hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Yedirip içirmek

Seçenekler Stil
Alt 10. April 2013, 09:53 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır Küçük Hanım.

''az veren candan misali, az da olsa fakat sürekli olarak yardımlaşma" değil. Saymasını kibrinizden öğrenemiyeceğinizi bildiğimden sizin yönünüzden ondan vazgeçmiştim. Ama gene içim el vermedi:

Haşr-9 suresini okuyup tahlil edin. Belki bir nebze saymayı öğrenebilirsiniz. Bu iş market çıkışı dilencinin eline 10 Eu sıkıştırmaya, çevrenizi de buna teşvik etmeye benzemez.

Babamlar da Mudanya'ya göc etmisler zamaninda Yunan zulmünden kurtulmak icin. Ben hic bir zaman bir yardi eli uzatandan bahsedildigini duymadim. Annesiz olmam dolayisiyle kücük yasimda evde ki öbür cocuklarla kavga olurmus diye yuvada büyüdüm. Erginlik cagima geldigim halde giydigim en mini etegin din üzerinden degilde bir nevi baska yollardan yasaklanmaya calisilmasini umursamadim. Evlendigimde ne bir akil ne bir tesvikte bulunanlari buldum yanimda ( babamin tavsiyeleri haric ).

Evlilik yillarim yine ayni hikaye, ne akillica davranan ne de güzeliyle örnek olacak bir yardimci.

Cahilligime verim, bilmediklerimi ögrenmeye calisiyorum. Sayet ona da bir kulp bulacak olursaniz, bos seyler diyecek olursaniz öksüzlere ve yetimlere yaptigim aylik yardimlari aninda durdururum. Kimseye bir faydasi yok ise uzak kalirim her türlü yardimdan ve her türlü düsüncelerden.

Camiiler hakkinda atilip durulan söylevler yüzünden yakinimdaki Kur'an Kursuna ve hafta sonlari yatili derslere katilan cocuklara yardim etsem mi etmesem mi diye ortada kaldim.

Tesviklerinizden dolayi tesekkürlerimi sunarim. Odunlasmam icin gerekli bilgilerinizi iletmeye devam edin.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. April 2013, 10:17 PM   #12
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Ben sizi yardım yapmaktan men etmeye çalışmıyorum ki. Olanaklarınız varsa gizli veya açık bunu yapın ve memnun edip mutlu olun. Zerre kadar iyilik muhakkak karşılığını bulacaktır.

Benim anlatmak istediğimi anlayamıyorsunuz kaç seferdir. Yaptıklarınız bazı şeyleri farkında olmadan islamın kurallarıymış gibi gösteriyorsunuz. Meselâ, aslolan dilenciye para vermek ve başkalarını da buna teşvik etmek değil, dilenmeye neden olan sebepleri ortadan kaldırmaktır.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. April 2013, 10:43 PM   #13
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Ben sizi yardım yapmaktan men etmeye çalışmıyorum ki. Olanaklarınız varsa gizli veya açık bunu yapın ve memnun edip mutlu olun. Zerre kadar iyilik muhakkak karşılığını bulacaktır.

Benim anlatmak istediğimi anlayamıyorsunuz kaç seferdir. Yaptıklarınız bazı şeyleri farkında olmadan islamın kurallarıymış gibi gösteriyorsunuz. Meselâ, aslolan dilenciye para vermek ve başkalarını da buna teşvik etmek değil, dilenmeye neden olan sebepleri ortadan kaldırmaktır.

Almanya gibi bir ülkede carsinin ortasinda bir multi alis-veris merkezinde el acip dilenenlerin olabileceklerini gördügümden dolayidir ki Türkiye düsündükce üzülüyorum kimbilir ne haldedir insanciklari diyerek.

Bir dilenci yüzünden söylenmelerinizden doyayi anlatmadim bile, gecen hafta marketin icinde cöp kutusunu karistiran iki kisiyi gördügümde yine icim burkuldu, ellerine parayi uzatirken bununlada baska bir ihtiyacinizi karsilayin dedim alindirmadan o kisileri. Kapinin önünde "SOKAK GAZETESI" STRASSENFRGER satan bir kizcagiz vardi. Bu gazeteyi satanlar toplumdan uzaklastirilmis kisilerdir, ya esrardan dolayi, ya herhangi bir suctan dolayi veyahutta gelisimlerinde problemleri olmalari dolayisiyla kendilerini sokakta bulanlardir bunlar. Büyük bir organizasyon tarafindan destekleniyorlar, yiyecek ve yatacak yerleri karsilaniyor kendilerini ortama kabul ettirecek bir duruma getirilene kadar.

Ben bunlari görmemezlikten mi geleyim, hepsine devlet baksin bana ne mi diyeyim. Elimde degil üzülüyorum. Duymadigim, görmedigim ama tahmin ettigim yolsuzluklar, haksizliklar ayni sekilde düsündürüyor ve üzüyor beni. Dirlanmak, hayiflanmak icin anlatmiyorum bunlari, elimden geldigince yardimlarda bulunmaya calisiyorum. Herhalde bir sehirde 1000 kisi ayni görüste olursa, ona göre de bir iki ihtiyaci olan azalir. Yanlis mi düsünüyorum? Her bir isi devletin ve kurumlarin üzerine mi yüklememiz gerekir?

Rabbime her ne kadar sükretsem azdir, beni SENDEN baskasina muhtac durumda birakma, SENDEN baskasina el actirma, SENDEN baskasindan yardim istenecek durumlara düsürme Rabbim diye yalvariyorum. Düsmeyen anlamaz belkide, esasinda bu durumlara düsmeden anlamak kavramak gerekir.
Alt 10. April 2013, 10:51 PM   #14
merdem
Uzman Üye

Alıntı:

Bazi seyleri Islamin kurallariymis gibi gösterecek hareketlerim hangisiymis acaba, vaaz mi veriyorum, yoksa fetva mi veriyorum. Ben kimim ki? Ancak uygun gördügümü uygularim, kimseye bir kural olarak bir seyler sunmuyorum. Her canlinin bir degeri vardir, ben sirf bu Islamda sarttir diye tutturmuyorum. Öyle bir tutumda bulunmus isem o zaman uyarin.

Dilenmeye neden olan sebepleri kaldirmak sanki benim elimde. Ben ancak bir insan olarak üstüme düseni yapabilirim, ben bir kurumun üyesi degilim, bir organizasyonda vazifeli degili, bir devlet görevlisi degilim.....Bir karinca sürüsüne hele hic sahip degilim.
Alt 6. May 2013, 11:26 PM   #15
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Hayır Küçük Hanım.

''az veren candan misali, az da olsa fakat sürekli olarak yardımlaşma" değil. Saymasını kibrinizden öğrenemiyeceğinizi bildiğimden sizin yönünüzden ondan vazgeçmiştim. Ama gene içim el vermedi:

Haşr-9 suresini okuyup tahlil edin. Belki bir nebze saymayı öğrenebilirsiniz. Bu iş market çıkışı dilencinin eline 10 Eu sıkıştırmaya, çevrenizi de buna teşvik etmeye benzemez.

Böyle düsünenler de var

Bookmarks

Etiketler
bir, madurlar, potansiyel, sahte, yöntem