Tekil Mesaj gösterimi
Alt 9. January 2011, 08:40 PM   #8
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Selamun Aleyküm Haluk kardeşim.
Yazılarınızı çok severek okduğum gibi gönlüme tercüman olup içimdekini kelimeye döktüğünüz için sizi de diğer kardeşlerim gibi kendime yakın buluyorum...

Salat kuranda farklı anlamlarda kullanılmıştır.
Kimi yerlerde bahsettiğiniz dua anlamı vardır, bununla ilgili ayetkleri zaten biliyorsunuz.
Ancak kimi yerlerde (örneğin maun suresi; zaten salatın manasını kendisi verir) duadan çok farklı bir manası vardır ki buralara namaz demek haksızlık olur kanısındayım. Eğitim öğretim denen yere Kuran okumak, kurandan ve vahiyden eğitim vermek, bilimsel çalışmaları da üzerine ekleyerek bilgiyi zenginleştirmek, gerek dini gerekse diğer ilimlerde derinlik kazanman manaları vardır.

Maun suresindeki ise tamamen aş evleri ve yetimhanelere yönelik bir yapılanmayı ve bunu imara kalkanların gösteriş için yaptıklarını ve yazık olacaklarını söylediğini anlıyorum. İnşallah Allah bilmediğimiz konuları öğretir.

Abdets konusunda gelince, bu namaza kalkmakla alakalı değildir.. sizce, tuvaletten gelen yada kirli işlerden dönen birisine elinizi, yüzünüzü yıkayın neden denir?

Yada aklınıza kadın düşmüşse? gidin hacetinizi görün yoksa anlamazsınız nerede denir?

Yada ne söyleyeceğinizi bilemeyecek kadar sarhoşsanız (Kuranı anlamadan okuyanlara hiç karışmıyorum) ne maksatla söylenir..

Alllah ilmimizi artırsın. Biz acizlerine katından güzellikler ve lütuflar sunsun. Amin
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Derin Düşünce (18. February 2011), Miralay (10. January 2011)