hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 20. July 2009, 01:11 PM   #1
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Balıkesir'de de eminim Kuran erleri vardır.Fakat inanın ben onlarla tanışma şerefine erişemedim.Zaten dediğim gibi Hanifler gönülde biz olmayı tercih etmekteler.

Balıkesir'de bu konuda yüzyüze bilgi alışverişi yapabileceğim birini bulursanız,benimle forumdan tanışdırırsanız çok memnun olurum.

Şunu bilin ki atalarınızdan kalanı sorgulamak,saf tertemiz kaynağı Kuran olan dine inanmak başta çok zor ve farklı gelir.

Benim arayışım zaten , atalardan kalma sözleri yargılayarak,akıl ve mantığıma aldıramadığım için başladı.
İşin doğrusu , ben hadislerin bir çoğunada güvenmiyorum,1500 sene geçmiş aradan,kim bilir fitneciler araya ne laf lar , ne sözler sokmuşlardır !

Arkadaşlar; acaba namazları hangi vakitlerde kılıyorsunuz ?

Sevgiler...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Escherich (16. May 2015)
Alt 20. July 2009, 01:31 PM   #2
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sevgiler...
Selam aşık74,

Sabah ve akşam kılıyorum, sabahın ve akşamın geceye yakın saatlerinde, güneş doğmadan önce, güneş battıktan sonra, alacakaranlık saatlerinde. Hud 114 gereğince.

Hud 114
Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namaz kıl! Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.

Nur 58
Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunanlarla, ergenlik yaşına gelmemiş olanlarınız sizden üç durumda izin istesinler: Sabah namazından önce, öğlen vaktinde elbiselerinizi çıkardığınızda, akşam namazından sonra... Kaygılanacağınız üç vakittir bunlar. Bunlar dışında size de onlara da bir günah yoktur. Aranızda dolaşırlar, birbirinize bakabilirsiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklıyor. Allah Alîm'dir, Hakîm'dir.

Hud 114'e göre günün ortasında namaz olmadığı apaçık. Öyle de olması lazım, çünkü Kuran tarif etmişse eksik tarif etmez.

Benim anladığım sabah ve akşam namazı Kuran'da bahsedilen, düzenlenmiş olan, asgari namazdır. Sabahtan önce Akşamdan sonra başka namaz şartı yok. Aksi halde Nur58'de o noktaya dikkat çekilirdi.

Salavat kelimesi ile kastedilen günlük namaz değildir. Sürekli kılınan namazlardır. Dolayısıyla 2 den fazla. Salavat ile günlük namazların kastedildiği iddiası kanıtsız, istediği sonucu çıkarabilmek adına, kendine göre değerlendirmedir. Geçerli bir yöntem değildir.

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. July 2009, 04:08 PM   #3
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
snobyx is on a distinguished road

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Balıkesir'de de eminim Kuran erleri vardır.Fakat inanın ben onlarla tanışma şerefine erişemedim.Zaten dediğim gibi Hanifler gönülde biz olmayı tercih etmekteler.

Balıkesir'de bu konuda yüzyüze bilgi alışverişi yapabileceğim birini bulursanız,benimle forumdan tanışdırırsanız çok memnun olurum.

Şunu bilin ki atalarınızdan kalanı sorgulamak,saf tertemiz kaynağı Kuran olan dine inanmak başta çok zor ve farklı gelir.

Benim arayışım zaten , atalardan kalma sözleri yargılayarak,akıl ve mantığıma aldıramadığım için başladı.
İşin doğrusu , ben hadislerin bir çoğunada güvenmiyorum,1500 sene geçmiş aradan,kim bilir fitneciler araya ne laf lar , ne sözler sokmuşlardır !

Sevgiler...

Selamlar,

Tanıdığım arkadaşlar olursa size forumdan haber veririm inşallah.

Değerli kardeşim,öncelikle araştırma yapmanız ve en güzelini bulmak istemeniz çok güzel.Şüphesiz ibadet ve tefekkür çok güzel şeyler.Fakat özellikle namaz hususunda merak ettiğiniz noktalar olduğu için birkaç şey yazmak istiyorum.

Namaz kelimesi Kuran'da geçmez.Namaz farsça bir kelime olup,Kuran'da ifade edilen şekli en genel halinde ''Salat''tır.Alıntıladığınız yazılarda ki ayetlerde verilen Tesbih ise apayrı bir kavramdır,onu namaza yormak bilerek veya bilmeyerek bir hatadır.

Namaz'ın vaktine gelince benim şahsi kanaatim 3 olup,sabah,akşam ve yatsı şeklindedir.Fakat 3'dü 5'di tartışmasının bizlere hiçbir faydasının olmadığını düşünüyorum.Yada sabahdı,ikindiydi veya yatsıydı gibi.Değerli kardeşim önemli olan sizi tatmin eden ve size fayda veren ibadeti yapmaktır.İster 5 ister 3 olsun bence farketmez.

Kuran'da Maun suresinde verilen namaz lanetlenen bir namazdır.Çünkü riya için yapılan,kişisel gelişime,tekamüle ve dinin amacına hizmet etmeyen bir Namazdır.Bakın yazalım.

Maun Suresi,

1. Gördün mü o, dini yalan sayanı?

2. İşte odur yetimi itip kakan;

3. Yoksulu doyurmayı özendirmez o.

4. Veyl olsun/Lanet olsun/Vay haline o namaz kılanların ki,

5. Namazlarından gaflet içindedir onlar!

6. Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.

7. Ve onlar, Maun'a/kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar.

Değerli kardeşim,eğer kıldığımız namaz bizi değiştirmiyorsa,toplumdaki yetime,zayıfa ve ihtiyacı olanları gözetmeyi teşvik etmiyorsa,kul hakkına
dikkat edilmiyorsa,sömürü düzeninde hiç gıkımız çıkmıyorsa,o kılınan namazlar Veyl namazlarıdır.Dinide bu namazları kılanlar yalanlayanlardır.

Size tavsiyem,namaz vakitlerinden önce Kuran'daki ''Salat''kavramını anlamaya çalışmanızdır.Bu konuyu araştırırsanız daha verimli olur.

Selametle...
elmuh (20. July 2009), Miralay (30. June 2010), Toslunba (28. July 2009)
Alt 25. July 2009, 09:25 PM   #4
_mustafa_
Yeni Üye

Tesekkür: 17
7 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
_mustafa_ will become famous soon enough_mustafa_ will become famous soon enough

Alıntı:
snobyx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar değerli kardeşim,

Sorularınıza tek tek cevap vereceğim.

Öncelikle Arapça biliyorum.Kuran ile ilgilenmeye başladıktan sonra önce tüm mealleri elime alıp inceledim.Karşılaştırmalı okudum.Farklı birçok nokta gördüm azmettim Arapçayı öğrendim.Gramer'i artık ortanın biraz üstü seviyede bilmekle beraber kelime hazinem daha zayıf.Bu eksiğimi gidermek için ise Kuran Kavramları sözlükleri edinerek,kelimelerin kök anlamlarını incelemeye çalışıyorum.

Dini vecibelerimi kimsenin fikrine göre uygulamıyorum.Merak ettiğim meseleyi fikirlerine değer verdiğim kişilerin makale ve çalışmalarından araştırıyorum,meallerine bakıyorum,sonra kendim meal ediyorum,sonunda bana en yakın gelen yorumu uyguluyorum.Hatalarım için Rabbimden af dileyerek elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Değer verdiğim ilim adamlarının bir kısmının isimleri yazarsam Merhum Elmalılı Hamdi Yazır,Hakkı Yılmaz,Abdulaziz Bayındır,Bayraktar Bayraklı,Yaşar Nuri Öztürk,Receb İhsan Eliaçık,Ali Şeriati,İsmail Yakıt ve ismini yazamadığım onlarca bilim adamı.Bazıları bazılarının fikirlerine katılır bazıları red eder.Benim için önemli olan ise her fikri mümkün olduğunca dinlemek fakat en sonunda kararı kendi özgür irademle vermektir.

Yazılarımda ''BİZ'' ifadesini kullanırken belirli,adı konmuş,organize hareket eden bir gruptan bahsetmedim.Bizden kasıt bu gibi forumlarda Kuran'ı araştıran,anlamaya çalışan gönüldaşlardır.Çoğumuz birbirimizi forumdaki nickimizden tanıyoruz.Hepsini çok sevmekle beraber ne yazık ki hemen hemen hepsini şahsen tanıma şerefine erişemedim.Birkaç çok değerli Kuran Eri ile telefonla arada sırada konuşmakla,sohbet etmekle yetiniyorum ne yazık ki!
Malum herkes iş güç sahibi yurdun dört bir yanına dağılmış,derdi Kuran olan insanlarız.Birbirimizi görmesekde inanıyoruz ki birgün Rabbimiz bizleri bir araya getirecektir.

Ayrıca yaşım 29.Siz benim ağbimsiniz.Şunu bilin ki atalarınızdan kalanı sorgulamak,saf tertemiz kaynağı Kuran olan dine inanmak başta çok zor ve farklı gelir.Çevreniz sizi garipser,eleştirir hatta en yakınlarınız sizle dalga bile geçer.Tıpkı peygamberimiz ve diğer Resullere yapılan muameleler gibi.Yaşadıkça anlayacaksınız,Resullerin ne badireler atlattığını,ne sıkıntılara girdiklerini.

Son olarak Sevgili Toslunba'nın yazdığı ayetlere yorum yaparken bazılarının altına bunlar müşrikler için inen veya peygamberimiz için inen ayetler diye yazmışsınız.Şunu bilin ki Kuran ayetleri zaman ve mekan üstüdür.Muhatabları ise o ayeti okuyan kişinin bizzat kendisidir.Bu nokta çok önemlidir.Rabbimizin sizi muhatab kabul ettiğini bu nedenle her ayetin direk size indiğini asla ama asla unutmayın.Her ayeti bu şekilde okursanız,burda bana ne demek istenmiş diye bakarsanız çok kısa zamanda çok yol kat edersiniz.

Zaten müslümanların temel yanıldıkları nokta Kuran'da Rabbimizin bazı grupları kınadığı bazı ayetleri sadece o kınanan gruplar için indiğini zann etmeleridir.Kuran evrenseldir muhatabları tüm insanlardır.

Selametle...

Değerli snobyx, yazınızı çok güzel ve faydalı buldum. Hem teşekkür etmek, hem de yazınıza vurgu yapmak için alıntı yaptım. Allah razı olsun.
_mustafa_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
_mustafa_ Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (30. June 2010), snobyx (26. July 2009)
Alt 17. July 2009, 07:52 PM   #5
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Toslunba is on a distinguished road

Allahı göklerde aradığınız zaman namazı şeklen hatalı kılmak çok korkutucu oluyor . Göklerde değilde şah damarınızdan yakın arasanız bu seferde geleneğe Kuranı değişmek ,namazın özünü yakalayamamak korkutucu hale geliyor.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. July 2009, 06:34 AM   #6
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

(Fussilet) 40. Âyetlerimiz hakkında doğruluktan ayrılıp eğriliğe sapanlar bize gizli kalmaz. O halde, ateşin içine atılan mı daha iyidir, yoksa kıyamet günü güvenle gelen mi? Dilediğinizi yapın! Kuşkusuz O, yaptıklarınızı görmektedir 42. Ona önünden de ardından da bâtıl gelemez. O, hikmet sahibi, çok övülen Allah'tan indirilmiştir52. De ki: Ne dersiniz, eğer o Kur'an, Allah tarafından ise siz de onu inkâr etmişseniz o zaman haktan uzak bir ayrılığa düşenden daha sapık kim vardır? (Bakara)6. Gerçek şu ki, kâfir olanları azap ile korkutsan da korkutmasan da onlar için birdir; iman etmezler. 12. Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar. 65. İçinizden cumartesi günü azgınlık edip de, bu yüzden kendilerine: Aşağılık maymunlar olun! dediklerimizi elbette bilmektesiniz.78. İçlerinde bir takım ümmîler vardır ki, Kitab'ı bilmezler. Bütün bildikleri kulaktan dolma şeylerdir. Onlar sadece zan ve tahminde bulunuyorlar.119. Doğrusu biz seni Hak Kur'an ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Sen cehennemliklerden sorumlu değilsin.165. İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk ilahlar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise onlarınkinden çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman anlayacakları gibi bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. July 2009, 02:35 PM   #7
aşık74
Uzman Üye

Mesajınıza teşekkürler elmuh bey

Yani bu duruma göre sizde 3 vakitmi kılıyorsunuz ? Sabah,akşam ve yatsı ?

svg...
Alt 20. July 2009, 03:04 PM   #8
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
elmuh is on a distinguished road

Hayır, iki vakit sabah ve akşam. Kuranda sadece bu iki namazın vakten belirlenmiş olduğunu görüyorum. Yatsı namazı yok. Akşam namazı güneş battıktan hemen sonra gece kararıncaya kadar olan herhangi bir zamanda kılınabilir. Buna bakılarak erken ve geç kılınan akşam namazı iki olarak yorumlanmış. Aslında akşam saatlerinde tek bir namaz var.

Aslında namaza düzenleme getirilmesi vahiy süresinin belli bir aşamasında olmuş. Belli ki bu konudaki karışıklığa bir düzen getirilmiş ve iş saatleri dışında olan sabah ve akşam namazı vakten belirlenmiş. Burada bizim iş saatlerimize göre düşünmemek gerek. Elektriği,TV si olmayan toplumlarda iş saatleri gündüz saatleridir. Gece normal olarak dinlenme saatleridir. Sabah gün doğmadan kalkılır, akşam yemeği sonrası kısa bir değerlendirme ve yatılır. Benim çocukluğumda köyümde henüz elektrik yok iken bile yaşam böyle düzenlenmişti. Şehirlerde bile gece yarısına kadar oturmak hayret vericiydi. Sonra TV geldi alışkanlıklar değişti. Herkes gecekuşu oldu. Kuranı anlama çabasında, vahyin indiği toplumu, kültürel yapısını, anlayışını tüm yönleriyle dikkate alarak incelemek ve yorumlamak gerek. Bizden çok farklı bir toplum.

Bu verileri dikkate alırsak, namaz aslında yatmadan önce ve işe başlamadan önce olarak düzenlenmiş oluyor. Nur 58 de buna dolaylı işaret var.

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elmuh Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. June 2010)
Alt 20. July 2009, 04:04 PM   #9
aşık74
Uzman Üye

Haydi buyrun

5 vakit'mi 3 vakit'mi nin sıkıntıları vardı,şimdi elmuh bey olaya farklı bir boyut getirdi

Toslunba ve snobyx kardeş, yorumlarınızı bekliyorum...

Allah'ımm yarabbim,dinimiz neden bu kadar karışık bir halde , neden bu sıkıntıları yaşıyoruz,çok üzülüyor ve korkuyorum

svg...
Alt 27. July 2009, 02:10 PM   #10
Eren Erdem
Uzman Üye

Eren Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
67 Mesajina 122 Tesekkür Aldi
Eren Erdem is on a distinguished road

Aşık74 kardeş,

Put ne ?

Put BEN'im

Put, Benim TEK GÜÇ ve OTORİTE'den ayrı olduğunu iddia eden benliğim.

Her kim, O'nun dışında haram-helal ekler, O MENAT'ı beyan eder.

Putu taşta değil, özde arayıp, Hükmü çarpıtan gözde görmeli.

O vakit, fetullahların hezimet vaktidir işte.

Selam ile
Eren Erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eren Erdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Miralay (30. June 2010), pramid (20. November 2011), Toslunba (28. July 2009)

Bookmarks

Etiketler
cemaati, nur