Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15. August 2012, 09:00 AM   #4
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sordum:

Allah'in dinine göre
yönetim alaninda
egemenlik halka mi aittir?

Cevap yok. Neden?
"Hakimiyet Allah'a aittir!" diye ahkâm kesenler icin citir cerez gibi bir soru iste. Ver cevabini, oturt sorani yerine!

Yok öyle laga luga, dostlar. Evini olan sözler etmek zorundayiz. Sunun bunun dini ne der bilemem ama "Allah'in dini"ne göre halkin yönetimi halka aittir cünkü Allah hüküm sahiplerinin adil olmasini emrediyor (Niâ 58); insanlara verdikleri hükümlerin hesabini soracak. Hüküm makaminda olmayana hükmünün hesabi mi sorulur!

"Halk yönetimi ve ilahî din
birbirinden ayri
iki egemenlik alani midir?"
a gelince,

Allah isterse onu da konusuruz ayetlerin isiginda
. Hele bi buyurun!

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Sevgili h.akçay,

Yine insan icadı demokrasinin islama uygun model olduğunu, hatta neredeyse islamın arzuladığı model olduğunu söylemektesiniz.

Bu konuda başka bir forumda görüşlerinizi eleştiren yazılarım olmuştu.

Ama, sizinde bildiğiniz gibi oradaki geleneksel kafadaki yöneticiler yüzünden detaylara girememiştik. şimdi, kısmet olursa; siz tam olarak neyi anlatmaya çalıştığınızı ortaya koyabilirseniz, ben de katıldığım ve katılmadığım kısımları yazımla paylaşırım.

1- Allah'in dinine göre yönetim alaninda egemenlik halka mi aittir? diye güzel bir soruyla davette bulunmanız üzerine;

"sadece yönetim alanında değil, her alanda egemenlik rabbimize aittir. İnsanlar sadece, rabbimizin emirlerine uygun olmak şartıyla ve onun sınırlarını belirlediği konularda seçimlik ve yönetimsel haklara sahip olabilirler" diyerek itiraz ediyorum.

2- "Halk yönetimi ve ilahî din birbirinden ayri iki egemenlik alani midir?"a gelince, Allah isterse onu da konusuruz ayetlerin isiginda. Hele bi buyurun! demektesiniz.

Sevgili h.akçay,
İslamda; halk yönetimi dinden bağımsız bir egemenlik alanına sahip olamaz. Yönetim alanı dinin kapsamında olduğundan, yine dine göre şekillenebilir, dinden bağımsız yapılanma, adına demokrasi yada ne denirse densin olamaz.

Şimdi, sizden bu konudaki düşüncelerinizi, hem mantıksal delillerle, hem de kurandan delillerle yazmanızı bekliyorum.

Saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (15. August 2012 Saat 09:05 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (15. August 2012)