hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 1. September 2014, 04:19 PM   #51
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Sohbet kapsami disinda oldugumuzu sanmiyorum. Gayet konu icinde.
Bir iddia ortaya atiyorsunuz iddia ustune cevaplamaniz icin soru soruyoruz bu iddia sahibi ben degil yazar diyorsunuz. O zaman paylasim yaparken dusunun tartin sonra paylasim yapin. Paylasim yaptiktan sonra gelen tepkiler ustunede ben konusmuyorum demeyin.
Ilk once sorulan sorulara cevap vermeniz gerekirken suclama mahiyetinde konusmalar yapmayin.
Yazinizin ikinci kismina bile gecemedim.
Hakli oldugunuzu siz dusunmeye devam edin sizin tercihiniz.

Saygilar
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. September 2014, 04:23 PM   #52
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Fasist bir insan Turk olsa dahi muhatap olmam. Kardesim lafini kullanmam. Bu kur'an dada boyledir.
Insan vasiflarina sahip olmayan bizden degildir. Siz kabul edebilirsiniz.

Hangi millet kimi kucaklar yazmamisiniz tahmin edebiliyorum, ancak sadece bir tahmin.
Alt 2. September 2014, 07:53 AM   #53
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sohbet kapsami disinda oldugumuzu sanmiyorum. Gayet konu icinde.
Bir iddia ortaya atiyorsunuz iddia ustune cevaplamaniz icin soru soruyoruz bu iddia sahibi ben degil yazar diyorsunuz. O zaman paylasim yaparken dusunun tartin sonra paylasim yapin. Paylasim yaptiktan sonra gelen tepkiler ustunede ben konusmuyorum demeyin.
Ilk once sorulan sorulara cevap vermeniz gerekirken suclama mahiyetinde konusmalar yapmayin.
Yazinizin ikinci kismina bile gecemedim.
Hakli oldugunuzu siz dusunmeye devam edin sizin tercihiniz.

Saygilar
Zaten sözüm de bu Kuman kardeşim,
Haklılıktan sohbete sıra gelmiyor.

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fasist bir insan Turk olsa dahi muhatap olmam. Kardesim lafini kullanmam. Bu kur'an dada boyledir.
Insan vasiflarina sahip olmayan bizden degildir. Siz kabul edebilirsiniz.

Hangi millet kimi kucaklar yazmamisiniz tahmin edebiliyorum, ancak sadece bir tahmin.
http://hanifler.com/showthread.php?t=3548 Kuran Rabliği 1
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. September 2014, 09:01 PM   #54
kuman
Uzman Üye

Sayin ozkan ates,
Ne dediginiz hakkinda en ufak bir fikir maalesef bende olusmadi. Sizi kirmayalim benim eksikligim diyelim.
Soruma cevap vermeniz zaten imkansiz bunu biliyorum.
Verdiginiz lunk sizin yorumlarinizi iceriyor. Siz bu sekilde dusunebilirsiniz.
Hristiyan ve yahudilerden bir dost arama onlar birbirlerinin dostudur.
Siz alman hristiyan fasistlere kardes diyebilirsiniz ben sizi engellemiyorum.
Siz kapitalist ve insanligi somuren aci cektiren insanlara kardes diyebilirsiniz . Buda beni ilgilendirmiyor.
Siz tum insanlar kardestir diyebilirsiniz, ben demiyorum. Aramizdaki fark bu. Ben bu insanlari ne kardes derim ne dost derim hatta ben bunlari insan sinifina koymuyorum. Ben cemalnur salgut gibi sevgi bocugu olamiyorum.
Siz ve sizin arkadaslariniz olsun.
Ancak kur' an bunu emrediyor derseniz de yanilirsiniz. Kur'an bunu emretmiyor. Kur'an muminler kardestir diyor. Insanlar kardestir demiyor.
Eger ki derseniz kim mumin ? Verecek cevabim yok.
Sunda hem fikiriz sadece insanlar degil tum canlilar otundan boceginden hayvanindan insanina kadar degerlidir hemfikir oluruz.
Ancak burda parantez acmak gerekir ki insan sorumludur ve yaptilarini ihtiyac karsilamak icin guc ve mevki kazanmak iktidar olmak icin yapar bu Allahin nazarinda da suctur. Bunu yapanlar cehennem ile uyarilir. Cehenem ile uyarilan insanlarda kardes olamazlar.

Konu kuman tarafından (4. September 2014 Saat 09:04 AM ) değiştirilmiştir.
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
beyazasi (4. September 2014)
Alt 12. January 2016, 03:30 PM   #55
ozkanates
Uzman Üye

ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

.
Stratfor 2016 ve 2050:

Stratfor'un 2016 küresel beklentiler raporunda, Türkiye'ye önemli yer ayrılarak, Türkiye'nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da "izlenmesi gereken en önemli oyuncu" olacağını vurgulandı.

Stratfor'un 2050 tahmini... 2050'de Türkiye'nin etki sahası:

Alt 12. January 2016, 07:59 PM   #56
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

George Friedman ın 2040 lı yıllardaki Türkiye etkinlik haritasına bakınca gerçekle uyuşmayacak bazı noktalar görüyorum. Bu harita müspet yada menfi etkinliğe göre mi hazırlandı ona bakmak lazım. Mesela Mısır ve Libya diğer tarafta arap yarımadası komple haritaya dahil edilmiş. Mısır da en az Türkiye kadar şahsına münhasır bir ülke. Arap ülkeleri arasında etkinlik bakımından belki de en ön sırada. Bu ülkeyi etki altına almak çok zor. Libya petrol ülkesi ama biz 40 yıldır sadece müteahhitlik işleriyle uğraşıyoruz oralarda. O petrolü bize yedirmezler. Arap yarımadasında Yemen gibi bir ülke var Kaldı ki Suudilerin de Türk sever olduğu pek söylenemez. Mesela İran ın kuzeyi haritaya konulmamış. Orada Türkiye den gelebilecek en küçük jesti dört gözle bekleyen hatırı sayılır bir Türk nüfus var. Balkanlar da etkinliğimizi artırmak Mısır da artırmaktan daha kolay. Türki cumhuriyetler de es geçilmiş.
Alt 13. January 2016, 08:32 AM   #57
ozkanates
Uzman Üye

Yorumun Batı bakış açısından: "Suudiler Tük sevmez, Mısır'ı etki altına almak, Libya petrolünü yemek."

Batı 300 yıldır dünyaya birbirini sevmemeyi, birbirine tahakküm etmeyi, birbirinin varlıklarını, canlarını yağmalamayı öğretiyor.

Türkler 5000 yıldır dünyaya birbirini sevmeyi, birbirine tahammül etmeyi, birbirinin varlıklarına, canlarına saygı göstermeyi, yani birlikte yaşamayı öğretiyor.

Seçim bu.

Ve bu seçimde teoriye artık gerek yok,
Televizyonu açmak yetiyor.
Alt 13. January 2016, 08:46 PM   #58
kuman
Uzman Üye

Harita ciddi anlamda yanlisliklar ile dolu ancak merak ettigim baska bir konu var.
Amerikan uzmanlarini mi ciddiye alacagiz?

Birde tv seyredip bu haritanin dogrulugunu anlayacaksak eger. Yandi gulum keten helva

Konu kuman tarafından (13. January 2016 Saat 08:49 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 13. January 2016, 09:16 PM   #59
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

İlahi Özkanateş güldürdün beni.
Dünya da hiç bir ülke birbiri ile dost değildir. Bir ülke ile başka bir ülkenin yakınlaşması çeşitli alanlarda yapacakları ticarete yada ortak düşmanları olan başka bir ülkeye karşı yapacakları askeri güç birleşimine bağlıdır. Gün gelir zaman geçer eskiden iyi olduğun bir ülkeyle çıkarların çatışırsa bir anda kanlı bıçaklı olursun.

Daha önce de yazdım
Bütün dünya buna inansa bir inansa hayat bayram olsa
İnsanlar el ele tutuşsa birlik olsa uzansak sonsuzaaaaa

Bırakın bu pembe hayalleri, düşünceleri... Yok böyle birşey. Öyle bir dünya olsaydı Kabil Habil i öldürmezdi.
Bu dünya da ekonomin güçlüyse, Askeri gücün caydırıcıysa, Nüfusun da hatırı sayılır düzeydeyse o zaman kimse senin toprağına da, hürriyetine de göz dikemez. Tarihin başından beri bu böyle oldu. Ekonominin güçlü olabilmesi içinde ticaret yapman gerekir. Tabii ülke çıkarlarını en üst düzeyde tutarak. Bunun için kazan-kazan formülü de gerekmez.
Bak bir rakam vereyim ABD de kişi başı 7 bin 69 kg eşdeğer petrol-enerji tüketimi varken Türkiye de bu rakam 1551. A.B.D bu tüketimi karşılayabilmek için ne yapıyor? Yada ingiltere? Mesela hiç altın madeni olmayan Almanya dünya altın borsasını elinde tutuyor. Peki nasıl? Aynı şey Rusya içinde geçerli egemenliği altına aldığı halkların yıllardır topraklarını kaynaklarını sömürüyor. Sistemi ise çok basit... Mikro milliyetçilikle bütün küçük halkları (hatta aynı soydan gelse bile) birbirine düşman et. küçült, sana bağlı olsunlar, sömürebildiğin kadar sömür. Belçikanın Ruanda da ne işi vardı örneğin. Fransızlar Cezayirlileri hayvandan aşağı görüp, soykırım yaparken neredeydi o muhteşem Fransız demokrasisi insan hakları. Bahsettiğim olay çokta eski değil 1960 yı yıllar.
Bir de diyorsun ya; ''Türkler 5000yıldır dünyaya birbirini sevmeyi, birbirine tahammül etmeyi, birbirinin varlıklarına, canlarına saygı göstermeyi, yani birlikte yaşamayı öğretiyor.''

Sen tarihi hangi kitaplardan okudun merak ediyorum.

Bak ben milletine aşık, Türklüğünü her şeyin önünde tutan bir insanım. Yukarıda söylediğini ben bile söyleyemem. Orta Asya'dan Anadolu'ya, Balkanlar'a yada Kuzey Afrika ya elimizde piknik sepetleriyle gelmedik herhalde.

Neyse lafı fazla uzatmayacağım. Tekrar söylüyorum ekonomin, ordun, nüfusun yada nüfuzun ne kadar kuvvetli ise dünya da o kadar sözün geçer saygı görürsün. Ayrıca çok demokratik olman da gerekmez. Kimse de sana kolay kolay ilişemez.

Mühür kimdeyse Süleyman odur.
Alt 14. January 2016, 08:33 AM   #60
ozkanates
Uzman Üye

Habil ile Kabil hep yan yana olacaklar,
Kişi ancak tarafını seçmeye muktedir.

Habil'e düşen çağrısını yapmak,
Kabil'e düşen kabilliğini yapmak.

İkisi de güzel, ikisi de yerinde.

Bookmarks

Etiketler
anadolu