan çıkıp toplumsal olacağından kısas yanında (örneğin öldürme yoksa) bazı haklardan mahrumiyet gibi ek cezalarıda yönetim belirlemiş olabilir.

Ancak, kısas özetle bireysel suçlar için uygulanması istenen bir cezalandırmadır ve bu nedenle suçtan zarar gören yada ölmüşse yakınlarının affetmeleri imkanlı kılınmıştır, hatta önerilmiştir.

Kısası tam olarak anlamak için sana, buradaki yazımı tekrar okumanı, sonra başka kaynaklardan yine araştırmanı öneririm.

Şu anki durumunla kısası ele alacak durumda olmadığını düşünüyorum.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla