hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > AHLAK > Kötü Ahlak > Kibir

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 16. April 2009, 12:53 AM   #1
Hülya
Yeni Üye
 
Hülya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Mesajlar: 19
Tesekkür: 6
13 Mesajina 30 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Hülya will become famous soon enoughHülya will become famous soon enough
Standart Kibir

Selam size Kardeşler,

sizle Kibir konusunda Kur´andan neler algıladıklarımızı paylaşmak istiyoruz Allahın izniyle.
Öncelikle Ayetleri OKU´yalım inşaALLAHMü’minûn 24
Toplumu içinden inkârcı kodaman grup şöyle dedi: "Bu adam, sizin gibi bir insandan başka şey değil; size üstünlük taslamak istiyor. Eğer Allah dileseydi, melekler indirirdi. Biz ilk atalarımız arasında böyle bir şey duymadık."


Bakara 213
İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allah, peygamberleri müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak gönderdi. Onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda, insanlar arasında hükmetsinler diye gerçeği taşıyan kitabı hak olarak indirdi. O kitapta anlaşmazlığa düşenler, o kitap kendilerine verilmiş olanlardan başkaları değildi. Bunlar, kendilerine açık kanıtlar geldikten sonra sırf aralarındaki kıskançlık/doymazlık/azgınlık/denge noktasından sapma/yalancılık/zulüm/kibir/zinakârlık yüzünden, çekişmeye girmiştir. Sonra Allah kendi izniyle, inananları, üzerinde tartışmaya girdikleri gerçeğe tekrar ulaştırdı. Allah, dilediği kişiyi/dileyeni dosdoğru yola iletir.

Âl-i İmrân 19
Allah katında din İslam'dır/barış ve esenlik için Allah'a teslim olmaktır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki kıskançlık/doymazlık/azgınlık/denge noktasından sapma/yalancılık/zulüm/kibir/zinakârlık yüzünden ihtilafa düştü. Kim Allah'ın ayetlerine nankörlük/Allah'ın ayetlerini inkâr ederse, Allah, hesabı çabucak görecektir.

Tevbe 50
Sana bir iyilik isabet etse bu onları üzer. Sana bir musibet dokunsa: "İşimizi önceden sağlam tutmuşuz." derler ve kibirli bir sevinçle dönüp giderler.

Isra4
Biz, Beniisrail'e Kitap'ta şu yolda bir yargıda bulunduk: Siz yeryüzünde muhakkak iki kez bozgun vücuda getireceksiniz ve muhakkak büyük bir kibirle böbürleneceksiniz.

Lokman18
"Kibirlenerek insanlardan yüzünü çevirme, yeryüzünde kasılarak yürüme. Çünkü Allah, kurula kurula kendini övenlerin hiçbirini sevmez."

Fatr43
Yeryüzünde kibirlendi ve kötülük tezgâhladılar. Oysaki tezgâhlanan kötülük, sahibinden başkasını kuşatmaz. Öncekilerin başına gelenlerden başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın yol ve yönteminde değişme asla bulamazsın! Allah'ın yol ve yönteminde döneklik de bulamazsın!


Saffat35
Onlar, kendilerine, "Allah'tan başka ilah yoktur" dendiğinde, kibirleniyorlardı.

Zümer60
Allah'a yalan isnat edenleri, kıyamet günü yüzleri simsiyah halde görürsün. Kibirliler için cehennemde bir barınak mı yok!

Mü´min27
Mûsa dedi: "Ben, hesap gününe inanmayan her kibirliden, benim de Rabbim sizin de Rabbiniz olana sığındım."

Mü´min35
Kendilerine gelmiş bir kanıt olmaksızın Allah'ın ayetleri hakkında mücadele edenlerin durumu, hem Allah katında hem de inananların katında büyük bir öfke konusu olmuştur. Allah, tüm zorba, kibirli kalpler üzerine işte böyle mühür basıyor.

Mü´min76
Girin cehennemin kapılarından; uzun süre kalacaksınız içeride. Kibirlenenlerin barınağı ne de kötüymüş!

Necm61
Ve siz, kibirlenip kafa tutarak sersemce somurtuyorsunuz.

Nuh7
"Ben onları, sen kendilerini affedesin diye çağırdıkça, parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiseleriyle sarılıp sarmalandılar, inat ve ısrar ettiler ve kibirlendikçe kibirlendiler."Asdığımız ayetlerde de görüldüğü gibi, Kibir daima kötülüklerle bozgunculukla birlikte anılmışdır.
Nefs 'Benlik' Sevdasında, bizde Nefsin hükmü altında ezilirsek işde bu asdığımız ayetlerdeki gibi kibirlenmiş ve daima bozgunculuk peşinde oluruz. Kur´an ahlakına tam zıddır,Kur´an bizlere daima Salat i ikame etmemizi emretmekte, hayır ve barış icin daima Allah´a teslim olup, Onu Vekil ederek, gayret göstermeliyiz! Hic bir Karsilik beklemeden insaALLAH
Hayır ve Barış öncelikle insanın iç Aleminde saglanmali, ic dünyasi ile barisik olmayan Insan, dis dünyasında Salat-ı ikame edebilirmi? Elbette imkansızdır bu. Ancak Hayır ve Barış işlediğini "zan´neder " . Oysa Nefs her defasinda kendine pay çıkartır, ve kibirlendikçe kibirlenir, bunu hiçde fark ettirmez.Şeytanin elinde oyuncak oluruz, Allah korusun!

Bu Sözlerimize örnek vermek gerekirse, hani bir his vardırya, 'BEN' hayır işledim, ne güzel sevinç verir insana.. burası çok önemli Ben hayır işledim.. kibirlenenler genelde kibre battıklarını bilmezler, fark etmezler , bunu fark etmek için, Kur´anın bize öğütlediklerini, örnegin:Savm(Oruc) Cihad.Ayetleri okuyup icsellediríp, birebir yerine getirmeliyiz/uygulamaliyiz, bunun için çaba göstermeliyiz, hiç taviz vermeden gevşeklik göstermeden.Dolayisi ile Nefs boyun eğer bize yavaş yavaş inşaALLAH.Tabiki Nefs başka açık kapılar arar ve bulurda, ancak bizler sürekli vahyle haşır neşir olursak , o açık kapıları örter ve daima tetikte oluruz. inşaALLAH.

Böylelikle yapılan hayırlar çok doğal görünür, hayat tarzımız bu olduğu için, gözümüze batmaz, kimseninde gözüne batırmayız.
Islam yaşamdır, tıpki nefes aldığımız verdiğimiz gibi, nasil çok doğal, hiç nefes alıp verdiğimiz için "ben nefes aldım" diyormuyuz?

Özümüze dönelim, bakalım, kulak verelim fısıldananlara. Kur´an Ahlakına uygun olmayanları arındıralım.Kibir hastalık gibidir, şifa bulalım Vahy ile donanarak inşaALLAH!

Acizane Paylaşımımız bukadar, Allah daima Yardimcimiz Olsun kardeşler

şüphesiz en doğrusunu bilen Allah´tır


Kasas 83
İşte âhiret yurdu! Biz onu, yeryüzünde üstünlük taslamayanlarla bozgunculuk peşinde koşmayanlara veririz. Sonuç, takva sahiplerinindir.Sahlanip yüksege çikma
Engin ol gönül engin ol
Turâb ol dosttan ayrilma
Engin ol gönül engin ol

Konu Hülya tarafından (17. April 2009 Saat 07:58 PM ) değiştirilmiştir.
Hülya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hülya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (21. July 2009), TUĞÇE DENİZ AKIN (16. July 2009)
Alt 16. July 2009, 01:50 PM   #2
TUĞÇE DENİZ AKIN
Katılımcı Üye
 
TUĞÇE DENİZ AKIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Mesajlar: 93
Tesekkür: 79
42 Mesajina 79 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enoughTUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enough
Standart

teşekkürler hülya kardeş eline yüreğine gönlüne sağlık.hayırlı bir paylaşım olmuş sağolasın.
TUĞÇE DENİZ AKIN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. November 2009, 12:59 PM   #3
TUĞÇE DENİZ AKIN
Katılımcı Üye
 
TUĞÇE DENİZ AKIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2009
Mesajlar: 93
Tesekkür: 79
42 Mesajina 79 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enoughTUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enough
Standart BÜYÜKLENMEK(kibir)

