hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 13. September 2012, 02:48 PM   #11
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Naci kardeşim; ben bunu rivayetlerden değil, bizzat Kur'andan çıkarıyorum.

Sitemizde namaz kılmayanların olduğunu,namazdan kaçanların var olduğunu nereden çıkardınız? Bazımız namazı sonuna kadar savunur,bazımız ise, Allah'ın bizden şekilsel bir ibadet ritüeli istemediğini savunuruz. (Kur'anda namazın tarifinin,kaç rekat olduğu,..vs.olmadığı konunun isbatıdır.) Bu sitede herkes menasik kısmında aynı fikirde olacak diye bir şart yok. İman konusunda,Allah'a şirk koşmamakta (ortak sözde) hepimiz hem fikiriz. Ama sair konularda çatır çatır tartışırız. En açık örneği, sizin aynı fikirde olmadığınız gibi. Biz burada herkesin fikrine saygı duyarız. Katılmadığımız konularda en çetin bir biçimde eleştiririz. Ama saygıyı asla elden bırakmayız.

Ayrıca Cenab-ı Hakk miras meselesine,helak olmuş kavimlere,peygamber kıssalarına varıncaya kadar herşeyi uzun uzun anlatmış ta, o kadar önem verdiğiniz namazdan neden bahsetmemiş te,uygulamasını elçisine bırakmış?
Halbuki benim gibi düşünen kardeşlerimin "salat" tan ne anladığını Allah,Kur'anda bol örnekleriyle bahsetmiş. Ne kadar az ibret alıyorsunuz!

bu yaptığınız aynı kemal sunalın filmde ekmek kuyruğunda bekleyenlere aşağıdaki fırın bedava ekmek veriyormuş deyipte daha sonra ya veriyorsa diyerek kendininde gitmesine benzer

piramid kardeşimizin bazı fikirlerine katılmasam da, genelde her zaman doğru söyleyen ve ilmine güvendiğim bir kardeşimdir. Tabii ki yazdıklarını bilgimin yettiği kadar beğenirim. Ayetleri değiştirdiği sizin iddianızdır. Buyrun ispat edin de biz de aydınlanalım ve sizi de beğenelim.

Camide safa katılmama olayına gelince:

Ben son 5-6 yıl öncesi; Kur'anı anlamaya başlayıncaya kadar, küçük yaştan beri camide cemaatle namaz kılan; ömrümün 25 yılını binlerce müridi olan nakşibendi tarikatının bir şeyhine intisap ederek geçirmiş; okuyup,incelemedik,tefsir,hadis,kelam,fıkıh ve tasavvuf kitabı kalmamış birisiydim acizane.
Ne zaman ki,bir gün namaz kılarken,ön planda fatihayı arapça okurken; arka planda anlamını düşündüğüm an hidayete erdim ve doğru yolu buldum elhamdülillah. Fatiha suresinin manasını iyice düşünmenizi ve idrak etmenizi temenni ve tavsiye ederim. Allah'tan size de hidayet nasip etmesini dilerim.
sitedeki herkesin aynı fikirde olduğunu söylemedim şu anda konuda yazışmakta olan ve yazılara teşekkür ederek katılanlardan bahsettim

bu pramidin iddiası apaçık değiştirdiği ilk ayet cuma suresi 5. ayet

Kitaplara imanı emren Allah, kuranda kitap yüklü eşeklerden bahsetmektedir. Bu kitap yüklü eşşeklerin din adına kitap yazdığı ve az bir değer karşılığı sattıklarını söyler. Günümüz din tacirleri bu mihvalde, kitap yüklü eşeklerdir.

buda ayetin gerçeği

1. meselu : mesele, örnek, durum, hal
2. ellezîne : o kimseler, onlar
3. hummilû : yüklendi (yüklenildi)
4. et tevrâte : Tevrat
5. summe : sonra
6. lem yahmilû-hâ : onu yüklenmez, onu taşımaz
7. ke : gibi
8. meseli : mesele, örnek, durum, hal
9. el himâri : merkep
10. yahmilu : taşır
11. esfâran : ciltlerle kitap
12. bi'se : ne kötü
13. meselu : mesele, örnek, durum, hal
14. el kavmi : kavim
15. ellezîne : onlar
16. kezzebû : yalanladılar
17. bi âyâti allâhi : Allah'ın âyetlerini
18. ve allâhu : ve Allah
19. lâ yehdî : hidayete erdirmez
20. el kavme : kavmi
21. ez zâlimîne : zalimler

buda değiştirdiği ikinci ayet Tevbe suresi 31. ayet

Allah'ı bırakıp bilginleriyle rahiplerini ve Meryemoğlu Mesih'i ERBAB tanımışlardır; halbuki onlara da ancak tek mabuda kulluk etmek emredilmiştir. Ondan başka tapacak yok; o onların şirk koştukları şeylerden münezzehtir.

buda değiştirdiği ikinci ayetin gerçeği

1. ittehazû : edindiler
2. ahbâra-hum : onların âlimleri, din adamları
3. ve ruhbâne-hum : ve onların rahipleri
4. erbâben : Rab'ler
5. min dûni allâhi : Allah'tan başka
6. ve el mesîha ibne meryeme : ve Meryem oğlu Mesih'i
7. ve mâ umirû : ve emrolunmadılar
8. illâ : ancak, ...’den başka
9. li ya'budû : kul olmaları
10. ilâhen : ilâh
11. vâhiden : tek olan, bir olan
12. lâ ilâhe : ilâh yoktur
13. illâ huve : ondan başka
14. subhâne-hu : o noksan sıfatlardan münezzehtir
15. ammâ (an mâ) : şeylerden
16. yuşrikûne : şirk koşuyorlar

şimdi diyeceksinki anlamadım ayetlerii değiştirdiğini ben ozaman sorarım bilmediğin anlamadığın şeyi nasıl beğeniyorsun

birde senin iddian var ebu cehilin namazı orucu ve sakalı hakkında kuran'dan çıkardığını yazmışsın ben bulamadım bir zahmet benim yaptığım gibi ayetin kelime mealini yazabilirmisin
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler