hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Aile içi Eğitim / Çocuk Gelişimi

Seçenekler Stil
Alt 20. January 2010, 07:32 AM   #1
müslümanlardan
Uzman Üye

Tesekkür: 30
72 Mesajina 144 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of
Standart Kuranda iki çocuk kıssası

kuran da iki çocuk

--------------------------------------------------------------------------------

esselamu aleykum verahmetullah vebereketuhu,çocularından biri hz meryem ikincisi hz ismail,birini H.Z.Allah,diğerini H.Z.İbrahim yetiştirmiş.biri tıpkı bir BİTKİ gibi ,biri ise HALİM yetiştirildi.işte kız çocukları bitki gibi yetiştirilirse hz meryemdeki onuru ,iffeti,Rabbimin yardımıyla yakalar, kız çocuklarını yetiştrmede verilen bitki örneğini etrafımızdaki bitkilere bakıp düşününce (ağaçlar ayakta ölürler)sözü gelir hep aklımma beş metre uzaklarında bulunan bir suya rağmen susuzluktan kırılsalar dahi sevda ile bağlı oldukları toprağı bırakıp gitmezler...gide bilmek için topraktan kopmaları lazım sevdalarını bırakmaları lazımdır ve bırakıncada yerde yuvarlanarak o dik veonurlu duruşlarından vaz geçmeleri lazımdır.işte bundandırki ağaçlar ayakta ölür sevdaları için..bunun içndirki rızıkları başlarından aşağı dökülür.tıpkı hzmeryem in yanına hz zekeriya her girişinde yanında gördüğü yiyecekleri sorunca hz meryemin Allah dilediğine hesapsız rızık verendir,demesi gibi işte kızların ilk etapta kazanması değil fıtraten her insanda olan ama koruması gereken iffet,onur,haya ,gibi ahlaki değerleri canı pahasınada olsa koruması
gerkmezmi ..halim olan ismail,hz ibrahime yıllarca çocuk vermeyen Rabbim ismaili vermiş ve dah sonra rüyasında onu kurban etmesini emretmiştir.(bazı kuran dışı yerlerde h.z. ismailin,h.z.ibrahim tarafından adak adandığı söylenmişse bu kurana uzak bir görüş ve sadece söylentidir çünkü hiç bir insanın diğerini adak adama hakkına sahip değildir kuranda bahsedildiği gibi rüya ile emredilmiştir).Yalnız Rabbim ismail için ,ibarahim onu halim şekilde yetiştirdi diyor.(namuslu,sadakatli, itaatkar ,saygılı vb) ve hz ibrahim hz ismali kurban edeceği haberini verirken Rabbimin bana emri ile seni kurban etmem gerekiyor ne dersin deyip fikrini sorunca h.z.ismail,ilk başta babasına karşı saygısını sonra sadakatini daha sonra rabbinin emri için canlar içinde can vemenin onurluluğunu şu sözlerle belirtiyor.babacığam sen Allah ın emrini uygula beni sabredenlerden bulacaksın diyor...gelelim çocuğunu bakkala dahi göndermek için defalarca söyledikten sonra kalkıp kendi giden babalar ve annelerin durumları ise kendi elleriyledir değilmi selametler
müslümanlardan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
müslümanlardan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (20. January 2010)

Bookmarks

Etiketler
çocuk, iki, kuranda, kıssası