hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allah’a iman nedir?

Seçenekler Stil
Alt 18. December 2010, 02:01 PM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart Allah mülkünü kimse ile paylaşmaz

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

MU’MİNUN;116: İşte gerçek kral Allah, yüceler yücesidir. O'ndan başka ilâh diye bir şey yoktur. O, saygın Arş'ın Rabbidir.

MU’MİNUN;117: Her kim, hiç bir delili olmadığı halde, Allah ile birlikte diğer bir ilaha yakarırsa, bilsin ki o kimsenin hesabı, ancak Rabbinin nezdindedir. Şüphesiz kâfirler, iflah olmazlar [durumlarını koruyamazlar, zafer kazanamazlar].

Yukarıdaki tüm açıklamalardan sonra, bu Âyetlerde de bilgisi, belgesi olmadan hâlâ yanlışta ısrar edenlere seslenilmiştir:

İşte gerçek kral Allah, yüceler yücesidir. O'ndan başka ilâh diye bir şey yoktur. O, saygın Arş'ın Rabbidir. Her kim, hiç bir delili olmadığı halde, Allah ile birlikte diğer bir ilaha yakarırsa, bilsin ki, o kimsenin hesabı ancak Rabbinin nezdindedir. Şüphesiz kâfirler, iflah olmazlar [ durumlarını koruyamazlar, zafer kazanamazlar].

Arş , "taht, hükümdar koltuğu" demektir. Sözcüğün burada saygın sıfatıyla beraber kullanılmış olması, bu tahtın sıradan bir taht olmadığını ifade etmektedir. Rabbimiz kendisini saygın taht' ın sahibi olmakla niteleyerek evrenin kontrolünün sadece kendisinde olduğuna, mülkünü kimseyle paylaşmadığına dikkat çekmektedir.

(İsrâ: 111) Ve de ki: "Hamd [övgü], hiçbir çocuk edinmeyen, mülkte kendisi için herhangi bir ortağı bulunmayan, düşkünlükten dolayı yardımcısı olmayan, Allah'a özgüdür." Ve O'nu [Allah'ı] büyüttükçe büyüt [ululadıkça ulula]!

(Fâtır: 13–14) O [Allah], geceyi gündüze sokuyor, gündüzü de geceye sokuyor. Güneş'i ve Ay'ı emre amade kılmıştır. Hepsi adı konmuş bir müddet için akıp gidiyor. İşte bu, mülk kendisinin olan sizin Rabbinizdir. O'nun astlarından yakardığınız kimseler bir hurma çekirdeğinin zarına bile sahip olamazlar. Onları çağırırsanız onlar, çağrınızı işitmezler, işitseler bile size cevap veremezler, Kıyamet günü de ortak koştuğunuzu inkâr ederler. Sana her şeyden haberdar olan [Allah] gibi [kimse] haber veremez.

(Fâtır: 40–41) De ki: "Allah'ın astlarından yakarıp durduğunuz ortak koştuğunuz kimseleri gördünüz mü? Gösterin bana, yeryüzünden neyi yaratmışlardır? Ya da onlar için göklerde bir ortaklık mı var? Ya da Biz kendilerine bir kitap vermişiz de onlar, ondan bir delil üzerinde midirler?" Bilakis o zalimler, birbirlerine aldatmadan başka bir vaatte bulunmuyorlar. Hiç şüphesiz gökleri ve yeryüzünü yok oluvermekten, Allah tutuyor. Andolsun ki eğer onlar [gökler ve yeryüzü] yok oluverirlerse, onları O'ndan sonra kimse tutamaz. Gerçekten O, çok yumuşak davranan, çok bağışlayandır.

(Rûm: 40) Allah, sizi yaratan, sonra size rızık veren, sonra sizi öldüren ve sizi diriltendir. Hiç sizin ortak koştuklarınızdan, bunlardan birini yapacak kimse var mı? Allah, onların ortak koştuklarından münezzeh ve çok yücedir.
(En'âm: 46) De ki: "Gördünüz mü [düşündünüz mü]; eğer Allah sizin işitmenizi ve görmenizi alır ve kalplerinizi mühürlerse, onları size Allah'tan başka getirebilecek ilah kimdir?" Bak, Biz Âyetleri nasıl açıklıyoruz. Sonra da onlar sırt çevirip engelliyorlar?

