hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 8. June 2014, 10:00 PM   #1
ebumaruf
Katılımcı Üye
 
Üyelik tarihi: May 2014
Mesajlar: 38
Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of
Standart Mezheplerin kaynağı Kuran dır.

Bu konuyu açmak istememin sebebi şudur ki.
Mezheb imamları hakkında bir çok asılsız iddialarda bulunuluyor.
Tabiki onlarda hata edebilirler. Yanlış içtihad edebilirler.
Lakin iddia edildiği gibi Kuranı bırakıp sadece hadisle içtihad etmezler.
Bunu iddia edenlerin onların verdikleri fetvalardan örnekler vererek Kurana ters düştüğü halde hadise yada kafalarına göre fetva verdiklerini kanıtlamaları gereklidir.
Bir örnekle ben başlayayım. Şu ana kadar duyduğum tek iddia Recm olayıdır.
iddia şudur.
Nur
(2) zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüzer değnek vurun. Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini(nin koymuş olduğu hükmü uygulama) konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir topluluk da onların cezalandırılmasına şahit olsun.
ayetinde zinanın cezası 100 değnek olarak bildirildiği halde mezhep imamları recm uygulanmasına hükmederek ayet açıkken hadise göre fetva verip
kuranı ikinci plana atarlar.

İddia ya cevap.
Kuran tek bir ayetten ibaret değildir.
Zina ile alakalı başka ayetlerde vardır.
25. Sizden kimin, hür mü'min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü'min genç kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları halinde sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır. Bu (cariye ile evlenme izni), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
Bu ayeti kerimede zina eden cariyelerin zina kelimesi ayeti kerimede bu ayette fahişetün olarak geçer yani evli cariyelerin yaptığı zinaya nisbettir.
Ayeti kerimede bunlara ceza olarak hür kadınların cezasının yarısı verilmelidir.
Hür kadınların cezası nedir. Bununla alakalı sadece açık hüküm Nur süresindedir.
100 değnek.
Buda şu manaya gelir. Yani Nur süresi 2. ayeti. Nisa süresinden önce nuzul olmuştur.
Bu durumda.
15. Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar şahitlik ederlerse, o kadınları ölüm alıp götürünceye veya Allah onlar hakkında bir yol açıncaya kadar kendilerini evlerde tutun (dışarı çıkarmayın).
Bu ayeti kerimede Zina yapan evli kadınlardan bahseder. Yani ayeti kerimede fahişetun ( Çok kötü bir şey) olarak zikredilmiştir. Nur süresinde ise sadece zaniye ( zina ) ifadesi kullanılmıştır. Nur süresi 2. ayeti Nisa süresinden önce nuzul ettiğine göre.
Buradaki Ölüm onları buluncaya kadar veya onlar hakkında hüküm gelinceye kadar evlerinden çıkarmayın. Bu durumda Nur süresindeki hükümden başka bir hüküm daha gelecektir. Buda ilk cezanın yani nur süresindeki hükmün bekar erkek ve bekar kızlara uygulanacak ceza olduğunu evliler için ölüm onları buluncaya veya ALLAH dan bir hüküm gelene kadar evlerinden çıkarılmamasına hükmedildiğini göstermektedir.
16. Sizlerden zina yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa onları incitip kınamaktan vazgeçin. Çünkü Allah tövbeleri çok kabul edendir, çok merhamet edendir.
Bu ayeti kerimemidir acaba gelecek hüküm. Fakat bu ayeti kerimede evli kadınlardan bahsetmez. tesniye kullanılmıştır. Olasıdır ki zina eden ayrı cinsler, yada aynı cinslerdir. Bu durumda başka bir hüküm olmalıdır.
25. Sizden kimin, hür mü'min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü'min genç kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları halinde sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür kadınların cezasının yarısı uygulanır. Bu (cariye ile evlenme izni), içinizden günaha düşmekten korkanlar içindir. Sabretmeniz ise sizin için daha hayırlıdır. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
26. Allah, size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
aslında 26. ayet durumu açıklamaktadır. sizden öncekilerin yolunu göstermek ifadesi ile bu konuyla alakalı tevrat ve incil ve diğer ümmetlerin uygulaması anlatılır.
Yahudilikte ve hristiyanlıktada evli ve hür kadınlardan zina edenler recm edilirdi.
hadislerde recm edilmesi noktasındadır.
İşte Mezhep imamları tüm Kuranı ele alıp en iyi şekilde anlayabilmek için bu şekilde araştırıp. Anlayamadıkları yerde hadislere bakmışlardır.
Buda aslında onların Kuran a verdikleri ehemmiyetin bu dönemde Tek kaynak Kurandır diyenlerden daha fazla olduğunu göstermektedir. Zira Kuranın bütününü inceleyenmi yoksa bir ayetini inceleyenmi daha ehemmiyet vermiştir.
İşte tek iddia da bu şekilde asılsız olarak ispat edilmiş olur.
Tekrar söyleyelim velevki hata edebilirler. Lakin kaynakları kesinlikle önce Kurandır.
Bu ayetlerden başka birisi başka bir sonuçda çıkarabilir. Bu onların kendi ictihadıdır. En doğrusunu ALLAH bilir.
Sizden Ricam Mezheb imamlarının Kuranla çelişdiği iddia edilen ictihadlarını buraya yazmanızdır.
Bu şekilde hata etmişlerse tespit edelim ki bizde o görüşe uymayalım.
Eğerki böyle bir örnek yoksada rica ediyorum. Mezheb düşmanlığını bırakalım.
Siz istediğiniz ayetten istediğinizi anlayıp ona göre amel edin lakin hakaret edip. Müminler arasında tefrika oluşturmaktan sakının. Ayrıca böyle yapanlarıda hep birlikte uyarıp gerekirse kınayalım. Zira bakın burada bir konu açtım ki iddialar kanıtlansın diye. Kanıtlanmıyorsa bunu yapanlar yalancı ve fitneci durumuna düşerler. Kendi niyetleri öyle olmasa dahi. Hem kendileri için hesap gününde zor bir hesap olur. Onları bu yükten kurtaralım. Hemde biz iyiliği emredip kötülüklet men etme görevini yerine getirerek kendi hesabımızı azaltalım.
Çok samimi şekilde fetvaları bekliyorum. Zira hata etmiş olabilirler. Bizde hata etmeyelim. Neticede insandırlar.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. December 2019, 08:08 PM   #2
CÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Jan 2017
Mesajlar: 1
Tesekkür: 0
1 Mesaja Tesekkür Edildi
Tecrübe Puanı: 0
CÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud ofCÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ has much to be proud of
Standart Ali imran 103

Mezheblerin kaynağı kur\'an sa, uygulamadaki farklılıklar nerden geliyor.kur\'an da namaz kılmayan hakkında bir hüküm yokken, hanifi mezhebi bir şey demez, diğer 3 mezhep tövbe etmesse öldürülür der. Bu nasıl oluyor?. Mezhepler kur\'an da olmayan bir şeyi, allah\'ın hüküm vermediği bir şeyi nasıl yorumlayabiliyorlar?
CÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
CÜBBESİZ HOCA ONUNCU KÖYÜ Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (22. December 2019)
Alt 23. December 2019, 11:18 AM   #3
galipyetkin
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: Sep 2011
Mesajlar: 1.458
Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of
Standart

Sayın CÜBBESİZ HOCA nın Sayın ebumaruf un yazısını yeniden gündeme getirmesi ile bu yazıda yazı içi fakat konu dışı bir anlatımın aydınlatılması bir parantez açılması gerekmektedir. Bu da Nur-2 ayette geçen zinadır.
Zina bir şeyi hak etmeden (hukuka uymadan) sahiplenmek, ya da elinde bulundurduğunu hak etmeden (hukuka aykırı bir şekilde) kullanmak ve bir menfaat elde etmektir. Meselâ hak etmeden bir makama getirilinirse bu zinadır. Ya da çalışmadan yalnızca makamın gücüyle menfaat elde etme de zinadır.
Evli bir erkek veya evli bir kadının kendi eşlerinden başka ister evli ister bekâr biri ile cinsel ilkişkiye girişmesine de zina denilir. Çünkü bu ilişki için hak sahibi değillerdir; ilişki hukuki değildir.
Zina eyleminin meydana gelmemesi için taraflar yaptıklarına hak kazanmış olmaları, yasal sınırlar içinde kalmaları gerekir.
Yaş sınırı muhakkak olduğundan bekârlar arası cinsel ilişkinin mahiyetinini de yaşadıkları toplumlarının yaşam tarzları/örf ve adetleri tayin eder.

Bu hususları da göz önünde bulundurarak Nisa-2 deki zina hakkında şunları söyleyebiliriz:
İlk önce ayette vurma ve de değnek ifadeleri yoktur.

Ayette geçen -celde- ifadesi insanın cildini-cildin üzerini- vesairesini ifade etmez. Ama ciltten kinaye bu ifade ciltlemek, yani konuları ve detayları çok dikkatli araştırıp, esasına erişerek ayrı ayrı sınıflandırıp, ayrı ayrı dosyalamak, ciltlemek demektir.

-Yüz- sayısına gelince, bu ifadenin karşılığı olarak bizler -yüzde yüz- ifadesini kullanırız. Burada layığı ile, tastamam, ıcığına cıcığına kadar, en ince noktalarını da göz önünde tutarak anlamlarını verir.

Dolayısı ile ayet ile bir hak ihlâli halinde(zina) konu en ince tefferruatına kadar(100)yani (yüzde yüz), tarafları kapsayacak şekilde tahkik ve tetkik edip ayrı ayrı sınıflandırmak(ciltlemnek) ve neticesınde acıma ve sair hislerle kimseyi kayırmamak gerektiği ve yaptırımların aleni olması ifade edilmiştir. Parantezi burada kapatalım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (16. January 2020 Saat 07:06 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (3. February 2020)
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
dır, kaynağı, kuran, mezheplerin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Hizli Erisim


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:14 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hanifler - Kuran odaklı gerçek din islam