hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman

Seçenekler Stil
Alt 31. October 2012, 12:43 AM   #101
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Müşriklik din değildir aorskaya. Durum adıdır yani sıfat dersek yanlış olmaz. Müşriklik ikiliktir. Bir ondan bir diğerinden,bir o bir sonrakinde diğeridir. Holdingi 2 kişinin yönetmesidir ve Allah bunu affetmez. Bu din değildir.
Aslında münafıklıkta kafirliktir dolayısle ya İslam olursun ya kafir baska alternatif yok.
Simdi sorularının yanıtlarına geceyim ama sen sen değilsin söyleyeyim.
İslam dışındaki her durum, islam dışında başka bir din olmaktadır ve adının önemi de yoktur.

Ancak, bu konuyu uzatmanın anlamıda yoktur. Bu nedenle bu kısmı atlayarak, "ben, ben değilsem kimim, yada neyim?" sorusunu da cevaplamanızı rica ediyorum.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. October 2012, 04:22 PM   #102
Fazıl's
Katılımcı Üye

Tesekkür: 3
16 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Fazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili aorskaya, herşeyi bırak bir düşün ve
Vicdansızın dini olur mu söyle?
Vicdanını dinlemeyenden onu örtenden İslam olur mu söyle?
Ya islam olursun ya münafık ya kafir. Başka alternatif var mı söyle?
Yok kanatlı uçan melekler falan. Hikaye bunlar dostum.
Melek güçtür, atomdur, moleküldür, rüzgardır, havanın suyun kaldırma kuvvetidir, senin ağzın, burnun, kulakların, düşünme akletme yeteneğindir. Hala anlamıyor musun? Sana her meleğin iblis dısında itaatini anlamiyor musun?
İblisin itaatsizliğinin muradı nedir? Hiç düşündün mü?
Sevgili aorskaya deki "ben vicdanımla barışığım egomu dinlemem" de. Ben iyilik yaparım egomu/iblisimi takmam de. Egom beni hep kötüye itiyor oysa vicdanım beni hep güzele çekiyor ve ben vicdanıma uyuyorum vicdanlıyım de.
Nerede ateş orada su, ne tuhaf kimya...
Melek; ateş, su, rüzgar, hava, atom, güç... deniyor, melek olmayınca e haliyle iblis de olmuyor, o olmayınca zaten cin de olmuyor...

Bu ifadeler, gerçek adına ne ifade ediyor? Bence koskoca bir hiç..

Melek-şeytan, insan-cin var... Bunları tevile gitmenin bir anlamı yok... Koca dünyayı, evreni, yaratışı, yaradanın saltanatını küçümsememek gerek... Küçümsememek derken, yani kendinizi de o kadar büyük ve değerli görmeyin demek... Saygılar benden...
Fazıl's isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fazıl's Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Yeşua (14. November 2012)
Alt 31. October 2012, 09:33 PM   #103
ates demir
Guest

Denizyıldızlarını denize atan adamın, denizyildizlarini KURTARMA sevdasından geçip, aslında bir denizyıldızı olduğunu anlaması yolu zor ve çetindir.
Atılmayı bekleyen bir Denizyıldızı olduğunu görmek ürkütücü gelebilir ama denizyıldızlarının fıtraten farkı yoktur.
Bu en doğru şey olmayabilir lakin şimdilik kanımca daha doğrudur.
Bu sanal ortam tıpkı arz ve elbise gibi.
Sanal ya farklı farklı elbiseleri giyip istediğimiz isme bürünebiliyoruz.
İnsanları istediğimiz gibi kınayabiliyoruz yada bir düşünceyi bir tohumu kolayca çaktırmadan ekebiliyoruz.
Gerçek ademlik hepsini birleştirmekte tek olmakta, insanlık dediğin şeyde bu değil mi zaten?
Alt 31. October 2012, 09:36 PM   #104
Fazıl's
Katılımcı Üye

Tesekkür: 3
16 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Fazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud ofFazıl's has much to be proud of

Bir büyüğüm şöyle diyordu; efenim cin diye birşey yok.. Onlar, o yörede tanınmamış olan kimseler, yani yabancı olanlar... Bu nedenle onlara cin denilmekte vs..

Yanılıyorlar... Hepsi fazlasıyla var... Bu nedenle, bırakın bu tevil işlerini veya ben de bırakayım bundan böylesini... Hem var ya da yok... Ne fark eder...

Konu Fazıl's tarafından (31. October 2012 Saat 09:38 PM ) değiştirilmiştir.
Fazıl's isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fazıl's Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Yeşua (14. November 2012)
Alt 31. October 2012, 09:41 PM   #105
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Denizyıldızlarını denize atan adamın, denizyildizlarini KURTARMA sevdasından geçip, aslında bir denizyıldızı olduğunu anlaması yolu zor ve çetindir.
Atılmayı bekleyen bir Denizyıldızı olduğunu görmek ürkütücü gelebilir ama denizyıldızlarının fıtraten farkı yoktur.
Bu en doğru şey olmayabilir lakin şimdilik kanımca daha doğrudur.
Bu sanal ortam tıpkı arz ve elbise gibi.
Sanal ya farklı farklı elbiseleri giyip istediğimiz isme bürünebiliyoruz.
İnsanları istediğimiz gibi kınayabiliyoruz yada bir düşünceyi bir tohumu kolayca çaktırmadan ekebiliyoruz.
Gerçek ademlik hepsini birleştirmekte tek olmakta, insanlık dediğin şeyde bu değil mi zaten?
Sevgili ateş kardeşim,

Ne denizyıldızı, ne denize atılması!

Burada meleklerin varlığı konusu işlenirken, deniz yıldızlarının ne ilgisi varda onu dillendiriyorsun?

Eğer, sana göre ilgisi varsa, kısaca anlatırsan ben de öğrenmek isterim.

selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 09:41 PM   #106
ates demir
Guest

Meleklere ister melek ister molek ister molekül ister güç ister gücün oluşması için vasıta istersen kanatlı uçan elçiler de.
Melekler melekliğinden ne kaybedecek?
Kuranı dilin başka başka olduğu için anlamayabilirsin.
Ama Allah adaletlidir. Sırf bu yüzden dilin başka olduğu için anlamadığından dolayı cahimlemi cezalandırılacaksın?
Hiç sanmıyorum. Sen hepsini boşver yaptığın sevaplara/günahlara gel.
İnsan ayna olmazsa kendini görmezmiş.
Ayna olduk işte.
Alt 31. October 2012, 09:49 PM   #107
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Fazıl's Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir büyüğüm şöyle diyordu; efenim cin diye birşey yok.. Onlar, o yörede tanınmamış olan kimseler, yani yabancı olanlar... Bu nedenle onlara cin denilmekte vs..

Yanılıyorlar... Hepsi fazlasıyla var... Bu nedenle, bırakın bu tevil işlerini veya ben de bırakayım bundan böylesini... Hem var ya da yok... Ne fark eder...
Hem var ya da yok... Ne fark eder... demişsiniz sevgili fazıl's,

Eğer farketmeseydi, kuranda bunların anlatımına gerek olmazdı.

Ancak çok şey farkediyor.

Bunlardan sadece bir tanesini yazarsam, sanırım sen de bu sözü yeterince düşünmeden söylediğini kabul edersin.

Eğer, melek, cin, şeytan, iblis olmadığı halde, rabbim bunları anlatıyorsa, bizlerin olmayan meleklere iman etmesini ve olmayan İblis'ten kendisine sığınmayı istememizi istiyor duruma düşer.

Peki, bu durum rabbimiz için sözkonusu bile olamaz değilmi!

Başka şeylere değinmeye gerek olmadan, meleklerin ve İblis'in insanlardan ayrı yaratıklar olduğunu artık tartışmaya gerek kalmamalıdır.

selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 09:56 PM   #108
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Meleklere ister melek ister molek ister molekül ister güç ister gücün oluşması için vasıta istersen kanatlı uçan elçiler de.
Melekler melekliğinden ne kaybedecek?
Ama Allah adaletlidir. Sırf bu yüzden dilin başka olduğu için anlamadığından dolayı cahimlemi cezalandırılacaksın?
Hiç sanmıyorum. Sen hepsini boşver yaptığın sevaplara/günahlara gel.
İnsan ayna olmazsa kendini görmezmiş.
Ayna olduk işte.
Melek yada başka şeyleri, gerçekliğinden uzak olarak anlamaya çalışmak, onların gerçekliğini elbette değiştirmez. Onların etkilemez.

Ancak, kuranda melekler anlatılıyor ve bunlara da iman edilmesi emrediliyorsa, bizlerde mümin isek, yada olmaya çalışıyorsak, melekleri gerçekten bilmeye anlamaya çalışmamamız zorunluluk olur.

Bu durumda, meleklere kendi gerçekleri dışında molekül, güç, insanın melekesi falan diyemeyiz. Aksi halde, iman edilmesi istenenlere, bırakalım iman etmeyi, daha onları bilme gereği bile duymadığımızı, yani reddettiğimizi görelim ve bu durumda müslüman olmayacağımızı da idrak edebilelim.

Melekler için ortaya çıkan bu tehlike, işte tam da aynı şekilde anlamak istemediğimiz İblis'in bizi dosdoğru yoldan (kuran yolu) çevirmede başarılı olmasına yardımcı olduğumuzu, kuranı anlamak zahmetine katlanmadan müslüman olmaya çalıştığımızı görememe tehlikesini de doğurmaktadır.

Selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 10:02 PM   #109
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Hiç sanmıyorum.
Kuranın dili başka olsada, rabbimiz kuranı neden o dilde indirdiğini açıklamasını görmezden gelemeyiz.

Kuran sadece elçinin tebliğini kolaylaştırmak için onun diliyle indirilmiştir. Ama, onun anlaşılması için, hangi dille mümkün oluyorsa, o dille anlamaya çalışmak bizlerin de akıl etmesi gereken en öncelikli konudur.

Yaratılan ve kulluk etmek isteyen her insan, hangi dile sahip olursa olsun, kuranın o dilde olan çevirinden anladıklarını yaşarsa, fazlasına güç yetiremediğinden, rabbimiz nazarında yeterli olacaktır ve kişi kurtuluşa erecektir.

Din bu kadar kolayken, bunu anlamadan, başka şeylerle uğraşarak din yaşamaya çalışmak, kendi işini zorlaştırmaktan başka şey olmaz.

selamlar,
aorskaya
Alt 31. October 2012, 10:08 PM   #110
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Hiç sanmıyorum.

Sen hepsini boşver yaptığın sevaplara/günahlara gel.
Sen hepsini boşver yaptığın sevaplara/günahlara gel.

Kuranı öğrenmeden, bilmeden yaşayan birinin nasıl sevap işleyebileceğini düşünüyorsunuz da, dili başka olduğu için anlamamanın mazeret olarak geçerliolacağını söyleyebiliyorsun sevgili ateş,

Rabbim, bizlere akıl vermişse, kuranın kendi dilde çevirisi varsa, o çeviriden kuranı okuyup, anlamak ve ona göre yaşamak gerektiğini, aksi halde kuranı terk edenlerden olunacağını ve bu durumda da iman etmeyen biri olarak sevap işlenemeyeceğini şimdi biraz düşünerek anlamaya çalışabilirmisiniz!

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
ayrı, değildir, insanın, kendi, melekesi, melekler, rabbimizin, vardır, yada, yaratıklardır