Konu: İnfak
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20. June 2011, 08:18 AM   #16
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nerdoğan kardeşim. 1. olarak bahsettiğiniz ayetin muhatabı, zulüm edenlerin emri altında çalışanlardır. Ayeti arayıp buraya yazmıyorum, ama konuya bütünsel bakınız. firavunun askerlerinden söz eder. bu gün kaddafiye hizmet edip kendi halkına kurşun sıkan aynı ayetin mutabıdır mesela, melekler vura vura canlarını alacak (acıtarak)

2. olarak.
orada bir cümle gördüm; "çocuklarımızın geleceğini garantilemek" diye
buyrun varsa öyle bir imkanınız yapınız. nice iş adamları nice hazine sahipleri bırakın çocuklarını, kendi geleceklerini garantileyemediler...

3. olarak.
Allahın bizlerin, iyi eğitim almasını, bilgili olmasını, sorgulayıcı ve şüpheci olmasını (bilimsel bakış), zengin olmasını (şükrünü vermek şartıyla), cesur ve her an karşı müdafaya hazır olmamızı (gerekli enstürümanların da hazır olmasını), kısaca fıtratınızda, kafanızdan geçen ideal insan olmanızı emreder..

İlgili sureler; yusuf kıssası, ibrahim kıssası, v.s. bol bol okuyun...

anlaşılmayan konu, nimetin karşılığını (şükrünü vermek) ve aşırıya gitmemek...
şimdi bi konu anlatasım var ama yanlış anlaşılır anlatmıyorum... Allahın verdiği nice nimetler nice hoşnutluklar vardır.. Bunlar günah değildri tersine sevaptır bile! bunları günah sayanlar halkı müslümanları bunalıma sürüklüyor, dinden de hayattan da soutuyorlar.. Allahın verdiği nimeti, ziyneti, zevki kim yasaklayabilir???? sıkıntı sınırı aşmamak ta, haramdan uzakdurmakta... bu hayat çok güzel, hele ölümden sonraki sheyehatlar göreceklerim, yaşayacaklarım beni daha da heycanlandırıyor... tek sıkıntı güneş gibi olan o korkunç yer cehennemden uzakta durmak, bi ondan korkuyorum, yoksa Allah bize karşı çok lütufkar, bütün hoşluk ve güzellkleri önümüze sermiş...

lütfen geleneksel yaklaşımın size dayattığı sıkıntılı uyduruk inancı kafanızdan atın... Allahın vahyi önünüzde, zaten samimi ve boyun eğen bir kalple ona yönelirseniz, fıtratınızda hepsi var, doğruyu yanlıştan ayırabilirsiniz.
Yanlış anlaşılacağından korktuğunuz konu eğer iyi bir açıklama getirecek ise anlatmanızı isterdim doğrusu..

Geleceği garanti altına almak elbette mümkün değil hele ki saniyelerimiz bile sayılı iken ve ne zaman sona ereceğini yalnızca Rabbimizin bildiği bir hayatı yaşıyorken..Benim kastım tamamen -her insan gibi- yaşayacağımızı farz ederek gelecek için evlatlarımızın geleceği için endişelenmek ve bu nedenle de eğitim, sağlık gibi konularda yeri gelince kenara para koymak yeri gelince de elimizdeki varımızı yoğumuzu bunlar için yatırmak, ya da şehir şartlarındaki geçim sıkıntısı nedeni ile ev almak için didinmek, emekliliği hak etmek için çabalamak..Gelecek kaygısı ile yapılan her ne varsa..Yoksa ne yaparsak yapalım kelime anlamı ile mümkün olamaz haklısınız..

Ayrıca henüz maalesef o bahsettiğiniz bilimsel sorgulama aşamasına geçemedim sanırım..Ancak elimden geldiğince o noktaya gelebilmek için çalışıyorum..Allah aklımızı korusun da bu çaba hiç bitmesin ..

Sanırım birçok tuhaf anlayış bize puta tapan ya da neye taptığını bilmeyen toplumlardan geçiyor..Dünya hayatının acı çekme tüm nimetlere gözü kapama yeri olması anlayışı gibi..Sonuçta hindular, budistler, katolik inançlar ..Hep bunlarla besleniyor..Bizim sözde "din"imize de çok fazla yansıması var..Sanırım insanoğlu herşeyi abartmakta çok başarılı..Allahın bizden istediklerini çarpıtmak için ne gerekirse yapılıyor..
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla