hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 5. November 2012, 10:59 PM   #1
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

her lafa verecek cevabımız var lakin,
önce lafa bakarım laf mı diye, sonra adama bakarım adam mı diye..

artık sana cevap vermeyi doğru bulmuyorum. Aramızda seviye farkı var, sen kendi ifadelerine göre, kendini Çok akıllı, çok yetenekli görüyorsun. Ben ise kendimi aciz görüyorum. Aramızdaki bu seviye farkı iletişim kurmamıza engel olacağı için...

sana selam olsun kargacık...
İşte, islami konuların paylaşıldığı bir forumda, üstelik kendine hanif müslüman diyen bir kardeşimiz olan "hiiic" insanları getirdiğin noktayı görebildinmi?

Yazarların, yazdıklarına bakıp sadece yazılarındaki yanlışları gösterip, doğrularını yazman gerekirken, sen bunu terk edip hem kişilere isimlerini bile doğru yazma nezaketini gösteremediğin, hem de kullandığı isimler üzerinden bile bir yerlere varmaya çalıştığın için bu durumlar oluştu.

Sen, eğer gerçekten, yukarıda alıntıladığın gibi sözlere bakarak yazılar yazabilseydin, bunlar olmayacaktı. Ancak, sen fikirlere değil yazarlara yazılar yazdın.

Defalarca şkaz edilmene rağmen, bunda da hiç hız kesmeyince, bir kardeşimizin sabrını da taşırdın.

Ben, bu noktaya gelinmesinde seni kusurlu görüyorum.

Ancak, senin münafıklıkla nitelenmen konusunda ise "raven" kardeşimi hatalı buluyorum.

Bana göre sen gerçektende kuranda herkesin anlayacağı basitlikteki kıssa ve hükümleri, güya aklınca çok basit yada imkansız bulman sonucu olduğu gibi kabul edemeyip, "doğaüstü olaylar ve yaratıklar olamaz, bunlar mecaz anlatımlar olmalıdır" diyerek, bazıları gibi gerçek anlamları yerine olmadık mecazlar çıkardın.

Hatta, kuranda var olan namaz için bile putperest ibadeti olduğunu söyleyebildin, bunun kuranda olmadığı halde bizlerin kuranda olduğunu iddia ettin.

Melek, iblis gibi varlıkların ayrı yaratıklar olduğu konusunda, bütün anlatılanlara, delillendirmelere, sorular ve cevaplarla gösterilmesine rağmen, kendin kurandan bilmediğin halde, başkalarının anlatımlarına dayanarak ve güvenerek açıklamaya çalıştın.

Bütün bunları yaparken, bana göre "raven" kardeşimizin nitelediği gibi münafıklıktan değil, kurana tam nüfuz edemediğinden, onun önemimini tam kavrayamadığından, onu ciddi olarak "kovulmuş şeytandan bana sığınarak okuyun" diyen rabbimizin bu sözünü bile dinlemediğin için yaptın, yapabildin...

Eee, iblisi daha baştan başkaları yüzünden terkedince, kendin kuranda iblisle ilgili anlatımları veiblisin itiraflarını dikkate almayınca, "ondan sığınmak" da gereksiz oldu değilmi?

Ama, "rabimiz kuran okumadan önce şeytanın şerrinden bana sığının" diye boşuna demiş olurmuydu hiiic? Rabbimiz boş kelam edermiydi? Aklına güvenen kardeşim, bunları neden akıl etmedin hiç bir zaman? Neden bu konudaki kardeşçe önerileri reddettin?

Ben şahsen, her sataşmana rağmen, senin durumunu böyle analiz ettiğimden, hatalarının gösterilmesi gereken bir kardeş kabul ettim ve hep kardeşim diye de seslendim.

Ama, sen hala kalkmışsın, sanki düşmanınmışız gibi saldırgan davranabiliyorsun... Konuları "hiç" ettin sevgili kardeşim hiiic...

Şimdi hiç değilse bu aşamadan sonra, bir şeylerin farkına varalım ve müslüman kardeşler olduğumuzu, burada din paylaştığımızı, buna rağmen hepimizin hataları olacağını kabul ederek, burada hatalarımızın gösterilmesinden faydalanıp, daha doğru, daha gerçekçi şekilde dini yaşamaya ve bunda katkısı olacak kardeşlerimize teşekkür etmeye çalışalım...

selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
raven (5. November 2012)
Alt 5. November 2012, 07:54 PM   #2
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Beni güldürüyorsun artık

yazdığım o kadar yazıdan bu cümlemi aklında kaldı(sen adam olmazsın!) Gerçi sana lazım olanı almışsın o da güzel

peki bu söylediğim;
Sana tavsiyem ağır ol.Bin düşün bir söyle.Mütevazi ol.karşındakini dinle.Peşin hüküm verme,yaftalama yapma,lakap takma ,empati kur.
bunu görmedin dimi

neyse bu iş iyice kayıkçı kavgasına dönüştü.Şimdilik kapatıyorum.Seni azad ediyorum ama takipçinim.Birine daha yanlış bir üslup kullanırsan,hakaret edersen, tepene binerim.

Birde diyorsun ya ''Burda yapmaya çalıştığın karizmalar, gün gelir sırtını tırmalar...''

her zaman beklerim hiiiç kardeşim

bak hiiiç ben bilmediğim konuda yorum yapmam.Ustasına, erbabına danışırım doğruyu öğrenirim.Yanlışım varsa yanlıştan dönmeyi de zul saymam.Özür dilemeyide bilirim.Yani kardeşim derdim karizma falan değil.Sen rahat ol.

Allah senin iyiliğini versin emi
Alt 6. November 2012, 06:52 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 07:31 AM   #4
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

1- sen ve yoldaşın , ortak bir şebeke kurdunuz ama şebekeniz çöktü ama hala bunu görebilecek kapasiteniz bile yok... hala zannediyorsunuz ki daha çok yazar, dolu boş ayırt etmeksizin büyük büyük renkli renkli harfler kullanırsam haklı çıkacağım zannediyorsunuz konuları çarpıtıyor, aradan cımbızlama kelime çekiyor, sonra hak ettiğiniz usluba aynı oranda karşılık verilince hemen köşeye çekiliyor pusu kuruyor, tuzaklar düzenliyorsunuz. ne diyelim, kolay gelsin, siz de öyle bir yol üzere gidiyorsunuz, gidin bakalım...

2- yeni şaklabanlıklarınızı merakla bekliyoruz....
1- bu paragrafta yazdıklarından neredeyse paranoya düştüğün ve çıkamadığın görülüyor.

2- şaklabanlık beklentin ile de paranoyadan zevk alıyormuş gibi bir durum sergiliyorsun, bu da durumu daha da kötüleştiriyor.

Bunlardan kurtul artık, bizler müslümanız, iman edenleriz, inşallah takva bakımından daha ileri gitmek için bilgilerinden yararlanmaya çalıştığım gerçek haniflerle yazışabilmem için beni daha fazla germe, sabırlarımı zorlama lütfen...

Sen de samimi bir müslümansan, artık sataşmadan, komplekslerden kurtul ve güzel güzel yazışalım.

Çünkü, bırak herhangi bir örgütlenmeyi, her hangi bir grubun içinde yer almayı parçalanma olarak görenlerdenim. İslamın tek ümmet olması gerektiğini düşünenlerdenim, ama çok yalnız kaldığımı da görenlerdenim.

İnşallah bu dediklerimi anlayabilir ve bundan böyle sadece dinden yazışabiliriz.

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 09:45 AM   #5
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

İnsan tartışmacı yaratılmış.

Ateş olmayan yerden duman tütmezmiş. aorskaya kardeşimiz biraz bencil ve yağ gibi. Üste olmayı seviyor.

Amacını da özetlemiş.

Alıntı:
güzel güzel yazışalım.
Klavye müslümanı tabirini sevdim.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 10:00 AM   #6
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan tartışmacı yaratılmış.

Ateş olmayan yerden duman tütmezmiş. aorskaya kardeşimiz biraz bencil ve yağ gibi. Üste olmayı seviyor.

Amacını da özetlemiş.
Alıntı:
güzel güzel yazışalım
Klavye müslümanı tabirini sevdim.
Sen nasıl bir insansın be kardeşim... bak müslümansın bile demiyorum artık. Şu yaptıklarını aklı başında bir müslüman zaten yapmaması gerekir. Ancak, sıradan akıllı, azıcık vicdanı olan bir insan bile bunu yapamaz. Ama, sen ne ilginçtirki devam edebiliyorsun.

Sen ve senin gibilere, "kişisel sataşmalar yerine, dini konularda fikir alışverişini becerebilmek için güzel, güzel yazışalım" dememi bile içine sindiremiyorsan, burada zaten nasıl sadece fikirlerinle olabilirsinki? Olamazsın ve olamıyorsunda...

Burası forum ve yazışmaktan başka bir şey yapılamayan bir alan olduğunu kavrayamayacaksan, yada sen yazışmaktan başka tepişmekte umut ediyorsan, yazdıklarında haklısın...

Utanmadan, klavye müslümanı diyebiliyorsun, terbiyesizlikte sınır tanımıyorsun, hız kesmiyorsun... Yüzyüze olabileceğimiz bir ortamda olsaydık bütün bunları gözümün içine bakarak yapamayacağını unutan gafillerden olma artık...

Senin gibi kibirlilerle ilk defa karşılaşmıyorum, son da olmayacak... Ama, ben bir müslümanım, müminim ve hamd olsun rabbime, ki; sabırla ve selamla devam edeceğim...

"Fikirlerin tükendiği yerde, kavgalar yer almaya başlar" sözünü doğrulayan örnekler olmaya devam edecekmisiniz bakalım, görelim...

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 07:39 AM   #7
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
peki sorarım sana pek hata bulan kardeş : )
neden sen hiç bir hatanı kabul etmiyorsun? Tartıştığımız konuda senin haksız olma ihtimalin hiç yok ama hep biz hatalıyız...
Hep karşıda hata buluyorsun ama sen akkaşıksın... oturup bunu biraz düşün, sonra gelir yine haklı çıkmaya çırpınırsın... Hem de gün gibi hakikatlere karşı...
Bak kardeşim,

1- başka bir kardeşimin uyarısı üzerine nasıl cevap vermişim:

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki kardeşim,

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam

yorumumu yaptığım ifadesinden sayın hiic in anlatmak istediğini sizin gibi algılamadım ve kendi yorumumu yaptım...

sayın aorskaya,
ifademi/yorumumu anladığınızı zannetmiyorum, benim yorumumdan uzak ifadelere takılmışsınız...

Belki de dediğiniz gibi yoğunluktan dolayı, yazılarınızı ben yanlış yorumlamış olabilirim. Sonra imkan bulursam yeniden incelerim.

selamlarımla,
aorskaya
2- Senin bir teklifine ciddi olduğunu düşünerek nasıl cevap vermişim:

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
SEVGİLİ ARSKAYA HEPİMİZ KENDİMİZİ ÇEK EDELİM.
Hay, hay memnuniyetle... Gerçekten çok yerinde olur.
bak, hepsinde olumlu davranmışım. Bunlar, dikkatinden kaçmış yada o zamanlarda anlamamış olabilirsin. Ama şimdi sana soruyorum:

PEKİ SEVGİLİ KARDEŞİM, ŞİMDİ BARİ AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM, MÜSLÜMANSAK EĞER BUNUN FARKINA VARIP SADECE DİN PAYLAŞALIM, OLURMU?

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 10:28 AM   #8
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

Klavye müslümanı iyiymiş. Hepiniz klavye müslümanısınız. Bir din kurmuşsunuz başına oturmuşsunuz.

Bilir demi yazarsınız, işkembeden mi atarsınız.
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 11:14 AM   #9
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
seckin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Klavye müslümanı iyiymiş. Hepiniz klavye müslümanısınız. Bir din kurmuşsunuz başına oturmuşsunuz.

Bilir demi yazarsınız, işkembeden mi atarsınız.
Buyurun sevgili kardeşim,

sizden öğrenelim sizde sevaba girin... Ama, böyle deyip kenara çekilirsen, şimdi çok büyük günahlara gireceğini bil.

Çünkü dini öğrenmek isteyen birine yardımcı olmak istemediğini, bu konuda ama birini önemsemeyen peygamberimizin bile uyarıldığını da hatırlayarak önemle anlat...

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 11:27 AM   #10
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:49 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce