Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18. March 2015, 03:35 PM   #25
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın özkanates.
1-Allah'ın(O'nun) yaratması ile, O'nun parçası veya O'ndan parça olmanın arasında bir fark görüyor musunuz?
Basitçe: yaratılma ile ondan parça olma(ondan olma) arasında ayrım var mı?
Galip kardeşim, var olmayan bir şey var olan bir şeyin parçası veya O'ndan parça olamaz. Biz O'nun düşüncesindeyiz. Düşünen de O, düşünülen de O. Benzetme olarak... rüya görürken kendime bir alt-evren yaratırım. Rüyamdaki ne o alt-evren benim bir parçam, ne de rüyamdaki kendim yani alt-ben benim bir parçam. Onlar yoklar ki. Uyandım mı ne o alt-evren kalır ne de o alt-evrende gezinip duran alt-ben. Var olan sadece o alt-evreni ve alt-beni yaratan ben.

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
2-İnsanın düşüncesi/veya iradesi ile O'nun arasında bir ilişki kuruyor musunuz? Nasıl?
Saygılarımla.
Galip yetkin.
İçinde olduğumuz evrende... varlıklara seçenekler sunulur ve varlıklar bunlar içinden seçimlerini özgürce yaparlar. Onlara sunulan her seçenek yaratıcının yaratımıdır ve dolayısıyla yaratıcının iradesidir. Varlıkların bu seçenekler arasından yaptıkları seçimler ise kendi seçimleri ve kendi iradeleridir. O halde külli irade mi cüzi irade mi diyemeyiz çünkü bu ikisi iç içe ve aynı anda gerçekleşir.

Bir üst-evrenden, yaratıcının düzleminden baktığımızda ise... bizim düşüncemiz ve irademiz zaten O'nun düşüncesi ve iradesi. Çünkü ben dediğim, O'nun kendini perdelemesinden, örtmesinden başkası değil. Bu örtü yüzünden kendi kendimi göremiyor, göremediğim bu örtülü halime Özkan, Özkan ile konuşan başka bir örtülü halime da Galip diyorum. Örtü kalktığında ise ne Özkan var ne Galip; sadece O var.

Benzetme olarak... bu sohbetimizi rüyamda görsem, rüyamdaki Özkan ve rüyamdaki Galip her ne düşünseler, her ne söyleseler, her ne yapsalar, hepsi benim düşüncem, benim sözüm, benim yaptığım, benim irademdir. Bunun gibi, içinden olduğumuz evrenden değil de üst-evrenden baktığımda, her ne olursa olsun, hepsi O'nun düşüncesi, sözü, yaptığı, iradesidir.

.

Konu ozkanates tarafından (19. March 2015 Saat 05:06 AM ) değiştirilmiştir.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla