Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. June 2014, 07:24 AM   #12
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Hasan Bey.

(Karışmayayım........, karışmayayım........, karışmayayım.......... diyorum ama dayanamıyorum. Şimdi kim bilir Hasan bey burnumdan nasıl getirecek bakalım. Hayırlısı)

1- Allah'ın yıl ile işi mi var ki, ve de Allah'ın işi beni çok ilgilendiriyor da işlerine burnumu sokacağım da işlerinde kameri yılı mı, şemsi yılı mı kullanıyor/Allah için geçerli şemsi yıl mı, kameri yıl mı diye araştıracağım.
Haaa........; dersiniz ki "Bak kardeşim, Allah şu ayet ile kameri değil de şemsi yılı kullanın diyor"; anlarım.

Allah için geçerli olan ne demek ki?
Hepsini Allah yaratmadı mı ki? Ya da bu yönde de aklımızı kullanma melekesini, düşünme yetisini verip de düzenlememizi O sağlamadı mı ki?

2- Yıllarınızı gökteki aya göre düzenlerseniz, gökteki ay Çinlilere değil, size yılların hesabını bildirir. Nasıl ki Çinliler bilmem kaç tane kameri veya şemsi yılı üst üste koyup da hayvan adlarıyla kendi yıllarını düzenliyorlar ise işte öyle bildirir. Yılların size göre sayısını ise sizin yılınız ile diğer yıl çeşitleriyle matematik hesapla bulabilirsiniz. Aynı New-York'taki Fahrenheit olarak verilen hava sıcaklığını burada derece cinsine çevirerek bilebiliyor isek, işte öyle.

3- Bononun vade kısmına "on sekizinci hilalde" derseniz, nasıl böylece vadeyi tanımlayıp, bildiriyorsanız, öyle yaparsınız, olur biter.
Bu (bana göre hesap kitap işi olmayan) (3+7=)10 günlük ki siz "siyam" demişsiniz, mealler "oruç", aç kalma cezası da bana aykırı. Sebebini evvelce anlatmıştım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (19. April 2016 Saat 10:27 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla