Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13. February 2011, 11:19 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Birşey soracağım...

Şimdi Kuranda Allah denilen şey, yaratıcı manasına mı gelir? yoksa isim midir?

Ben dualarımda yada Kuran okurken yada tespihlerimde, Allah değilde "yaratan/yaratıcı/her şeyin sahibi/ Beni işiten yaratıcı/ mutlak hakim" gibi isimler ansam, bu ne kadar doğru olur?

Yani Rabbimi çağırırken Allahım mı demem gerek (aslında orjinali Ellah dır da) yoksa Yaratanım, Sahibim, Beni işiten gören, gibi isimlerle onu anıp yardıma çağırabilir miyim?

Yoksa sadece ALlah Allah diye mi anmak gerekli?
Yaratıcı ismi Allah ismini tutar yada ikame eder mi?

Allah kelimesinin arapça ekine köküne göre ne olur ne olmaz?

Kendisini çağırıp cevabını beklemek dururken size de niye soruyorsam işte...
teşekkürler

__________________________________________________ ____________
bir nevi şöylede düşünebilirsiniz...
Mekke putperestleri yeri göğü kim yarattı diye sorsan Allah derler ya,,, o zamanda Allah ismi kullanılıyor muydu? Yoksa yeri göğü "Yaratan" yarattı gibi bir mana mı çıkar..

Yine andolsun ki onlara sorsan: “Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı kim kontrol altına aldı?” Kesinlikle, “Allah” diyeceklerdir. O hâlde nasıl çevriliyorlar? (Ankebût/61)

Ve hiç kuşkusuz eğer sen onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan, kesinlikle “Onları Azîz, Alîm yarattı” diyeceklerdir. (Zuhruf/9)

Yine andolsun ki, onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan, kesin “Allah” diyeceklerdir. De ki: “Allah'a hamd olsun!” Aslında onların çoğu bilmezler. (Lokmân/25)

Allah=Yaratan mı demek?

Afrikada bir kabile inandığı tek ve mutlak hakim tanrılarına Kurban niyetine hayvan kesip, ondan kuraklığa karşı yardım isterlerse, o taptıkları şeyin adı "karakiri" olsa bile aslında yaratıcıya tapmış olmaz lar mı?
__________________________________________________ _______________-
ek olarak, Allahın ibrahime, musaya, isaya öğrettiği ismi nedir? Allah mıdır yoksa kitapta onlara yahevayım ben mi demiştir? yoksa oranın diliyle yaratıcıyım mı demek istemiştir.
Kuran eğer türkçe inmiş olsaydı Allah ismi yerine başka bir isim kullanılır mıydı?

Allah ismi yerine Tanrı kelimesi kullanılabilir mi?
Gök tengriye inanan tevhid türkleri Allaha mı tapmış oluyorlar?
Allahın isimleri hakkında aşırıya kaçmış olanlar kim ve nasıl kaçmış?
Bana en güzel isimlerle dua edin derken esmaül hüsnanın arabcasından mı bahsediliyor.
v.s.

Fâtır 3
Ey insanlar! Allah'ın size olan nimetini hatırlayın; Allah'tan başka size gökten ve yerden rızık verecek bir yaratıcı var mı? O'ndan başka tanrı yoktur. Nasıl oluyor da (tevhidden küfre) çevriliyorsunuz!

mealden anladığım kadarıyla Allah yaratıcı olduğunu ancak isminin Allah olduğunu bildiriyor.. Okunuşu Ellah bu isimle çağırmamanın hükmü nedir?

tşkler.

Konu hiiic tarafından (14. February 2011 Saat 05:48 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (14. February 2011)