Tekil Mesaj gösterimi
Alt 7. June 2014, 06:10 PM   #4
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, Değerli Galip Yetkin Kardeşim,

Bakara 198 âyeti:

"Leyse aleyküm cünahun en tebteğu fadlen min Rabbiküm* feiza efadtüm min Arafatin fezkürullahe ındel Meş'aril Haram* vezküruHu kema hedaküm* ve in küntüm min kablihı le minaddalliyn"

Meallerde, "ticaret, ihsan" -Ne yazık ki, bu sözcükler de Arapçadır.- olarak çevrilen sözcük "fadlen" sözcüğüdür. Bu sözcük "fe,dad,lem" kök harflerinden türetilmiştir. Artma,aşma, ölçünün üzerinde olma vb anlamlarında olup Türkçemize fazlaca, fazladan, fazlalaşmak, fazlalık olarak geçmiştir.

Çevirilerdeki "ticaret" de Arapça bir sözcük olup "alışveriş" anlamındaki "te-ce-re" köklerinden türemiş bir sözcüktür.

"Fadlen" sözcüğünü "ticaret" olarak çevirmek yanlıştır.

Âyetin çevirisi:

198"Rabbinizden bir fazlalık/armağan istemenizde hiçbir sakınca yoktur. Artık Arafat'tan/eğitim birimlerinden ayrılıp akın ettiğinizde, Meş’ar-i Harâm'da/dokunulmaz bilinçlenme merkezinde hemen Allah'ı anın. Ve O'nu, O'nun size gösterdiği gibi anın. Ve siz bundan önce gerçekten sapıklardan idiniz."

Meş’ar-i Harâm'da yapılacak şey, eğitim ve öğretim, İbrâhîmleşme değil, sadece “Allah anma”dır.
Zikrullah /Allah'ın anılması, Allah'ın üzerimizdeki hakklarını ve bize sunduğu nimetleri düşünmek, O'na karşı sorumluluklarımızı yerine getirip getirmediğimizi sürekli kontrol etmek, verdiği görevleri eksiksiz yapmak, nimetlerine karşı şükredip nankörlük etmemek ve daima bu bilinç içerisinde olmaktır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.