Bir insanın kendisini üstün ve büyük sanıp başkalarını aşağıda görmesi çok kötü bir huydur. İnsanın kendisini beğenmesi ve büyüklük taslaması İslam ahlakına uymaz. İnsanların birbirlerine karşı övünmeleri, başkalarını hor ve hakir görmeleri yanlış bir davranıştır. Tevazu sahipleri kendilerinden aşağı olanlara ve diğer insanlara küçük muamelesi yapmaz. Onları hor ve küçük görmezler. Kur’an’da Hz. Lokman’ın oğluna yaptığı öğüt şöyle anlatılmıştır;

“Kibirlenip insanlardan yüzünü çevirme. Yeryüzünde çalımla yürüme; çünkü Allah, kendini beğenip övünenlerin hiçbirini sevmez.” (Lokman 18)

Peygamberimiz de şöyle buyurmuştur;

“Her kim Allah için alçak gönüllülük yaparsa, Allah muhakkak onun derecesini yükseltir”

Kendini beğenme kibir ve gururun bir sonucudur. Sahip olduğu nimetlerin Allah’tan geldiğini, yine bir gün yok olup gidebileceğini düşünmemektir. Kendini beğenenler, başkalarının aklını, fikir ve düşüncelerini, davranışlarını, hatta giyim ve kuşamlarını beğenmez. Onlara göre kendileri değerli, başkaları değersizdir. Bütün yüksek makamlara onlar layıktır. Kendini beğenmenin şeytanın özelliği olduğunu ve bu yüzden cennetten kovulduğunu unuturlar. Bu kötü huya sahip olan insanların bundan kurtulması için olgun ve erdemli insanlarla beraber olmaları ve kendi kusurlarını ve eksikliklerini görmeye çalışmalıdırlar. Kendi kusurlarını görmeyen insanların olgun bir ahlaka sahip olmaları olanaksızdır.

Başkalarını hor görmenin en büyük nedenlerinden birisi kibirdir. Bir insanın diğer insanlara karşı kibirli davranması çok kötüdür. Üstünlüğün mal, servet, soy, evlat ve renkte değil dindarlıkta olabileceğini düşünenlerin kibirlenmesi düşünülemez. Fakat bilgisiz insanlar her zaman ellerindeki nimetleri kibirlenmek için bir neden olarak görürler. Kur’an’da bu konuda şöyle buyurulmuştur;

“Yeryüzünde kibir ve azametle yürüme, çünkü sen asla yeri yaramaz ve boyca da dağlara eremezsin” (İsra 37)

Peygamberimiz de; “Cehennemlikleri size haber vereyim mi? Onlar katı yürekli, malını hayırdan esirgeyen kibirli kimselerdir” buyrmuştur.

Tevazu sahibi olmak mü’minlerin özelliklerinden ve İslam ahlakının temel kurallarındandır. İnanan insan, daima tevazu sahibi olmalı başkalarını hor görmemelidir. Çünkü sahip olduğuu nimetler gelip geçicidir ve insanın başkalarını görmesi için herhangi bir neden yoktur.
TUĞÇE DENİZ AKIN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TUĞÇE DENİZ AKIN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (7. November 2009), dost1 (3. November 2009)
Alt 7. November 2009, 08:02 AM   #4
Barış
Uzman Üye
 
Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
Mesajlar: 785
Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road
Standart

Kibir kalbin afetidir. Hz.Ali

Selam dostlar,

Güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.
Allah razı olsun.
__________________
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (13. September 2011)
Alt 13. September 2011, 07:34 PM   #5
hiiic
Uzman Üye
 
hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 1.979
Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart

"Büyük olmak için kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın,
ülke için gerçek amaç ne ise onu görecek ve o hedefe yürüyeceksin.
Herkes senin aleyhinde bulunacaktır, herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır.
Fakat sen buna karşı direneceksin, önüne sonsuz engeller de yığacaklardır;
kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak,
kimseden yardım gelmeyeceğine inararak bu engelleri aşacaksın.
Bundan sonra da sana büyük derlerse, bunu söyleyenlere
güleceksin.
"
-Mustafa Kemal Atatürk-

Konu hiiic tarafından (13. September 2011 Saat 07:36 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (13. September 2011)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kibir

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:35 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hanifler - Kuran odaklı gerçek din islam