hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 20. September 2012, 12:42 PM   #131
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
benim rabbim tektir allah'tır o sözü kullanmazsan sevinirim
Sevgili naci sen nebileri ve alimleri erbab edinmişsin. Onun için dille Allah rabbim desende uygulama ve söylemlerin erbablarının nebi ve alimlerin olduğunu söylemektedir.

Nebileri erbab edinme; Son nebinin ulaştırdığı risaleti KURAN'a uy ve ondan dersler çıkar.

Ciddi ciddi Aliİmran 79 ve 80 ayetleri irdele naciciğim.

Ardından da Enam 19 ve sonrasını...

Umarım Kuranın bir faydası dokunur. Bizler sana öğüt verdik ... Gerisi bizim tek efendimiz olan ALLAH'dan.

NOT: Son nebiye ve alimlere efendi demek şirkte ileri gitmektir. Şeytan nasılda kandırıyor.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. September 2012, 04:01 PM   #132
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili naci sen nebileri ve alimleri erbab edinmişsin. Onun için dille Allah rabbim desende uygulama ve söylemlerin erbablarının nebi ve alimlerin olduğunu söylemektedir.

Nebileri erbab edinme; Son nebinin ulaştırdığı risaleti KURAN'a uy ve ondan dersler çıkar.

Ciddi ciddi Aliİmran 79 ve 80 ayetleri irdele naciciğim.

Ardından da Enam 19 ve sonrasını...

Umarım Kuranın bir faydası dokunur. Bizler sana öğüt verdik ... Gerisi bizim tek efendimiz olan ALLAH'dan.

NOT: Son nebiye ve alimlere efendi demek şirkte ileri gitmektir. Şeytan nasılda kandırıyor.
arkadaşım

erbab: iyi bilen iyi anlayan konunun ehli anlamına gelir bu özelliklere sahip herkes için kullanılabilir ve peygamberler ve diğer allah dostları dinin erbabıdır dini iyi bilirler

rab: ilah yaratan tapınılan anlamına gelir müslüman bu kelimeyi yalnız allah için kullanır allah'tan başkası için kullananlar ise müşriklerdir

senin bu ikisinin arasındaki farkı anlamayacak kadar türkçe bilgin allah'tan başkasına rab diyecek kadar din bilgin yok benim erbab olarak kabul ettiklerimi sen rab olarak nitelendirerek müşriklerin arasına giriyorsun

Konu nacikocak tarafından (20. September 2012 Saat 04:04 PM ) değiştirilmiştir.
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
raven (20. September 2012)
Alt 20. September 2012, 09:29 PM   #133
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

naci kardeşim bir şeyi farkettinmi sorulara cevap yok.hep aynı klişe laflar ayetleri işine geldiği gibi okumalar.işine gelmeyen ayetleri görmezden gelmeler cevap veremedikleri durumdada saldırıya geçip alay etmeler.

bence konunun başlığı yanlış atılmış doğrusu
Rivayetçiler çok biliyor,biz daha fazlasını olmalıydı.
nacikocak (21. September 2012)
Alt 21. September 2012, 05:12 AM   #134
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
erbab: iyi bilen iyi anlayan konunun ehli anlamına gelir bu özelliklere sahip herkes için kullanılabilir ve peygamberler ve diğer allah dostları dinin erbabıdır dini iyi bilirler

rab: ilah yaratan tapınılan anlamına gelir müslüman bu kelimeyi yalnız allah için kullanır allah'tan başkası için kullananlar ise müşriklerdir
Erbab rabler demektir. Kuranda türkçe değil, anlaşılsın diye Arapça inzal olmuştur. Ve sen nebiyi erbab ittihaz etmişsin. Bu özellik müslüman olmayanlara hasdır.

Alıntı:
allah dostları dinin erbabıdır dini iyi bilirler
busözün şirklerin en buyüğüdür.
Allahdan başka veli,nid edinmeyin. Bize Rahman yeter ve o ne güzel mevladır.

Sen sorulara cevap ver kaçma.

Sayın raven, klişe dediklerin Kurandandır ve kuranda çelişki yoktur. Bu platforma bütün ayetlerin kritikleri yapılır. Yeter ki bilgi alışverişi için bir adımda bulun.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. September 2012, 05:43 PM   #135
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Erbab rabler demektir. Kuranda türkçe değil, anlaşılsın diye Arapça inzal olmuştur. Ve sen nebiyi erbab ittihaz etmişsin. Bu özellik müslüman olmayanlara hasdır.

busözün şirklerin en buyüğüdür.
Allahdan başka veli,nid edinmeyin. Bize Rahman yeter ve o ne güzel mevladır.

Sen sorulara cevap ver kaçma.

Sayın raven, klişe dediklerin Kurandandır ve kuranda çelişki yoktur. Bu platforma bütün ayetlerin kritikleri yapılır. Yeter ki bilgi alışverişi için bir adımda bulun.

erbab rabl'er demekmi senin google bozulmuş sanırım erbab'ın anlamı yaz hatta türk dil kurumu yaz oradan bak erbab'ın japoncasımı rab'ler demek yoksa ben türkçesine baktımda

ayrıca raven doğru söylüyor neden hiçbir sorumuza cevap vermiyorsunuz raven allah'ın peygamberi nasıl ibadet ederdi diye sordu cevap yok ben secde nedir diye sordum cevap yok hadi onu geçtim senin isteğini yapmak için namazın hangi kısmı ile ilgili hadis istiyorsun yazdım ona bile cevap vermemişsin

14 sayfalık mesajları tekrar oku genel düşünceleriniz şunlar

ibadet yok
hadis yok
sünnet yok
meleklerin görevi yok
pegamber birşey bilmez
alimler evliyalar sahtekar
bütün müslümanlar hadis sünnet uyduruyor
ayetleri sadece siz doğru anlıyorsunuz

yani kısaca cennet sizin ye iç yat cennete git tabi cennet yok demezseniz

Konu nacikocak tarafından (21. September 2012 Saat 05:48 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. September 2012, 07:11 PM   #136
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.568
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Nacikocak Kardeşim!

Kur`an`daki “مولى Mevlâ” kelimesi ile eş anlamlı olan الرّب Rabb, şu özellikleri taşır:

1. Rabb; emri, kudreti altında bulunan bir şeyin yegâne sahibi ve yöneticisi olup, her şey üzerinde kendi isteği ve ilmine uygun olarak tasarrufta bulunandır.

2. Rabb; kendisine itaat edilerek boyun eğilecek, emirlerine uyulup, yasaklarından uzak durulacak yegâne, tek efendidir.

3. Rabb; her şeyi düzelten, sivrilikleri çıkıntılıkları tesviye eden, yaratılışı tam bir şekilde hâlden hâle geçirerek düzenleyen, arıtıp saflaştırıp olgunlaştıran, ıslah eden, terbiye edendir.

Yukarıda söz edilen üç özellikten de kolayca anlaşılabileceği gibi Rabb kelimesi sadece ve sadece Yüce Allah için kullanılabilir. Fakat Arap dilinde izafet terkibi (isim tamlaması) olarak (meselâ, evin sahibi, devenin sahibi gibi), insanlar için de kullanılmıştır.

Özetle Rabb; “terbiye edip eğiten, yarattıklarını belirli bir programa uygun olarak bir takım hedeflere götüren, tekâmülü programlayıp yöneten” demektir.

Değerli Kardeşim!
Arapçada "Rabb" kelimesinin çoğulu "erbab"dır.

Lütfen aşağıdaki ayetlere bakar mısınız?

Yususf;39: "Ya sahıbeyissicni e erbabün müteferrikune hayrun emillahul Vahıdül Kahhar"

Tevbe;31: "İttehazu ahbarehüm ve ruhbanehüm erbaben min dunillahi vel Mesiyhabne Meryem* ve ma ümiru illâ liya'büdu ilâhen vâhıda* la ilahe illâ HU* subhaneHu amma yüşrikûn"

Ali İmran 64:" Kul ya ehlel Kitabi tealev ila kelimetin sevain beynena ve beyneküm ella na'büde illAllahe ve la nüşrike bihi şey’en ve la yettehıze ba'duna ba'dan erbaben min dunillahi, fein tevellev fekulüşhedu bi enna müslimun"

Ali İmran;80: "Ve la ye'mureküm en tettehızül Melaikete ve Nebîyyiyne erbaba* eye'muruküm bil küfri ba'de iz entüm müslimun"

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 21. September 2012, 08:59 PM   #137
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kur`an`daki “مولى Mevlâ” kelimesi ile eş anlamlı olan الرّب Rabb, şu özellikleri taşır:

1. Rabb; emri, kudreti altında bulunan bir şeyin yegâne sahibi ve yöneticisi olup, her şey üzerinde kendi isteği ve ilmine uygun olarak tasarrufta bulunandır.

2. Rabb; kendisine itaat edilerek boyun eğilecek, emirlerine uyulup, yasaklarından uzak durulacak yegâne, tek efendidir.

3. Rabb; her şeyi düzelten, sivrilikleri çıkıntılıkları tesviye eden, yaratılışı tam bir şekilde hâlden hâle geçirerek düzenleyen, arıtıp saflaştırıp olgunlaştıran, ıslah eden, terbiye edendir.

Yukarıda söz edilen üç özellikten de kolayca anlaşılabileceği gibi Rabb kelimesi sadece ve sadece Yüce Allah için kullanılabilir. Fakat Arap dilinde izafet terkibi (isim tamlaması) olarak (meselâ, evin sahibi, devenin sahibi gibi), insanlar için de kullanılmıştır.

Özetle Rabb; “terbiye edip eğiten, yarattıklarını belirli bir programa uygun olarak bir takım hedeflere götüren, tekâmülü programlayıp yöneten” demektir.

Değerli Kardeşim!
Arapçada "Rabb" kelimesinin çoğulu "erbab"dır.

Lütfen aşağıdaki ayetlere bakar mısınız?

Yususf;39: "Ya sahıbeyissicni e erbabün müteferrikune hayrun emillahul Vahıdül Kahhar"

Tevbe;31: "İttehazu ahbarehüm ve ruhbanehüm erbaben min dunillahi vel Mesiyhabne Meryem* ve ma ümiru illâ liya'büdu ilâhen vâhıda* la ilahe illâ HU* subhaneHu amma yüşrikûn"

Ali İmran 64:" Kul ya ehlel Kitabi tealev ila kelimetin sevain beynena ve beyneküm ella na'büde illAllahe ve la nüşrike bihi şey’en ve la yettehıze ba'duna ba'dan erbaben min dunillahi, fein tevellev fekulüşhedu bi enna müslimun"

Ali İmran;80: "Ve la ye'mureküm en tettehızül Melaikete ve Nebîyyiyne erbaba* eye'muruküm bil küfri ba'de iz entüm müslimun"

Allah'a emanet olunuz.
aleyküm selam

kardeşim şu an baktım doğru erbab rab'bın çoğulu imiş ancak yukarıda sizinde yazdığınız gibi arapça'da çoğul olarak kullanılıyor

ancak ben sizin ve arkadaşlarınızın anlaması için türkçe karşılığının ehil iyi bilen ve iyi anlayan olduğunu ve benim erbabım derken bu anlamı kullandığımı açıkça yazdım sizin bu yazımı okuduğunuz halde bu açıklamayı yapmanız biraz garip

bana garip gelen başka birşey ise diğerlerininde yaptığı gibi

arkadaşınız şirk olduğu halde allah'tan başkalarına rab derken ayetlerin anlamlarını değiştirirken onu uyarmayıpta erbab kelimesinin arapçada rab'bın çoğulu olduğu konusunda beni uyarmanız bu davranışınız bende sizin için pramid'i savunmanın allah'ı savunmaktan daha önemli olduğu fikrini uyandırdı

oysa farkındaysanız ben pramid'e rab kelimesini allahtan başkası için kullanma diyerek allah'ı savundum şimdi yine yanlış tarafa çekip allah'ın senin savunmana ihtiyacımı var derseniz cevabım şu allah'ın benim savunmama ihtiyacı yok o kavi'dir ben sadece kimin tarafında olduğumu göstermek için savundum
nacikocak Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
raven (21. September 2012)
Alt 21. September 2012, 09:24 PM   #138
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Naci süper cevap vermişsin.Aslında onlar senin ne demek istediğini gayet iyi biliyorlar.Dışarıya çık 10 yaşındaki çocuğa sor erbab nedir diye sana vereceği cevap bir işin ustası,işi iyi bilen yapan manasında olduğunu söyler.En azından dilimize öyle geçmiş.Ama daha öncede dediğim gibi dertleri senin veya benim sorularıma cevap vermek değil.Onların atomun çekirdeğiyle işi yok.Onlar en dış yörüngedeki elektronla ilgileniyorlar.

olay şu... korkuyorlar yada zor geliyor.O yüzden ayetlerin altından girip üstünden çıkıp bilinç altında yaptıklarının veya yapmadıklarının doğru olduğunu kanıtlamaya çalışıyorlar.Peygamber yok ! Namaz yok! oruç yok! hac yok! kurban yok! şeytan zaten yok melekler ise gama ışını içkiyi fazla içmezsen sarhoş olup devrilmeyecek kadar ne bileyim hafif çakırkeyf gibi oda olabilir haydeeeeeeeeeeeee böyle dine can kurban
anladın demi ne demek istediğimi

Konu raven tarafından (21. September 2012 Saat 09:33 PM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. September 2012, 09:49 PM   #139
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.568
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aleyküm selam

kardeşim şu an baktım doğru erbab rab'bın çoğulu imiş ancak yukarıda sizinde yazdığınız gibi arapça'da çoğul olarak kullanılıyor.
Piramid kardeşimiz de aynı şeyi söylemişti.

Alıntı:
ancak ben sizin ve arkadaşlarınızın anlaması için türkçe karşılığının ehil iyi bilen ve iyi anlayan olduğunu ve benim erbabım derken bu anlamı kullandığımı açıkça yazdım sizin bu yazımı okuduğunuz halde bu açıklamayı yapmanız biraz garip
Değerli nacikocak size de Piramid'e de Kardeşim diyorum. İkiniz de Müslüman Kardeşlerimsiniz. İkinizi de yazılarınız dışında tanımıyorum. Bu yüzden; "...sizin ve arkadaşlarınızın..." türünden ayrımcılık içeren sözleri kullanmazsanız mutlu olurum.

Piramid Kardeşimizle olan yazışmanızda:

Piramid Kardeşimizin :
"Erbab rabler demektir. Kuranda türkçe değil, anlaşılsın diye Arapça inzal olmuştur. Ve sen nebiyi erbab ittihaz etmişsin. Bu özellik müslüman olmayanlara hasdır."

sözüne:

"erbab rabl'er demekmi senin google bozulmuş sanırım erbab'ın anlamı yaz hatta türk dil kurumu yaz oradan bak erbab'ın japoncasımı rab'ler demek yoksa ben türkçesine baktımda"

dediğiniz için, müzakerenize ışık olsun, gereksiz tartışmalarla gönüller incinmesin diye "Rabb" kelimesi ile bilgi vererek çoğulunun "erbab" olduğunu belirttim. Bu durumun sizin için neden garip geldiğini anlayabilmiş değilim.

Alıntı:
bana garip gelen başka birşey ise diğerlerininde yaptığı gibi

arkadaşınız şirk olduğu halde allah'tan başkalarına rab derken ayetlerin anlamlarını değiştirirken onu uyarmayıpta erbab kelimesinin arapçada rab'bın çoğulu olduğu konusunda beni uyarmanız bu davranışınız bende sizin için pramid'i savunmanın allah'ı savunmaktan daha önemli olduğu fikrini uyandırdı
Piramid kardeşimiz hangi ayetlerin anlamlarını değiştirmiş? Lütfen belirtir misiniz?

Rabbimizin Tevbe 71 de belirtilen emrine uyduk.
Kardeşçe yapılan bu bilgilendirmeye neden bu kadar alınganlık gösterdiniz? Gerçekten de anlamakta zorlanıyorum.
Değerli Kardeşim!
Müzakerelerin kişileştirmeden kişiliğe yönelik olmadan yapılması daha güzel değil midir?

Alıntı:
oysa farkındaysanız ben pramid'e rab kelimesini allahtan başkası için kullanma diyerek allah'ı savundum şimdi yine yanlış tarafa çekip allah'ın senin savunmana ihtiyacımı var derseniz cevabım şu allah'ın benim savunmama ihtiyacı yok o kavi'dir ben sadece kimin tarafında olduğumu göstermek için savundum
Değerli Kardeşim! Bu forumda bulunan insanlar forum kurallarına uymak koşuluyla düşüncelerini paylaşabilirler.
İnanıyorum ki, yazdıklarınız ve yazılanları önyargısız okursanız gerçeği tüm çıplaklığıyla görebilirsiniz.

Allah'a emanet olunuz.
Alt 21. September 2012, 10:37 PM   #140
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Peygamber yok ! Namaz yok! oruç yok! hac yok! kurban yok! şeytan zaten yok melekler ise gama ışını içkiyi fazla içmezsen sarhoş olup devrilmeyecek kadar ne bileyim hafif çakırkeyf gibi oda olabilir haydeeeeeeeeeeeee böyle dine can kurban
peki senin inancın?

Salat yok, Kıyam yok, Secde yok, Kurban yok, Hac yok...
bu isimler adı altında bir takım uydurma, saçma ve batıl hareketler var. Allah rızası için 5 vakit apaçi dansı yapmaktan farkı yok.

tam tersine, taşa tapma var, ramazanda yemediğini değil yediğinin fidyesini veriyorsun v.s.

Alıntı:
haydeeeeeeeeeeeee böyle dine can kurban
gerçekten bilen insanlar için, anlattığımız din can kurban edilmeye layıktır.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler