hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 1. May 2013, 02:57 PM   #1
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of
Standart sela (salâ) nedir?

Selamun aleyküm Değerli kardeşlerim,
Sizinle aşağıda linkini verdiğim sitede sela nın anlamını(!) öğreten bir konu hakkındaki yazıyı paylaşmak istedim.Çünkü bu sela ve içindeki cümleler gerçekten inancıma hakeret olduğuna kanaat getirdiğim tarzdan cümleler.Ve alıntının altında yaptığım yorumlar ise kendi kanaatim olup kesinlikle tenkid içerir.

Cenaze ve cuma namazından önce neden sela (salâ) verilir; selanın anlamı nedir?
Sorunun Detayı
İnsanlar öldükten sonra defin ve namaz öncesi camide okunan selanın anlamını nedir? Bir çok yerde aramama rağmen bulamadım.

CEVAP:

Değerli kardeşimiz;

Hanefilere ve bazı fâkîhlere göre ölüm haberini hısım ve akrabaya, eşe dosta bildirmek caizdir. Günümüzde bu duyuru, müezzinlerin "salâh" okuyuşları ile yapılmaktadır.

Cuma günleri Peygamberimize (asm) çokça salavat getirmek sünnettir. Peygamber Efendimiz (asm) zamanında müezzinlerin cuma günleri yüksek sesle salavat getirmeleri uygulaması yoktur. Fakat herkesin cuma günü Peygamber Efendimize salavat getirmesi sünnettir.

Bu bakımdan cuma günleri müezzinlerin minareden yüksek sesle salavat getirmeleri, hem insanların salavat getirmelerini hatırlatmak yönünden hem de yoğun olarak çalışan insanlara cuma namazını hatırlatmaları bakımından okunmasında bir mahzur yoktur.

CUMA VE CENAZE NAMAZLARINDAN ÖNCE OKUNAN SELÂ VE ANLAMI

"Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
Es Salatu Ve's-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!"

MEALİ:

"Ey Allah'ın Resûlu, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Habibi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Arşının Nuru, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Allah'ın Mahlukatının Hayırlısı, salat-u selam senin üzerine olsun!
Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi, salat-u selam senin üzerine olsun!
Hamd Alemlerin Rabbi Olan Allah İçindir!"

İlave bilgi için tıklayınız:

SALÂT, SALAVÂT
Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

KAYNAK:http://www.sorularlaislamiyet.com/qn...ami-nedir.html

Yukarıda fetva veren hocanın(!) cevabını alıntıladım size.Yazıdaki çelişkininde kırmızıyla altını çizdim.Değerli kardeşlerim böylesine abuk bir çelişki olabilirmi?Yazının girişinde hoca(!) diyorki peygamber zamanında böyle bir uygulama yoktu hatta yasaktı... eee o zaman bu şeyin ne kurani bir değeri var nede inandığınız,hadislerle peygamber öyle yapıyor dediğiniz değerlere uygun düşüyor.EEEE siz inandığınız değerlere bile inanmıyorsunuz aslında.Salavat ı hadi sizin dediğiniz gibi algılayalım,hadi mahzuruda olmasın peki Resulullah ın Allahın habibi olduğunu,arşının nuru olduğunu,öncekilerin ve sonrakilerin efendisi olduğunu nerden çıkarıyosun?Kaldıki Salavatın sizin algıladığınızlada alakası yok!Ayrıca benim duyduğum salada daha birçok abartı var hatırladığım kadarıyla mevlana muhammed diye bir ibarede geçiyor.Artık bunların anlamlarını bile bile uygulamadaki kasıt Nedir?!Soruyu soran kişide zaten aramama rağmen bulamadım bu nedir diye sormuş.Bulamazsın tabi kardeşim bulamazsın!Böylesine şirk kokan,böylesine atmasyon abuk birşeyin dini dayanağını bulamazsın.Çünkü kılıfını bile doğru düzgün hazırlayamamışlar!

Heee Hoca(!) birde selanın anlamına geçmeden önce demişki bir mahzur yoktur.Yani kendi hevasına göre,kendi isteğine göre,Zannına göre!
aşık74 (14. May 2013), Miralay (3. May 2013)

Bookmarks

Etiketler
nedir, salâ, sela