Tekil Mesaj gösterimi
Alt 6. September 2012, 04:16 AM   #32
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

(Sayın Dost1. Bu yazdıklarımı size karşı bir ukalâlık olarak anlamayacağınızdan emin olarak bir açıklama da ben yapacağım ve ''notlarım'' olarak yazdıklarım hakkında da bilgi isteyeceğim)

Hukuk dilinde sanık(zanlı-şüpheli), ceza hukuku yönünden hukuka aykırı fiili işlediği sanılan
(zannedilen-şüphelenilen) kişidir; erkek veya kadın olabilir.
Fiil tek kişi tarafından işlanabileceği gibi birden fazla kişi tarafından, ki biri de kadın olabilir, birlikte işlenebilir. Bu nedenle teferruata girmeden Maide-38'de verilen tanımdaki ''kadın'' ifadesine dikkati çekmek istiyorum. Bu fiil ''zina'' gibi fiilin işlenmesinde taraflardan birinin mecburen kadın olmasını gerektiren bir fiil değildir.
Zina fiilinde bile ceza verilirken dahi, kadın veya erkek belirlemesi yapılmadan ''...tarafların herbirine...'' diye hüküm kurulur. Çünkü ikisi de aynı suç fiilinde müşterek davranmışlardır ve fiilin cezası da kadına veya erkeğe göre farklılık göstermez. (Bu fiil toplum aleyhine suç vasfında iken, bu gün bu vasfı bu günkü kendini müslüman diye niteleyen iktidar tarafında kaldırılıp zamana ve eşin şikâyetine bağlı suç kategorisi içerisine alınmıştır.)
Maide-38'deki fiilin sanıklarına, failin kadın veya erkek olması nedeniyle verilecek cezalar da hükümde farklılık göstermeyeceğinden, ayetteki ''kadın'' ifadesinin kullanılmasının nedeni kişisel notlarım arasında şöyle yer alıyor. (Ben Arapça bilmiyorum).

''Essarıku vessarıkatu fakta'u eydiyehümâ cezâen bimâ nekelen minellah...''
Şimdi rutin mânâsını yazalım:'Erkek hırsız ve kadın hırsızın, yaptıklarından ötürü Allah tarafından ibret verici bir ceza olarak, ellerini kesin..'
Sarf ve nahiv ilmine fazlaca girmeden şunu belirtelim ki, ''sarık'' kavramının sonu teknesiz (T) harfiyle bitmesi, her zaman müennes(dişil) anlamına gelmez. Müfessirler bunu çok iyi bildikleri halde geldikleri kültürün etkisiyle yeterli dikkâti göstermemişlerdir
''Essarıkatü'' söylemi pek âlâ, ''yardım etmek'' fiilinde olduğu gibi, ''mensubiyet'' bildirebilir. Nasıl orada '' yardıma mensup'' anlamına geliyorsa öyle. Veya yine örneği yardımlaşmak ''NASR'' fiilinde olduğu gibi mukayese edersek, ''hırsızlığı çok-yüklü- yapan'' anlamına da gelir. Ama asla ''dişi hırsız'' anlamına gelmemesi gerekir''.

2-Basit hırsızlığın cezasını Yusuf Peygamber kardeşine tatbik etmiştir.

Maide-38'deki hırsızlık ise basit hırsızlık değildir. Nedeni yine notlarımın arasında şöyle:
''Vessarıkatu kıraatinde bir kıraat farkı ve 'vav' harfi hırsıza(essarık'a) açıklık getirmek ve onu izah etmek için kullanılmış olup 'ile' anlamına değildir. Yine 'essarıkatu' kıraatı yerine 'essarıkah' diye kıraat etmek ve öyle anlamak gerekir. Bu, hırsızın kimliğini atıf veya açıklama 'vav'ı bize bildirmiş olur. Bu hırsız,''vasıflı hırsız''dır. (Notlarım böyle).

Vasıflı hırsızlıklardan birkaçı da şunlardır.
a-Rüşvet.
b-Emniyeti suiistimâl.
c-Zimmet.
ç-İrtikap.
d-İhtilâs.

3- İşte Maide-38'deki ceza bu fiillerin faillerinin gücünü kırmak ve 'ekonomik ve sosyal eşitliği'-'şeriatı' bunlara dayatmak, kapitalizmin zulmünden kurtulmak, hortumlarını(fil suresi) kesip kibirlarini kırmak, ekonomik ve sosyal barışı-islâmı kurmak, muhafaza etmektir. Bu eylem-ellerin kesilmesi, zalimlerin biyolojik ellerinin değil, sömürülerini sürdürdükleri gücü kesmek, mâni olmaktır. Belirttiğimiz gibi amaç, islamın arzuladığı kollektif sistem içerisinde ekonomik ve sosyal barışın iyi bir hukuk sistemi ile kurulması ve korunmasıdır.

Yazının konusu hırsızlık olmayıp, şeriat olduğundan ve bu konuda şeriatle ilgili kısımlar benim yönümden bunlar olduğundan Sayın Dost1'in yazısı ile bitirelim: ''İslâm, cahiliye Araplarının hırsızlık için uyguladıkları el kesme cezasını farklı bir boyuta çekmiş; hırsızlığa karşı tedbirler alınmasını emretmiş ve hırsıza verilecek cezanın şeklini toplumlara bırakmıştır.''

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (21. December 2012 Saat 06:22 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (5. April 2013), Miralay (6. September 2012)