Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. July 2009, 11:24 AM   #18
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Bu arada Aşık dostum put ve kulluk kavramları sanki biraz daha farklı gibi ,yada ben daha değişik anlıyorum diyeyim. İstersen biraz araştır ,eminim yardımcı olacak bilgiler bulacaksın.

Enam
(74) Hani İbrahim babası Âzer'e, "Sen putları ilah mı ediniyorsun? Şüphesiz, ben seni de, kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum" demişti.

Buradan benim anladığım Put başka birşey ilah başka birşey ,putu ilah edinmek ise bam başka birşey.

Ankebut
(25) İbrahim onlara dedi ki: "Sırf aranızda dünya hayatına mahsus bir sevgi (ve çıkar) uğruna Allah'ı bırakıp bir takım putlar edindiniz. Sonra kıyamet gününde kiminiz kiminizi inkar edip tanımayacak; kiminiz kiminize lanet edecektir. Barınağınız cehennem olacaktır. Yardımcılarınız da olmayacaktır."

Putlari ilah edinenler ise Allahı bilmekteler ,bilmeseler Allahı bırakıpta denilmezdi o kavime.

Şahsi görüşümü çok kısa özetlemek isterim put ve kulluk ile ilgili (tabiki bu sadece beni bağlar) : Allahın kölesi olursan adın KULL , astlarının kölesi olursan adın müşrik yada putperest olur. Köleyi şu şekilde düşünüyorum ,kendi iradesi olmayan -efendisi bulunan manasında. Bu nedenle nefsini putlaştıran ,parayı putlaştıran ,cemaatini putlaştıran ,düşüncelerini putlaştıran ,kültürünü putlaştıran ,şahısları putlaştıran kimseler o kişilere sözlük anlamıyla köle olmaz ,onlara koşulsuz itaat ettiği ,onların peşine düştüğü ,onlarda takılı kaldığı için manen kölesi olur diye düşünüyorum. Buda kişiyi kanımca Allaha köle olmaktan geri tutacaktır kanısındayım. Kişinin kural koyucusu kimse ilahı odur. Bizim ilahımız Allahtır ,kurallarımızı o koyar ki buda Kurandadır. O halde Kurana uymak kişiyi kul yapacaktır. Kuran dışında birşeylere uymak ise ilahımızın kim olduğu sorusunu akıllara getirir. Bu gibi durumlardada genelde put ararız çünkü kişinin ilahıyla ilgili sürüncemeleri varsa mutlaka ortalıkta bir put parmağı vardır -bu kültürü olsun -nefsi olsun -kişi olsun pekte fark etmez. Genellikle putlara dokunmak kişi için çok can yakıcıdır ve ızdırap verir. Kişinin kendi putları ile mücadelesi Kaf dağına tırmanmak gibi birşeydir. Putuna dokunulan insan çok tehlikeli olur zira aşağıdaki ayet düşündürücüdür ;

Yasin 74. Belki kendilerine yardım edilir diye Allah'ı bırakıp da ilahlar edindiler.
Yasin 75. Onlar ilahlar için (hizmete) hazır asker oldukları halde, ilahlar onlara yardım edemezler.

Bizlerin ilahı Alemlerin Rabbi Allahtır ,bu nedenle ondan başka muhatabımız olmaması içindir mücadelemiz .Herkez ve her cemaatten önce kendi nefislerimiz buna dahildir. Aksi bizi putlara götürür. İlahımızı Allah yapmamız içinde önce Allahı bilmemiz gerekir. Herkez Allah Allah derde bildim sanır ,kafasında oluşturduğu ilaha Allah ismini verir. Oysa herkezin kafasındaki Allah bir başkadır. Hakikatte sapma - oynama olmayacağına göre

Enam
(91) Allah'ın kadrini gereği gibi bilemediler. Çünkü, "Allah hiç kimseye hiçbir şey indirmedi" dediler. De ki: "Mûsâ'nın insanlara bir nur ve hidayet olarak getirdiği, parça parça kağıtlar haline koyup ortaya çıkardığınız, pek çoğunu ise gizlediğiniz; (kendisiyle) ne sizin, ne babalarınızın bilmediği şeylerin size öğretildiği Kitab'ı kim indirdi?" (Ey Muhammed!) "Allah" (indirdi) de, sonra bırak onları, içine daldıkları batakta oynayadursunlar.

bu ayeti daha bir derin düşünmekte fayda var. Demem oki Allahın kadrini gereği gibi bilmeden ilahımızı Allah yapamayız -zira bilmediğini nasıl ilah edinir insan? Yine bu ayetten anlıyoruzki kişiyi Allahı bilemez yapan kendisine indirilen kitaba uzak kalmasıdır.

Neyse çok uzattım. Uzattıkçada dağıttım. Hatamız varsa affola.
Sağlıcakla kalın.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
kamer (19. July 2009), merdem (15. February 2013), Miralay (30. June 2010)