Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17. January 2013, 08:18 AM   #53
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizim bu konudaki rolümüz ''sopa yok'' demekle başlayıp halen aynı minvalde devam ediyor:''sopa yok, vurma yok, çünkü bunlar ayette yok.''

Sayın Hasan Akçay'ın ayet üzerindeki tefekkürü tarafımızdan da şimdilik, daha güzeli ifade edilinceye kadar kabul edilmiştir.

Bunu beyan ettik,kıyamet koptu, hayat boyu böyle bir şey, zina dolayısı ile lekelenme çekilir miymiş? 100 sopa yensin daha iyi imiş. Kardeşim ,sabıka kaydı diye bir olgu var. GBT'nize baktıkları anda şak diye karşınıza çıkıyor.

Görülüyor ki gittikçe ''sopa''ya bir vasıf verilmeye çalışılmakta. Biraz daha zorlansa her halde hani toz almak için bir sopa ucuna bağlanan hindi telekleri var ya, diyecekki hiç olmazsa bununla l00 vurulmalı. Yani illaki bir şeyle vurulacak.
Hep aynı şeyler; gereksiz sızlanmalar... madem cevap veremeyeceksiniz ne diye konuya yazıyorsunuz?

Galip bey: Ayette 100 var ama o sopa değildir!
aorskaya: peki 100 ile kastedilen sopa değilse nedir?
Galip bey: 100 sopalık yüzünü kızartacak şekilde utandırılmasıdır!
aorskaya: bu nasıl olacak peki? Toplum huzuruna çıkarılmakla, utanacak zaten utandırılmış olur. Ayrıca 100 sopalık utandırma nasıl olabilir?
Galip bey: Ya ömür boyu toplumdan dışlayacak bir durum yaratılır.
aorskaya: Ama, bu da ona haksızlık olur. Bir suça ömür boyu taşıyacağı ceza adil olmaz. Kaldıki, zina edene 100 celde (Başka organlara zarar vermeden sadece deriye acı verecek şekilde vuruş uygulaması) tekrar zina edeceklerin bunu göze almalarını zorlaştıracağından caydırıcı olur.Ancak; ömür boyu sürecek bir ceza ise zinadan caydırmak yerine, ayrıştırma sonucunda "nasıl olsa ömür boyu ceza aldım, başka verilecek ceza kalmamıştır" mantığıyla adeta sonraki zinalara davetiye çıkaran bir uygulama olur. Dolayısıyla, ayetin zinayı engelleme amacına ters düşer...
Galip bey: İlla da sopa vuracaksınız... siz eziyetten hoşlanan birisiniz! Sopa olsunda ner deyse kaz tüyünden olsun diyeceksiniz!
aorskaya: Kırbaç yada yaş ve ince ağaç dalından bahsedenin kaz tüyüne razı olacağını düşünebilme mantığına bir şey demeyeceğim. Ama; 100 vuruş mu daha eziyettir, ömür boyu damgalayarak toplumdan dışlamakmı siz bunu düşünün...

Gerçekten de galip bey siz, bunu ciddi olarak düşünün... Ayrıca, toplum huzurunda acıma tutmadan 100 vuruşluk yüzkızartmayı nasıl sağlayacağınızı da söyleyin bize...

a- yüz kere yüzüne terbisyesizliğimi okunacaktır?
b- yüz defa yüzüne tükürülecekmidir?
c- Bu ve benzeri uygulama ile yüz sopalık yüz kızartılması gerçekten mümkün olurmu?
d- Yüzkere yüzünü kızarttığınızda neden sonlandırmayıp, bir de toplumdan dışlayacaksınız?

Kuranda, rabbimizin cezalarını kendi kafalarına göre eziyet, yada ilkel bulan sizin gibi akıllı büyüklerimiz, yaratıcının kendi yarattıklarına öngördüğü cezada bile başkalarından daha merhametli olduğunu da kavrayamazlar.

Kim, yaratıcıdan daha merhametli olabilirde, onun acımadan uygulayın dediği cezayı kafasına göre eziyet görüp, başkalaştırabilirki?

Sadece, kurandakini kafasına koymak yerine, kafasındakini kuranda arayan biri yapabilir.(değilmi?)

Alıntı:
Her ne ise ben meramımı anlattım. Sayın Aorskaya'nın da maksadı belli.
İşte sizin kafa yapınız... Siz yazınca meram anlatmak oluyor, sizin gibi düşünmeyen biri yazınca meram anlatmak olmayıp, komplo maksatlı yazıyor.

Siz, ayetle ilgili sorulana düzgün bir cevap bile veremeyecerek meram anlatıyorsunuz, ama ayette 100 celdeyi başka organlara zarar vermeyecek şekilde avuca, ayağa, popoya uygulanarak sadece deriye acı verecek çubukla vuruş olarak açıklayan maksatlı oluyor...

Siz, bu mantıkla devam edin bakalım...

Gelenekçiler; kuranı hadis adı altında saçma rivayetlerle terk ederken, siz de akıllılık, modernlik, çağdaşlık adı altında kuranı zamanın anlayışına uydurmaya zorlayarak terkedenlerden olduğunuzu görün...

Alıntı:
Konu benim yönümden amacına ulaşmış olup, kıymet verip de yazılarımı cevaplayan herkese teşekkür ederim. Geçen sayfalarda verdiğim bu konu hakkındaki şu görüş de (bilhassa celde hakkında verilen bilgiler) irdelenmeli diye düşünmekteyim.Tıklayınız:
http://www.teblig.net/index.php?topic=5869.0

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Amaç kafadakini kuranda bulmak olunca, ben de amacınıza ulaştığınızı gördüğümü itiraf etmeliyim. Ama, kurandakini kafaya koymaya çalışan benim için sadece bu tip yanlışları kuranla ortaya koymaya devam etmek kaldığını söylemeliyim.

Verdiğiniz linkteki yazıları iyi okuyun bakalım. Orada doğrular arasında başka hangi yanlışlar olduğunu da belki görebilirsiniz. Ama, görmek istermisiniz o başka tabi...

Ben de konuyu galip bey bakımından kapatmak istiyorum. Çünkü, kendisinin fikirlerini sunarak çürütme yerine, şahsileştirip, ötekileştirme çabasıyla yazdığını foruma yazmaya başladığımdan beri tecrübe eden biriyim.

Buradaki yazım, kurandaki ayetleri gerçekten anlamamayı kendine dert edenler içindir. Böyle derdi olmayanlar dikkate almayabilirler.

saygılarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla