hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 22. March 2013, 09:37 PM   #11
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
Kul eli ile atılan oku nasıl atan Allah sa kul eli ile yazılan Kuranı/kitabı da Allah yazar.
böyle ise,
atılan okun istikametini yönlendiren de O mudur...
ok savunmasız bir kalbi gereksiz yere kasten deldiğinde, günaha giren midir girdiren mi...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. March 2013, 11:18 PM   #12
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
böyle ise,
ok savunmasız bir kalbi gereksiz yere kasten deldiğinde, günaha giren midir girdiren mi...
Bu biraz abartı olmuş gibi geldi.
Ayet hatırladığım kadarıyla bedir savaşını anlatırken kullanılan bir ayet. ''oku sen atmadın allah attı sen öldürmedin allah öldürdü''
yanlışsam düzeltin.
Burda yuklarıda yazılan ile bu ayetin anlamı ne alaka ? savaşta masum mu vardır ?

Allah bizi günahı sokan özelliklerimizi içimize kodladı yerleştirdi biz bu özelliklerimizden dolayı günaha giriyoruz ama bu özellikler bizim Dünyada yaşamamızı sağlayan özellikler.
bir bebek düşünün tamamen bu iç güdüleri ile yaşama tutunur bu iç güdüler olmasa idi yaşama tutunamaz yok olur giderdi.

Gece geç saatlerde akıl bu kadar çalışıyor unutuğum ve asıl söylemem gereken şimdi aklıma geldi.
bu ayet allahın irade beyanı olmaksızın bizim hiçbirşey yapamıyacağımızı anlatıyor.
(Daha önce tartışıldı galiba irade beyanı- Allahın geleceği bilip bilmediği-Sınav dünyası konuları)

Konu kuman tarafından (23. March 2013 Saat 09:59 AM ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. March 2013)
Alt 22. March 2013, 11:23 PM   #13
ates demir
Guest

Beyin 2 lobludur. Sağ ve sol.
Diyelimki beynin sol lobu da sağ lobuda tüm vücut için birer hükümdar.
Birbirinin aynı ama zıt çalışan bu iki hükümdardan biri iyiliği biri kötülüğü tavsiye ediyor olsun.
Sağ iyi sol lob kötü olsun.
Oku attığında hangi hükümdara uyduğuna göre yanıt değişir.
Ancak ifadeniz çeldirici ve yönlendirici sözcükler barındırıyor kadim dostum. Savunmasız kalp, gereksiz yere, kasten gibi. Yönlendirme, dışavurumda bir kaçış mekanizmasıdır. Sol lob acı istemez ve aslında yaptığınız şeyi başkası yapmış gibi yönlendirir, dışavurdurur. Buna kendini ifade etmek isteyen insanın başka bir insanı aynalaştırması diyebiliriz. Kişilerin birbirini, Kuran dan edindiğiniz ifadeler ve Kurana bakış açınızın da aslında sizi yansıtması gibi.
Cümlenizde İfade edilmek istenen bence şudur:
Savunmasız bir kalbi gereksiz yere kasten delen ok benim okumdur.
Sonuç; ben dediğiniz yerde biz yoktur ve bu cümle sağ lobun değil acıyı yönlendirmek isteyen sol lobun ürünüdür.
Meramımı umarım anlatabilmişimdir.
Selametle

Konu ates demir tarafından (22. March 2013 Saat 11:26 PM ) değiştirilmiştir.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. March 2013)
Alt 23. March 2013, 10:02 PM   #14
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
Kul eli ile atılan oku nasıl atan Allah sa kul eli ile yazılan Kuranı/kitabı da Allah yazar.
yorumum bu ifade üzerineydi, Kur an(enfal/17) ile ilişkilendirmiş değilim,

Alıntı:
Bu biraz abartı olmuş gibi geldi
Ayet hatırladığım kadarıyla bedir savaşını anlatırken kullanılan bir ayet. ''oku sen atmadın allah attı sen öldürmedin allah öldürdü'' yanlışsam düzeltin.
Burda yuklarıda yazılan ile bu ayetin anlamı ne alaka ? savaşta masum mu vardır ?
ayetten ne anladığınızı bilmiyorum, yukarıdakiyle neden ilişkilendirdiğinizi de...
ok atmak, adam öldürmek Alemlerin efendisinin işi midir, hangi anlamda olursa olsun bana göre rabbi yeryüzüne insan suretinde indirmektir...
saygılar, hayırlı geceler.

Alıntı:
Ancak ifadeniz çeldirici ve yönlendirici sözcükler barındırıyor kadim dostum. Savunmasız kalp, gereksiz yere, kasten gibi.Yönlendirme, dışavurumda bir kaçış mekanizmasıdır.
Buna kendini ifade etmek isteyen insanın başka bir insanı aynalaştırması diyebiliriz. Kişilerin birbirini, Kuran dan edindiğiniz ifadeler ve Kurana bakış açınızın da aslında sizi yansıtması gibi.
bu ifadeler üzerine yapılacak yorumum yoktur, gönlüde gönlün ötesini de gönlün asıl sahibi bilir, gerisi varsayımdan, yanılgıdan ibaret...
saygılar, hayırlı geceler.
Alt 26. March 2013, 08:18 PM   #15
ates demir
Guest

Dostum Fers
Sana dostum diye hitab ettim, çünkü hala böyle görüyorum.
Dargınlığa yol açacak ifadem olduysa kusuruma bakma. Kelimelerin önündeki ve ardındaki anlamları analiz ettim hepsi bu.
Ayette savunmasız kalp gereksiz yere ve kasten isim ve sıfat tamlamaları yok.
Bunları spontane/kendiliğinden ifade etmenle analiz ettim, yoksa gönullerin ozünü elbetteki sadece Rabbim bilir.
Dunyada milyarlarca insan varken ego ve superego nun ortak olmasından hareketle durum tespiti yaptım, genelden ozele indim.
Dostlarım; bir insan hakkindaki fikirlerinizi soylerken ne soyluyorsaniz bu aslında sizsiniz. Söylediklerinizi düşünün, herkes kendini söyledikleri ile ele verir, dışavurdurur, betimler. Kisiler kendini baskalarinin gozunden gorur, şahit olur.
Sevgiyle

Konu ates demir tarafından (26. March 2013 Saat 08:26 PM ) değiştirilmiştir.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (26. March 2013)
Alt 27. March 2013, 06:06 PM   #16
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

....
Alt 27. March 2013, 06:06 PM   #17
kuman
Uzman Üye

İnsan tahlili yapacak bir eğitim almadım, psikoloji yada sosyaloji tahlilide yapabilecek bilgiye sahip de değilim. Kuran hakkında konuşacak kadar da bilgim yok Kuran hakkında.
Ben yaşamı bilirim herkes kadar, bu dünya da az buçuk neyin suç neyin suç olmadığını bilirim. Allah katında suçun şirk koşmak olduğunu bilirim. Diğerlerinin günah. Şirk koşmadan günah işleyebiliyorsanızda bu sizin becerinizdir derim.
Yanılmıyorsam bir surede geçiyordu '' ... onlar Allah hakkında bir (detaylı) bilgileri olmamasına rağmen ona inanırlar Kuranı anlamasalarda ona inanırlar '' diye.
Herkes ,Allahın herşeyi (sıfatları) ile bilmesi gerekiyormu diye düşünürüm ve sonuç bulurum HAYIR ! Herkesin Allahı tam olarak bilmesine gerek yok.
Kuran ise farklı bilmek gerek diye inanırım çünkü onu bilmezsek neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilemeyiz. Kuran bize Doğru ve Yanlışı bildirmek için gelmedi mi ki ?

Allah bize Günah işletir mi ? Bu soru felsefi manada tartışılabilir ancak sorun cavabı Köyde koyun güden mehmetin yada ayşenin cevabı kadar basittir '' Olur mu öyle şey''
Cevap bu kadar basit.
'' Mutlak Bilgi sahibinde bilgisizlik olmaz Mutlak Güzellik sahibinde Çirkinlik olmaz Mutlak İyilikte Kötülük olmaz.''
Bunların olma ihtimali yoktur çünkü hepsi Mutlaktır.
Şimdi Allahın sıfatları içinde Mutlak Kötülük olsaydı Mutlak İyilik olmazdı çünkü karşıt iki mutlaklık olmaz.

Demek istediğim Allahın günah işlememize neden olması mantıken yanlış.

Yani sonuca vararım Eğer bizim doğru yola girmemiz için Kitap Elçi gönderen bir Allah bize günah işletirmi diye
Cavap hayır...
Alt 27. March 2013, 07:49 PM   #18
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Doğrusu Allah, bağışlar ve merhamet eder. Tevbe / 5
İlginç....

Bu ayet ve meali günümüz Türkiyesindeki duruma ne kadar da uyuyor...

Hükümetin şu an yaptığının bundan aşağı kalır yanı yok...

Demek ki bizde müşriklerdeniz...

Kendimize çeki düzen verme vaktidir arkadaşlar...
Alt 27. March 2013, 10:17 PM   #19
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
Sana dostum diye hitab ettim, çünkü hala böyle görüyorum.
koyu ifadeye göre yine kendiniz düşünüp kendiniz hüküm vermişsiniz, dost olmadığımızı/olamayacağımızı hissttirecek bir ifade kullandığımı düşünmüyorum...

Alıntı:
Dargınlığa yol açacak ifadem olduysa kusuruma bakma.
benimle ilgili ifadeleriniz bana göre yersiz ve yanılgıdan ibaret eyvallah ama sonuçta fikir alışverişi yapıyoruz, aynı fikirde değiliz diye darılmış/darılacak değilim, ...

Alıntı:
Kelimelerin önündeki ve ardındaki anlamları analiz ettim hepsi bu.
analiz ettiğinizi sandınız/sanıyorsunuz, aynı görüşte değilim, "yönlendirme, dışavurum, kaçış mekanizması" bunlar gereksiz ifadeler, sizin gibi inanmak veya düşünmek
zorunda mıyımki çakal carlos misali tavırlarla sizin üzerinizden kendi görüşümü yansıtayım, ifadenizi yeniden düşünün...

Alıntı:
Ayette savunmasız kalp gereksiz yere ve kasten isim ve sıfat tamlamaları yok.
hangi ayetten bahsediyoruz sayın ates,

Alıntı:
bu mudur ayet, hangi sure, numarası nedir önce bunu bilmem lazım sonra isim ve sıfat tamlaması olup olmadığını tartışalım...

Alıntı:
bir insan hakkindaki fikirlerinizi soylerken ne soyluyorsaniz bu aslında sizsiniz. Söylediklerinizi düşünün, herkes kendini söyledikleri ile ele verir,
dışavurdurur, betimler. Kisiler kendini baskalarinin gozunden gorur, şahit olur.
gene aynı hikaye, bu ifadenize de darılmadım ama merak ettim, kendinizi üstün akıl mı belledinizde hakkımda halaa analizde ısrar ediyorsunuz, varın aklınız benden üstün olsun bu mudur size hakkımda analiz hakkı kazandıran...

düşünüp düşünülenin saklanacak yanı yok, kur an, kitap anlayışımla sizinkinin aynı olup olmaması da, hakkımda ne düşündüğünüzde önemli değil,
benim Allah kavramımda oku atıp kulu sorumlu tutacak mantığa yer yok...

siz soruma cevap verecekseniz verin, cevabınız yoksa yok deyiverin, beni analiz etme yetkinizi(!) bir kenara bırakalım...

bilgilendirin beni, belki zır cahilim,
yada cevap vermeyin, belkide kasten soruyorumdur, belkide art niyetliyim, nede olsa analiz hakkı bende değil...
Alt 27. March 2013, 11:20 PM   #20
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Degerli Fers Kardesim,

ne demek savunmasiz kalb ve okun gereksiz yere kasten kalbi delmesi?

O müsrikler Allah'in son elcisini kabul etmiyorlar, Kur'an'i bir baska kitapla degistir diyorlar, müminleri yerlerinden yurtlarindan ediyorlar. Ve yüce Allah bilhassa buyuruyor, mesela:

Haram aylar çıkınca, müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. Eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. Doğrusu Allah, bağışlar ve merhamet eder. Tevbe / 5

Ve yine Kur'an dan mealen:

Biz bir kavmi helâk etmeyi murad ettiğimizde, oranın refah şımarıklarına emirlerimizi bildiririz; onlar ise itaatten çıkarlar. Böylece azap sözü hak olur ve o beldeyi yerle bir ederiz. 17 / İSRÂ - 16

Bu suretle de cezalandiriliyor azginlar.

Siz atilan okun mesuliyetlisini mi soruyorsunuz halen? Duyan da zannedecek halsizligi en büyügü isleniyor, müsrikler eli kolu baglanmis kursuna diziliyor. EU mahkemesindemiyiz ki suclu ariyoruz. Bizler olacagiz O'nun mahkemedesinde hesaba cekilecek.

Müsriklere Allah'in yardimiyla atilan oklarin yerine, Israel'in haksiz yere attigi bombalar üzerine tartissak daha uygun olur.

Din Allah'indir, düzen Allah'indir. O'nun dogru buldugu dogrudur. Bizlere kayitsiz sartsiz iman etmek düser.

Depremlerden, su baskinlarindan, tornadolardan ölenlerinde mi mesuliyetlisini soracaksiniz?

Can veren Allah, can alan Allah, yine diriltecek olan Allah'tir, anlasilmayacak mesele mi var ortada? Yoksa olandan bitenden dolayi biz ademoglu mu sorguya cekecegiz Alemlerin Efendisi'ni?

İnsanlardan İbrahim'e en yakın olanlar ise, ona uyanlar ile şu Peygamber ve ona iman edenlerdir. Allah da mü'minlerin dostu ve yardımcısıdır. ÂLİ İMRÂN - 68

Rabbimiz kendine inananlardan yana, elbetteki yardim edecektir müminlere. Hangi yoldan olursa olsun ve nasil bir yardim olursa olsun, sorunu bize ait degildir.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kitap, kur