(Bakara: 255) Allah, kendisinden başka ilah diye bir şey olmayandır, hayy'dir, Kayyûm'dur. Kendisini uyuklama ve uyku yakalamaz. Göklerde olan şeyler ve yeryüzünde olan şeyler yalnızca O'nun içindir. Kendisinin izni olmadan yanında şefaat edecek olan kimmiş? O, onların önlerinde ve arkalarında olan şeyleri bilir. Onlar ise, O'nun dilediğinden başka ilminden hiç bir şeyi kavrayamazlar. O'nun kürsüsü, gökleri ve yeryüzünü kucaklamıştır. Onların ikisini de korunması O'na zor gelmez. Ve O, Alî'dir, Azîm'dir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
40tr40 (26. January 2013), Barış (19. December 2010), Miralay (18. December 2010)
Alt 8. June 2014, 10:23 PM   #2
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Bence Başlık Şöyle olsaydı iyi olurdu.
Hiç kimse ALLAH ın c.c Mülküne ortak olamaz.
Zira bazı ayetler vardır ki ALLAh dilediğine mülkünden verir diye.
Bakara
(247) Peygamberleri onlara, "Allah size Tâlût'u hükümdar olarak gönderdi" dedi. Onlar, "O bizim üzerimize nasıl hükümdar olabilir? Biz hükümdarlığa ondan daha lâyığız. Ona zenginlik de verilmemiştir" dediler. Peygamberleri şöyle dedi: "Şüphesiz Allah onu sizin üzerinize (hükümdar) seçti, onun bilgisini ve gücünü artırdı." Allah mülkünü dilediğine verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.
Al-i İmran
(26) De ki: "Ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin."
Araf
(73) Semûd kavmine de kardeşleri Salih'i Peygamber olarak gönderdik. Dedi ki: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin için ondan başka bir ilah yoktur. Gerçekten size Rabbinizden (benim peygamber olduğumu gösterecek) açık bir delil geldi. İşte size bir mucize olarak Allah'ın şu devesi... Bırakın onu da Allah'ın mülkünde yesin, içsin. Sakın ona bir kötülük etmeyin. Yoksa sizi elem dolu bir azap yakalar."
Yusuf
(101) "Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat."
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. June 2014, 12:16 PM   #3
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Allahın mülküne ortak olanlar : Üstte namaz, altta kral sofrası.
(Bu fotograf istanbul boğazında beykozda çekildi. yat türk yatıdır bayrağa dikkat. isim de; arzu'nun arzusu)

Alt 9. June 2014, 08:20 PM   #4
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm, Değerli Ebumaruf Kardeşim,

Allah, lehulmülktür. Mülk sadece Allah'ın'dır.

Allah'a emanet olunuz.
Alt 10. June 2014, 12:04 AM   #5
ebumaruf
Katılımcı Üye

ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahın mülküne ortak olanlar : Üstte namaz, altta kral sofrası.
(Bu fotograf istanbul boğazında beykozda çekildi. yat türk yatıdır bayrağa dikkat. isim de; arzu'nun arzusu)

Şöyle deseydin daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
ALLAH ın verdiği nimetleri har vurup harman savuranlar. Zİra ALLAH ın c.c mülküne bence hiç kimse ortak olamaz. Ancak Rabbim c.c dilediğine bir kısmından verir yani bizde buna nimet diyoruz.
Bu resmi koymana da anlam veremedim. Namaz kılanlardan çok kılmayanların yatlarıda daha fazla var. Namaz kılan insanlardan da bir kısım böyle olabilir.
Keşke dünyaya meyletmeseler. Kaldı ki Yat sahibi aşşağıdaki adamda olabilir. Fakat bu resmi koyarak. Şunumu demek istiyorsun. Namaz kılanlar yatla yolculuk yapamaz. Ya da yat sahibi olamaz.
Maide
(87) Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri (kendinize) haram etmeyin ve (Allah'ın koyduğu) sınırları aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.

Yoksa Yatları varsa namaz kılmasınlarmı demek istiyorsun.
Bakara
(239) Eğer (bir tehlikeden) korkarsanız, namazı yaya olarak veya binek üzerinde kılın. Güvenliğe kavuşunca da, Allah'ı, daha önce bilmediğiniz ve onun size öğrettiği şekilde anın (namazı normal vakitlerdeki gibi kılın).

Şu anlaşılmasın bende Müminin takva ve zühd sahibi olmasının daha güzel olacağına inanırım. Ben olsam kesinlikle yat almam. Yat onlara aitmi bilmiyorumda. Bütün bunlara rağmen yat alanları kınamam. Zira Yukarıda Ayetler malum.
ALLAH ın c.c ayetlerine ters düşmekten korkarım.
Alt 10. June 2014, 12:23 AM   #6
ebumaruf
Katılımcı Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm, Değerli Ebumaruf Kardeşim,

Allah, lehulmülktür. Mülk sadece Allah'ın'dır.

Allah'a emanet olunuz.
Aleyküm Selam kardeşim.
Kardeşim ben yukarıda ayetleri verdim. Zaten ALLAH ın mülküne hiç kimse ortak olamaz dedim.
Sadece Senin konu başlığının ALLAH ın mülküne hiç kimse ortak olmaz olsa iyi olurdu dedim.
Lehulmülktürden kastın. Mülk ALLAH ındır sa amnenna.
Yok başlığı savunmak adına yazdıysan.
Ben şöyle düşünüyorum.
Bakara
(247) Peygamberleri onlara, "Allah size Tâlût'u hükümdar olarak gönderdi" dedi. Onlar, "O bizim üzerimize nasıl hükümdar olabilir? Biz hükümdarlığa ondan daha lâyığız. Ona zenginlik de verilmemiştir" dediler. Peygamberleri şöyle dedi: "Şüphesiz Allah onu sizin üzerinize (hükümdar) seçti, onun bilgisini ve gücünü artırdı." Allah mülkünü dilediğine verir. Allah lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.
Al-i İmran
(26) De ki: "Ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden de mülkü çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır senin elindedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin."
Araf
(73) Semûd kavmine de kardeşleri Salih'i Peygamber olarak gönderdik. Dedi ki: "Ey kavmim! Allah'a kulluk edin. Sizin için ondan başka bir ilah yoktur. Gerçekten size Rabbinizden (benim peygamber olduğumu gösterecek) açık bir delil geldi. İşte size bir mucize olarak Allah'ın şu devesi... Bırakın onu da Allah'ın mülkünde yesin, içsin. Sakın ona bir kötülük etmeyin. Yoksa sizi elem dolu bir azap yakalar."
Yusuf
(101) "Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı müslüman olarak al ve beni iyilere kat."

