Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. March 2013, 11:05 AM   #13
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kulaklarımız var ve çevremizdeki tüm sesleri duyuyoruz değilmi??? peki hangisini dinliyoruz??? yada hangisine cevap veriyoruz???

çok ama çok samimi olarak yazdım bunları...
kim her ettiği duanın yada istekte bulunduğu konunun %100 cevaplandığını söyleyebilir.
ben söyleyemiyorum. ya siz?

yoksa böyle bir cevap beklememiz hata mı olur???

o halde ya sesimizi duyuramıyoruz???
yada kendimizi dinlettiremiyoruz???
işte tamda bunu söylüyorum...
bize şah damarımızdan daha yakın olan rabbimize hangi frekansta seslenmeliyiz???
(Burada frekans sanırım titreşim ve ses şiddeti olarak algılanıyor ve Allah bizleri her türlü duyar deniyor. Ama bu frekans kulluk ölçümüz olabilir mi?)

daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum ki?
Samimi ifadeleriniz için teşekkürler bart kardeşim.

Yahut kendisine dua ettiği zaman zorda kalmışa cevap veren ve başa gelen kötülüğü kaldıran, sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile birlikte başka ilâh mı var!? Ne kadar az düşünüyorsunuz! (Neml-62.ayet)

...Yalnız senden yardım dileriz (fatiha suresinden)

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
kim her ettiği duanın yada istekte bulunduğu konunun %100 cevaplandığını söyleyebilir.
ben söyleyemiyorum. ya siz?

yoksa böyle bir cevap beklememiz hata mı olur???
Neml.62 ye göre Rabbimiz tüm dualara cevap verir. Ancak, dualara cevap vermesi, her durumda duanın içeriğine yani dua ile istenene uygun karşılıklar vermesi anlamına gelmez.

Rabbimiz, sadece kendisinden razı olacağı, hoşnut olacağı kimselerin yine bizzat kendisinin takdir ettiği şeyler dışında kalan durumlar/olaylar/şeyler için duaların içeriğini tam karşılayarak cevap verir.

konuyu biraz daha açarsak;

1- Rabbimiz sınavı gereği bir kimse için bir musibet takdir etmiş ve bu kimse de bunu yaşayarak, şukurle karşılık vermek yerine bundan kurtarılması için dua etmiş olabilir. Bu durumda, rabbimiz zaten kendisinin takdir ettiği ve yaşaması gereken bu durumu, duası nedeniyle kaldırmayacaktır.

Sadece, normal dünya yaşamında kişlerin yada olayların sebep olduğu bazı kötü durumlardan kurtulma dualarına, razı oldukları kimseler için olumlu karşılık verecektir.

2- Bir kimse, başka birinin kötülüğü için haketmediği şekilde bela verilmesi isteminde/duasında bulunabilir. Rabbimiz, bu duaya ; istenileni gerçekleştirerek değil, bunu isteyebilen kimseye günah yazarak cevap verecektir. Çünkü, rabbimiz en adil olan olarak, bu razı olacağı bir şey olmayacağından, istenileni asla yapmayacaktır.

3- Kafir, müşrik, münafık iken ve ölüm belirtileri başlamadan önce, kendi hür iradesiyle tövbe ile günahlarının affedilmesini dileyen kimsenin bütün günahlarını affedecektir. Kişi, affedildiğini bilemeyecek, göremeyecek ama buna mutlaka cevap verilmiş olacaktır.

Dolayısıyla kısaca, rabbimiz, sadece kendisinden veya yaptıklarından razı olacağı kimselerin duasına olumlu karşılık, razı olmadıklarının dualarına yada razı olmayacağı dualara ise olumsuz karşılık olmak üzere mutlaka cevap vermektedir.

Şimdiye kadar dikkat edersek, rabbimizden sesli yada sessiz, düşünsel olarak bile birşeyler isteyebileceğimizi anlatmaya çalıştım.

Bir şekilde istemek yönünde bir irade beyanı olması gerekiyor.

Bana göre; "bir şeyleri açık şekilde hür irade beyanıyla belirtmememiz halinde, Rabbimize kulluk etmemizin, istediğimiz sonuçların sağlanmasını doğurmaya yetmeyecektir."

Çünkü, kulluk yaşamı içerisinde istediğimiz ve istemediğimiz bir çok durumlar rabbimizce karşımıza çıkarılacaktır. Hoşumuza gidenlerin kulluğu becerdiğimiz için, gitmeyenlerin ise kulluk yapamadığımız için karşımıza çıkarıldığını düşünürsek hata ederiz.

Bu bakımdan, istediklerimizin gerçekleşmesinde; kulluk ölçümüzün frekans olacağını söyleyemiyorum.

İletişim; zihinsel, sesli-sessiz düşünsel, kalben kabul/niyet gibi soyut şekillerde de olabilir. Biz bunları tam kavrayamasakta, rabbimiz için bunlar imkansız değildir. Bizler, gizlemek istesek bile, kalbimizin kabul ettiklerini rabbimiz bildiğinden, iletişim zaten bizim bir şey yapmamıza gerek kalmadan gerçekleşiyor.

selamlarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (13. March 2013 Saat 11:11 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. March 2013)