Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. December 2012, 08:28 AM   #4
gavs
Katılımcı Üye

gavs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
15 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

sn galip yetkin makale çok uzun ve ayetler çok tevil yapılmış..Yazarın nereye varmak istediğini ben anlamdım..Yazarın ana fikrini aşağıdaki gibi yorumlamışsınız

Alıntı:
Ama, esas konu; içkinin mi haram olduğu, yoksa sarhoşluğun mu?

Bu soruya verilecek yanıt,içki haramdır..neden dersek ?,içki,insanları hayattan koparan ,uyarıcı ,mutluluk verici ,bağımlılık yapan vucuda zarar verici bir içeçek olup aslında yıkıcı etkisi çok fazla olan bir içeçek ..Sarhoşluk ise bu içeçeğin insanda yaptığı etkidir..İçki haricinde diğer uyuaranlar sarhoşluğe benzer etkileri olmasına rağmen kuranda zikrediilmediği için haram sayamazmıyız?
Bazı rasyonal islamcılar kıyası kabul etmediklerinden dolayı,extasy,eroin,esrar,amfetamin gibi uyuşturuculara haram deme yetkimiz olmadığını savunmaktalar..Ben ise bu görüşe katılmıyorum..
Önemli olan bir içki veya uyşturucuya insanın ne maksatla kullandığıdır..Hayatın gerçekliğinden sıyırılıp ,sanal bir alemde en mutlu bir şekilde yaşamaksa ne kullanırsa kullansın haramdır...
Çunku insan, sarhoşluk veya,diğer uyuşturucuların verdiği lezzete bunları kullanmadanda ulaşabilir..
Kafa travması sonrası sommolens halindeki biri,bir zehirlenme sonrası (azot protoksit) devamlı insanlara sırıtan gulen birisi için ,sarhoş veya sarhoş vari bir durumu var haram işledi denebilirmi..?