Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10. June 2014, 02:21 PM   #26
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Dostum konu başlığı iblisin oyunu ya. O yüzden İblisin ne yapmak istediğini anlamak gerekli. Aksi halde iblisin oyunu denemez. Biz ayetlerden İblisin ne yapmaya çalışacağını çıkarmaya çalışıyoruz. dost 1 kardeşde bununla alakalı ayetlerden bir kaçını vermiştir.
Mademki iblis insanı kötüye yönlendirir. Şu durumda neyin kötü neyin iyi olduğunu anlayabilmemiz gereklidir. Aksi takdirde hidayetle vesveseyi ayırt edemeyiz. Ben verdiğin örneğe nisbet dedimki. İblisin bu işten çıkarı ne olabilir.
Sen iblisin bu kişiyi kandırdığını iddia ettin. Bende bunun kanıtı nedir onu anlamaya çalışıyorum. Yani Hristiyan bir çocuğun eroini bırakmasındaki iblisin çıkarı nedir.
İblisin oyunu ne olabilir diyorsun ya işte açık değilmi?İnsanlar hidayet yoluna girdiklerini sanıyorlar,tamam belki bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçiyorlar ama sonuçta vardıkları nokta şirk.Hani hatırlarsın ayettedede geçiyordu ya iblis Senin sıratı mustakim yoluna oturacağım diye işte sıratı mustakime oturmak böyle oluyor.İbliside hafife almamak lazım hele hele Allahın dosdoğru yoluna oturmaya and içmiş ve kullarından çoğunu saptırcam sonra sana şükredenlerden olmucaklar diyen iblisi.Fakat toplumda öyle bir algı varki alkol içene yada uyuşturucu kullanana neredeyse kafir gözüyle bakılır.Fakat her ne hikmetse yetim hakkı yiyenin,hırsızlık yapanın,rüşvet verenin,yalancının,kötü ahlaklının itibarı alkol alan kadar gelişmemişdir.Sonuç olarak demek istediğim iblis insanı kandırırken ona gerizekalı muamelesi yapmaz,tam tersine tüm kurnazlığıyla kandırmaya çalışır çünkü sıratı müstakim üzerine oturmuştur bunun için.