Tekil Mesaj gösterimi
Alt 8. October 2011, 10:41 AM   #2
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Hak dinin şartı ihtiyaçları karşılamak olduğundan ve alanı ve vereninin kim olduğu belli olmayan sosyal/kollektivist devlet kurulmamışsa zaman bakımından, olanaklı kişi, ihtiyaç periyotları içinde muhtacı devamlı infak için vermeyi tekrarlamalıdır. Bu akış her gün ve hatta üç öğün beslenme yanında devam eden barınma, giyinme, eğitim, sağlık gibi günlük giderler hesap edildiğinden anında ödendiği bir uygulama gerektirir.Gelirin elde edilmesi günlük, haftalık, aylık, senelik her ne ise gelirin elde edildiği periyotta geciktirilmeden, sabah ise sabah,akşam ise akşam, gece ise gece derhal muhtaçlara ulaştırılması gereklidir. Çünkü miskinler ve mustaazaflar (işinden gücünden edilip zayıf bırakılmışlar) aç. Artı olanak sağlanamasa bile eşitlik yaşam şartı olmalıdır. Bu anlatılmasına rağmen bazı ayetlerde belirlenen zamanlar, uluhiyete daha fazla önem verildiğinden, namaz vakitleri olarak meal edilmektedir. Hud-114'ü, ayetin devamına baktığımda böyle anlıyorum.
Devlet kurulduğunda, temizliğinin/işe uygunluğunun değil, iş hacminin ve buna göre verdiği zekat/verginin denetimi için ruhsata bağlanma dışında, ahi ocakları gibi katılımın mecburi olduğu denetim yapan kurumlar ve maide-38 gibi ağır cezai tehdit ile mesleki ve toplumsal kınanma, meslekten men yanında vicdan ve cehennem tehdidi ve sevgisinin yerini alan Allah korkusu, miktarı belirlemede yeterli etkenlerdir zannediyorum.

Hürmetlerimle.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (11. November 2020 Saat 04:48 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (8. October 2011), hiiic (8. October 2011), kuman (11. May 2013), Miralay (13. May 2013)