hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın diğer isim ve Sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 4. November 2012, 05:41 PM   #21
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"O şöyle iyi böyle iyi" yeri geldi mi öyle de kötü ki, o ihaleye henüz düşmemiş için atıp tutması kolay.
Allah, kötü değildir, adaletsiz değildir, zalim değildir.

Yeri gelince, bunu getiren bunu hakettiğini düşünmeli, kendine kötülük yapıldığını değil.

Rabbimiz, insanlara kulluk beklediğini ve kulluklarını nasıl yapmaları gerektiğini açıklamasına rağmen, insan kulluk yapmayınca, hala rabbimizden nimetmi beklemelidir.

Kötülüğün ihalesini alan insansa, bu ihale paketini kazanana veren rabbimizmi suçludur. Senin mantığın bu kadarmı?

Alıntı:
Şu doğaya bakın canlılar birbirini yakalayı, öldürüp, parçalayarak besleniyor, hayvanlar birbirini yiyor. toz pembe gözlük değil gerçeklerin Allahını anlamak için biraz gerçekci yorumlamak lazım Allahı... Burada ben Allahın güç ve kudretini inkar etmiyorum, burda hamd'a, övgüye aykırı bir görüş de yok.
Burada yine, daha önce; "rabbe evrenin nizamını öğreteceğini iddia eden kişi" olarak eleştirdiğin kimsenin durumuna düştüğünü görmelisin.

Hayvanlar birbirini yiyorsa, onların yaşam yasası öyle çıkarıldığı içindir. Onlar, o yasa kurallarına tabi olarak dünyaya getirildiler. Hiç yokken dünyaya gelenlerin, yok olmasına itiraz edilemez.

Alıntı:
Bütün bunlar benim Enbiya 23 ten anladıklarım oluyor aynı zamanda...
Allah'a yaptığından dolayı sorulmaz, ama o insanlar, yaptıklarından mutlaka Allah tarafından sorguya çekileceklerdir.
*
O, yaptığından sorumlu değildir, onlar ise sorumlu tutulacaklardır.
Bir sorumluluktan söz edebilmek için, sorumluya hesap sorabilecek başka biri gereklidir. Rabbimiz, sorumlu tutulamasa dahi, adil, şefkatli, rahmetli olmuştur. Ondan, kimseye kötülük gelmez.

"Kul azmadıkça, rab ona bela vermez."

Alıntı:
Bazıları insanı çok fazla seçme şansı varmış gibi değerlendiriyor. Allah şöyle şeker böyle cici edebiyatı yerine, gerçek olana gözleri açmak, hakikati görmek temennisiyle.
İnsanın gerçektende çok ciddi seçme şansı vardır. Ya yaratılışındaki fıtrata uygun davranmayı seçme, yada ondan ayrılmayı seçme serbestisi verilmiştir.

Hala, rabbimiz ile "kötülük yakıştırmalarından kendini kurtarmaya çalışmıyorsun.

Sen hakikatlar göremesende, sana anlatılan hakikatları da anlamak istemiyorsun!

Allah için edebiyat yapmaya gerek yok ama, onun adil, şefkatli, rahman vb. olduğunu, bunlara iman ederek söylemek, onun idrak edilebildiğini gösterebilmektir.

Alıntı:
Allah hepimize hidayet versin.
Rabbimiz, insanları islam fıtratı üzerine, yani hidayete (doğru yola iletmek) erdirerek yaratmıştır.

'Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz, bağışı en çok olan Sensin Sen.' (Ali İmran 8)

Ancak, insan çeşitli sebeplerle hidayetten ayrılır. İşte tekrar hidayet erdirmesi için, hidayeti bilmek ve bunu samimi olarak istemek gerekir. Sonra hidayete erdirilince, kalplarin kaymamasını sağlayabilmek gerekir. Aksi halde yine hidayet ayrılınır.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 08:03 PM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:11 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (7. November 2012)
Alt 4. November 2012, 08:06 PM   #23
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
suriyede başına bomba düşen çocuğu nasıl açıklıyorsun da bu sözü söyleyebiliyrosun?

çocuklar hangi azgınlığından dolayı bu belayı buldular?
Alt 4. November 2012, 08:29 PM   #24
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Alıntı:

suriyede başına bomba düşen çocuğu nasıl açıklıyorsun da bu sözü söyleyebiliyrosun?

çocuklar hangi azgınlığından dolayı bu belayı buldular?
Suriyede çocukların başına bomba düşmesini neye dayanarak bela diye kabul edebiliyorsun?

Bela nedir, onun tanımını biliyormusun, doğru algılayabiliyormusun? Bunu düşün, çünkü yazdıklarından en az bunlardan birini beceremediğini görüyorum.

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 08:47 PM   #25
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
arayan Nickli Üyeden Alıntı

Hicc bahsettiğin yaratıcının kötülüklerin olabildiği bir dünya yaratması , kötülüklerin sorumlusu ve sebebi olarak O'nu gösteriyorsa, insan'ı burada nereye koyacaksın ? İnsanın cezalandırılmasını nereye koyacaksın ?

Ben bir araziyi birine bağışladım,bu arazide güzel işler yap dedim.O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ?
Okul da yapabilirdi.Hatta ben okul yapmasını öğütledim.

Oraya genelev yaparsa 1.sebep o kişidir.2.sebep ben olabilirim. Ama ikimizin sebep'liği aynı potada değerlendirilemez.Aktif sebep,pasif sebep.Ben o kişiyim uyarmışsam birde onun aktifliği artıyor,benimde pasifliğim artıyor.
Alıntı:
1- Kendinle Allahı kıyaslamışsın.

2- Allah bize arsa verip hadi buyrun dilediğinizi yapın mı dedi???
Bu kadar basit mi görüyorsun bu hayatı? yani arsa verdi ve hadi gidin dedi öyle mi? arsada ne yaparsanız yapın...

3- O kerhaneye gidenleri sen kendi istekleriyle mi gitti düştü zannediyorsun? kadınlar kendi isteğiyle mi fahişe damgasını yediklerini zannediyorsun. eğer böyle zannediyorsan, kusura bakma, müzakere için sen yazdıklarımı anlayacak olgunlukta değilsin.

4- İnsanlar suça yöneldiklerinde çoğu zaman o işi yapma mecburiyetinde kalmışlardır.

5- BÜYÜK KONUŞMAYIN yarın sizin başınıza ne geleceğini, neye mecbur kalacağınızı bilemezsiniz, bu gün burada atıp tuttuğunuz hurmalar ertesi gün sizi tırmalar.

aros. şu lafına gül gül öldüm

gerçekten komiklik olsun diye mi yazıyorsun ?
Arayan kardeşimizin yazısı üzerine yazmışsan da ben de kısaca ikinizin yazısını değerlendirmek isterim.

Şimdi senin iddilarını maddeler halinde "arayan" ın yazısında bulmaya ve cevaplamaya çalışıyorum.

1- Kendinle Allahı kıyaslamışsın.

İlgili yazıda böyle bir şey yok, sen nereden çıkardın, alıntılayabilirmisin?

2- Allah bize arsa verip hadi buyrun dilediğinizi yapın mı dedi???
Bu kadar basit mi görüyorsun bu hayatı? yani arsa verdi ve hadi gidin dedi öyle mi? arsada ne yaparsanız yapın...

Allah'ın dilediğinizi yapın dediğini iddia etmemişki!

a_ bu arazide güzel işler yap dedim.O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ?

b_ Okul da yapabilirdi.Hatta ben okul yapmasını öğütledim.

Şimdi dikkatle bir kez daha bakalım. Yazıda;

a_ "arazide güzel işler yap" denildiği var.
b_ "hatta okul yapmasını öğütledim" var.

şimdi yazıları anlamada nasıl bir sıkıntı içinde olduğunu görebiliyormusun? Daha önce de söylediğim gibi sen biraz ara ver, kendini dinle, dinlen, sonra devam et diyebilirim.

3- O kerhaneye gidenleri sen kendi istekleriyle mi gitti düştü zannediyorsun? kadınlar kendi isteğiyle mi fahişe damgasını yediklerini zannediyorsun. eğer böyle zannediyorsan, kusura bakma, müzakere için sen yazdıklarımı anlayacak olgunlukta değilsin.

Sen yazılanları gerçekten anlayamıyorsun dostum...

Arayan kardeşimiz, kerhane yapanları örneklemiş, sen ise kerhaneye düşenleri anlamışsın, yada bilerek çarpıtıp, haklı çıkmaya çalışıyorsun.

O kişi o arazi üstüne genelev inşa edince ben mi sorumluyum ? Sebep ben miyim ? demiş.

Burada geneleve düşenin değilde, onları düşürmeye çalışanların, onlardan faydalananların inşa eylemlerine değindiğini şimdi anlayabiliyormusun?

4- İnsanlar suça yöneldiklerinde çoğu zaman o işi yapma mecburiyetinde kalmışlardır.

Mecburiyet karşısında suça yönelinmesi çok olsa da az sayıda isteyerk suç işleyenlerinde olduğunu kabul etmiş oluyorsunuz.

Halbuki, islamda aksine mecburiyetler yükümlülükleri kaldırır. Çünkü, rabbimiz kimseye gücünün yetmediğini yüklemiyor. Bu nedenle konu geneleve düşmemeye güç yetiremeyenleri değil, onları oraya düşürenleri, onları oraya mecbur edenleri kapsıyor.

5- BÜYÜK KONUŞMAYIN yarın sizin başınıza ne geleceğini, neye mecbur kalacağınızı bilemezsiniz, bu gün burada atıp tuttuğunuz hurmalar ertesi gün sizi tırmalar.

Kimse, büyük konuşmamış... Sen olayın taraflarını karıştırmışsın, yanlış algılamışsın. Yoksa, tabiki kimsenin az sonrası belirsizdir.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 4. November 2012, 09:04 PM   #26
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Alıntı:
Kendinle Allahı kıyaslamışsın. Allah bize arsa verip hadi buyrun dilediğinizi yapın mı dedi???
O kerhaneye gidenleri sen kendi istekleriyle mi gitti düştü zannediyorsun? kadınlar kendi isteğiyle mi fahişe damgasını yediklerini zannediyorsun. eğer böyle zannediyorsan, kusura bakma, müzakere için sen yazdıklarımı anlayacak olgunlukta değilsin.
İnsanlar suça yöneldiklerinde çoğu zaman o işi yapma mecburiyetinde kalmışlardır.
BÜYÜK KONUŞMAYIN yarın sizin başınıza ne geleceğini, neye mecbur kalacağınızı bilemezsiniz, bu gün burada atıp tuttuğunuz hurmalar ertesi gün sizi tırmalar.
Örneğimde geneleve Gidenlerin ''G'' si geçiyor mu ? Yoksa Genelev Yapanların ''Y'' si mi var ? basit diyorsunda verdiğim basit örneği bile anlamamışsın

GaYet basit.

Dünyada daha fazla kazanma hırsından kötülük işleyen milyonlarca insan var.
Karşısındakini kıskandığı için kötülük yapan milyonlarca insan var.
Ego için kötülük yapan milyonlarca insan var.

Anlattıklarına bakarsak sanki herkes masum kötülükler işliyor.Herkes kötülük işlemek zorunda kalıyor.Hitler de masum muydu ?

Geneleve düşüren kişilerde masum mu ? o da masum o da masum o da masum. EE cehennem ? İnkarcı ? Kafir ? Günahkar ?

Konu aRaYaN tarafından (4. November 2012 Saat 09:17 PM ) değiştirilmiştir.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 09:13 PM   #27
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aRaYaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Örneğimde geneleve Gidenlerin ''G'' si geçiyor mu ? Yoksa Genelev Yapanların ''Y'' si mi var ? basit diyorsunda verdiğim basit örneği bile anlamamışsın

GaYet basit.
Sevgili kardeşim, bir konuya dikkat çekmek isterim.

Örneğimde, "geneleve gidenler" geçmiyor diyerek yazmışsan da, geneleve gidenleri de suçlamış olsaydın haksız sayılmayacağını bilmeni isterim.

Buradaki yazınızı, "gidenler" değilde, onun yerine "düşenler" olarak yazmanız en doğrusu idi.

Çünkü, zinaya yaklaşılmamasını isteyen rabbimizin sözü hatırlanırsa, geneleve gidenlerin zinaya yaklaştıklarını ve bu nedenle suçlu olduklarını görürüz.

Halbuki, geneleve mecbur edilenler, gidenlerden de düşürenlerden de farklı yerdedirler. Aksine gerçekten güçleri yetmiyorsa, güçleri yetene kadar kendilerine yük yüklenmeyecektir...

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 09:15 PM   #28
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim, bir konuya dikkat çekmek isterim.

Örneğimde, "geneleve gidenler" geçmiyor diyerek yazmışsan da, geneleve gidenleri de suçlamış olsaydın haksız sayılmayacağını bilmeni isterim.

Buradaki yazınızı, "gidenler" değilde, onun yerine "düşenler" olarak yazmanız en doğrusu idi.

Çünkü, zinaya yaklaşılmamasını isteyen rabbimizin sözü hatırlanırsa, geneleve gidenlerin zinaya yaklaştıklarını ve bu nedenle suçlu olduklarını görürüz.

Halbuki, geneleve mecbur edilenler, gidenlerden de düşürenlerden de farklı yerdedirler. Aksine gerçekten güçleri yetmiyorsa, güçleri yetene kadar kendilerine yük yüklenmeyecektir...

selamlar,
aorskaya
O gidenler diyerek düşenleri kastettiği için öyle dedim.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 09:17 PM   #29
hiiic
Uzman Üye

siz yine de büyük konuşmayın arkadaşlar...
yarının ne getireceği belli olmaz...
Alt 4. November 2012, 09:30 PM   #30
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
siz yine de büyük konuşmayın arkadaşlar...
yarının ne getireceği belli olmaz...
Yazıları nasıl yanlış anladığını gösterdiğim yerde, "büyük konuşanın olmadığını" söylemiştim.

Senin, hala olmayan bir şeyi iddia etmek yerine, yanlışlarını gösterdiğim yerlere cevaplarını vermen gerekmezmi?

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
allahin, esmâi, hüsnâ, kuranda, İsimleri, yüce