Gibi diğer ayeti kerimelerdende anladığım şudur ki.
Mülk ALLAH ındır c.c. Dilediğine verir dilediğine vermez.
Bu dünyadaki herşey Rabbimin mülkündendir.
Yediğimiz ekmek, bu klavyelere bastığımız parmaklarımız her şey Rabbimin mülkündendir. ALLAH ın c.c mülkünden vermesi mülküne ortak yapması değildir.
Mülkünden verdikleri mülkün sahibi yada ortağı değildir.
Bunlar nimettir. Kimi zaman insan bunu doğru kullanır hayrırlı olur. Kimi zaman yanlış kullanır şer olur. Nimet verdikleri yani mülkünden verdikleri bunların emanetçisidir. Sahibi yada ortağı değildir. Benim mülkünden verir ifademi
eğerki bundan sonra mülk verilene aitdir diye anladıysan. O zaman doğru anlam taşımaz. Bu yanlış bir mana taşır. Fakat kastım yukarıdaki gibidir.
Bende ayetlerden bu şekilde anladığımdan dolayı başlık yanlış olmuştur diye yazdım.
Alt 10. June 2014, 03:26 AM   #7
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şöyle deseydin daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
ALLAH ın verdiği nimetleri har vurup harman savuranlar. Zİra ALLAH ın c.c mülküne bence hiç kimse ortak olamaz. Ancak Rabbim c.c dilediğine bir kısmından verir yani bizde buna nimet diyoruz.
Bu resmi koymana da anlam veremedim. Namaz kılanlardan çok kılmayanların yatlarıda daha fazla var. Namaz kılan insanlardan da bir kısım böyle olabilir.
Keşke dünyaya meyletmeseler. Kaldı ki Yat sahibi aşşağıdaki adamda olabilir. Fakat bu resmi koyarak. Şunumu demek istiyorsun. Namaz kılanlar yatla yolculuk yapamaz. Ya da yat sahibi olamaz.
Maide
(87) Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz nimetleri (kendinize) haram etmeyin ve (Allah'ın koyduğu) sınırları aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.

Yoksa Yatları varsa namaz kılmasınlarmı demek istiyorsun.
Bakara
(239) Eğer (bir tehlikeden) korkarsanız, namazı yaya olarak veya binek üzerinde kılın. Güvenliğe kavuşunca da, Allah'ı, daha önce bilmediğiniz ve onun size öğrettiği şekilde anın (namazı normal vakitlerdeki gibi kılın).

Şu anlaşılmasın bende Müminin takva ve zühd sahibi olmasının daha güzel olacağına inanırım. Ben olsam kesinlikle yat almam. Yat onlara aitmi bilmiyorumda. Bütün bunlara rağmen yat alanları kınamam. Zira Yukarıda Ayetler malum.
ALLAH ın c.c ayetlerine ters düşmekten korkarım.
Anlayan anladın da...

Ben senin, illede bir şekilde birşeylerin etrafından dolanma ve aklamaya çalışma çabanı anlayamadım...

Neyse bu da senin görüşün...
Alt 10. June 2014, 09:49 AM   #8
ebumaruf
Katılımcı Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Anlayan anladın da...

Ben senin, illede bir şekilde birşeylerin etrafından dolanma ve aklamaya çalışma çabanı anlayamadım...

Neyse bu da senin görüşün...
Dostum anladığım kadarıyla yazdıklarımdan bir şeyler anlamamışsın bu durumda söz biter. Bundan sonra ancak cedelleşme olur. Benim diyecek sözüm kalmadı.
Zaten nasıl düşünmemiz noktasında ALLAH hepimizi özgür bırakmış isteyen istediği gibi düşünür. Sana illede böyle düşüneceksin diyemem.
Rabbim sanada banada basiret nasip etsin. Doğruyu görmemizi nasip eylesin.
selametle
Alt 6. July 2014, 11:44 PM   #9
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Acligin oldugu bir ulkede kim luks yasiyorsa unutmasin Allah bunun hesabini sorar.
sormayacagina inananlar ise yasamaya bildikleri gibi devam etsinler.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, arş, hamd, ile, islam, kimse, mülk, mülkünü, mümin, paylaşmaz, taht