hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 17. November 2014, 08:25 AM   #11
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Yukarıdaki yazımdan devam:

Kuran'da hiyerarşi:

1- Kuran: Kişinin kendisi ve Allah ile olan ilişkisini düzenler. Her tür diğer kişi ve kurumun müdahelesine kapalı.
2- Kanun: Kişinin toplumla ilişkisini düzenler. Bölgesel kanun koyuculara bırakılır, dini hükümleri yok.
3- Örf-adet: Bölgesel kanunlarda belirtilmeyen konular, bölgesel örf ve adetlere bırakılır, dini hükümleri yok.

Görülüyor ki Kuran, laik... bu dünya ve öbür dünyanın işlerini ayırıyor. Kişinin vicdanı ile olan ilişkisini düzenleyerek, bu dünya ile olan ilişkisini düzenler. Yani doğrudan değil, dolaylı yaklaşım yapar. Bu açıdan bakınca, Kuran'da anlatılan olaylar da, birer yap-yapma listesi değil, insancıl bakış açısını tanımlamak için seçilmiş örnek vakalar.

Örneğin bir başkasına verilen zararla ilgili hüküm, bir Kuran hükmü olarak, Kuran'da değil, bölgesel kanunlarda, orada yoksa örf-adetlerdedir. Kuran sadece... mümkünse zarara uğrayanın bağışlayıcı olmasını, mümkün değilse verilen cezanın zarar ile orantılı olmasını ister. Gerisini, bölgenin kanun yapıcılarının ve o kanun yapıcıları seçenlerin vicdanlarına bırakır. O vicdanlar ki, Kuran'ın rehberlik/rablik sahasıdır.

Kendi öz-benlik, öz-vicdanı ile başbaşa kalma aşamasında olmayan kardeşlerim... aradıkları yap-yapma listesini Kuran'da bulamadıkları için, hadis, sünnet, tefsir, kelam, fıkıh, icma, ulema, alim, veli, şeyh, derviş vs. peşine düşerek Kuran'ın şiddetle yasakladığını yapar… Tanrı/vicdanları ile aralarına başkalarını sokar, öz-benliklerini unutur, beşerleri rehber/rab edinirler.
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 2. December 2014, 02:07 PM   #12
ozkanates
Uzman Üye

ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

Yukarıdaki yazımdan devam:

Nisa (117) Allah'ın berisindekilere davet/dua edenler sadece dişilere/dişileşmiş halde davet/dua ederler. Ve onlar inatçı bir şeytandan başkasına çağırıp yakarmıyorlar.

Enam (71) De ki: "Allah'ın berisinden, bize yarar da zarar da veremeyecek şeylere mi yakaralım? Allah bize kılavuzluk ettikten sonra ökçelerimiz üstüne geri mi döndürülelim? O kişi gibi, şeytanlar kendisini ayartıp yeryüzünde şaşkın dolaşır hale getirmişlerdir. Oysaki onun, "Bize gel!" diye doğruya ve güzele çağıran arkadaşları vardır." De ki: "Allah'ın kılavuzluğudur gerçek kılavuzluk. Âlemlerin Rabbi Allah'a teslim olmakla emrolunduk biz."

Enam (108) Allah'ın berisinden birilerine niyazda bulunanlara/Allah dışında birileri için çağrı yapanlara/onların, Allah dışında yakardıklarına sövmeyin. Yoksa onlar da düşmanlıkla ve bilgisizce Allah'a söverler. Biz her ümmete yaptığı işi bu şekilde süslü gösterdik. Sonra hepsinin dönüşü Rablerinedir. O, onlara, yapmakta olduklarını haber verecektir.

Araf (37) Yalan düzerek Allah'a iftira eden yahut O'nun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kim vardır? İşte bunların Kitap'tan nasipleri kendilerine ulaşır, nihayet elçilerimiz onlara gelip canlarını alırken şöyle derler: "Allah'ın berisinden yakardıklarınız nerede?" Şu cevabı verirler: "Bizden uzaklaşıp kayboldular." Böylece, öz benlikleri aleyhine kendilerinin kâfir olduğuna tanıklık ettiler.

Yunus (37) Bu Kur'an, Allah'ın berisinden birilerince yalan isnatlarla oluşturulmuş değildir. O, kendinden öncekinin tasdiki ve Kitap'ın ayrıntılı kılınmasıdır. Kuşku ve çelişme yoktur onda. Âlemlerin Rabbi'ndendir o.

Yunus (104) De ki: "Ey insanlar, benim dinimden kuşkuda iseniz, ben sizin Allah'ın berisinden kulluk ettiklerinize kulluk etmeyeceğim. Tam aksine ben, sizin canınızı alacak olan Allah'a kulluk edeceğim. Bana, müminlerden olmam emredildi."

Yunus (106) "Allah'ın berisinden, sana yarar sağlamayacak ve zarar veremeyecek şeylere yakarma! Eğer bunu yaparsan mutlaka zalimlerden olursun."

Rad (11) Her biri için onu önünden ve arkasından izleyen gözcüler vardır ki, kendisini Allah'ın emrine bağlı olarak koruyup denetlerler. Gerçek şu ki Allah, bir toplumun mâruz kaldığı şeyleri, onlar, birey olarak içlerindekini/birey olarak kendilerine ilişkin olanı değiştirmedikçe, değiştirmez. Allah bir topluma bir perişanlık dileyince de artık onu geri çevirecek bir güç yoktur. Ve onlar için Allah'ın berisinden koruyucu bir dost da olamaz.

Isra (56) De ki: "O'nun berisinden bel bağladıklarınızı çağırın; onlar, başınızdaki zorluk ve sıkıntıyı ne kaldırabilirler ne de değiştirebilirler."

Enbiya (29) İçlerinden her kim, "Ben O'nun berisinden/alt mertebesinden bir ilahım!" derse böylesini cehennemle cezalandırırız. Zalimleri işte böyle cezalandırırız biz.

Enbiya (66) İbrahim dedi: "Siz, Allah'ın berisinden, size hiçbir şekilde yarar sağlamayan, zarar veremeyen şeylere mi tapıyorsunuz?"

Enbiya (67) "Yazıklar olsun size ve Allah'ın berisinden taptıklarınıza! Siz hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?"

Enbiya (98) Siz ve Allah'ın berisinden, kulluk/kölelik ettikleriniz, cehennem odunusunuz. Hepiniz oraya gireceksiniz.

Hac (12) Allah'ın berisinden, kendisine zarar veremeyecek, yarar sağlamayacak şeye dua/davet eder. Dönüşü olmayan sapıklığın ta kendisidir bu.

Hac (62) Evet böyledir! Çünkü Allah Hakk'ın ta kendisidir. O'nun berisinden yalvarıp çağırdıkları ise bâtılın ta kendisidir. Hiç kuşkusuz, Allah Aliyy'dir, Kebîr'dir.

Furkan (55) Allah'ın berisinden, kendisine yarar sağlamayacak, zarar da veremeyecek şeylere ibadet/kulluk ediyorlar. İnkârcı, Rabbi aleyhine başkalarına arka çıkar.

Ankebut (17) "Allah'ın berisinden; bir takım putlara tapıyorsunuz, yalan/iftira üretiyorsunuz. Sizin Allah dışında kulluk/kölelik ettikleriniz size hiçbir rızık veremezler. Rızkı Allah katında arayın; O'na kulluk edin, O'na şükredin. O'na döndürüleceksiniz."

Ankebut (25) İbrahim dedi: "Şu bir gerçek ki, siz dünya hayatında aranızda sevgi oluşturmak için Allah'ın berisinden putlar edindiniz. Sonra, kıyamet gününde birbirinizi tanımaz olacaksınız, bazınız bazınıza lanet edecek. Hepinizin varacağı yer cehennemdir; hiçbir yardımcınız da olmayacaktır."

Lukman (30) Bu böyledir; çünkü Allah, Hakk'ın ta kendisidir. O'nun berisinde yalvarıp yakardıkları ise bâtıldır. Ve Allah Aliyy'dir, yüceliğine sınır yoktur; Kebîr'dir, büyüklüğüne sınır yoktur.

Fatir (13) Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar. Güneş'i ve Ay'ı buyruk altına almıştır. Her biri belirlenen bir süreye kadar akıp gidiyor. İşte Rabbiniz Allah bu; mülk ve yönetim O'nundur. Onun berisinden yakardıklarınız ise bir çekirdek zarına bile hükmedemezler.

Fatir (40) De ki: "Allah'ın berisinden yakardığınız şu ortaklarınızı gördünüz mü? Gösterin bana topaktan neyi yarattı onlar!" Yoksa göklerde bir ortaklıkları mı var? Yoksa onlara bir kitap verdik de kendileri o kitaptan bir kanıt üzerinde midirler? Hayır, zalimler birbirlerine aldanıştan/aldatıştan başka hiçbir şey vaat etmezler.

Saffat (86) "Allah'ın berisinden birtakım uydurma ilahları mı istiyorsunuz?"

Zümer (43) Yoksa Allah'ın berisinden şefaatçılar mı edindiler? De ki: "Onlar hiçbir şeye sahip olmayan/hiçbir şeye gücü yetmeyen, aklını da işletmeyen varlıklar olsalar da mı?"

Mumin (66) De ki: "Ben, Rabbimden bana açık-seçik ayetler gelince, sizin, Allah'ın berisinden yakardıklarınıza kulluk etmekten yasaklandım. Ben, âlemlerin Rabbi'ne teslim olmakla emrolundum."

Mumin (74) "Allah'ın berisinden taptıklarınız nerede?" Diyecekler ki: "Bizden uzaklaşıp kayboldular. Doğrusu biz, daha önce hiçbir şeye yakarmıyormuşuz." Allah, inkâr edenleri işte böyle saptırır.

Zuhruf (86) O'nun berisinden yakardıkları, şefaate sahip olamaz! Hakka tanık olanlar müstesna. Onlar, ilimden nasiplenmekteler.

Ahkaf (5) Kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek birilerine, Allah'ın berisinden yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler.

Basit bir taramada bile bulunan ayet miktarı, konunun önemini ortaya koyuyor.

Resulün eğitmenliği/rabliği diyaloğuna girenlerin, olayı resulde bıraktıklarını ben ömrümde görmedim. Yetki Allah'tan alınıp resule veriliyormuş gibi yapılır ama ondan da alınır, mezhebin kurucusuna, ondan da alınıp üye olunan topluluğun kurucusuna, ondan alınıp topluluğun bugünkü liderine, ondan da alınıp topluluğun bugünkü yerel temsilcisine aktarılır.

Bu sistem hep böyle işlediği için Kuran, bu otoriteler hiyerarşisine karşı barikatı ilk mevziye, resulünün konumuna yerleştirmiştir. Fakat vakti gelmeyen gönüllerde, otoriteler hiyerarşisine karşı ne ilk barikatın ne de sonuncunun işe yaramayacağını da bildirmekte: "Ey iman sahipleri! Şu bir gerçek ki, hahamlardan ve rahiplerden birçoğu halkın mallarını uydurma yollarla tıkabasa yerler ve Allah'ın yolundan geri çevirirler.” Tevbe 34.

Önceki mistik metinler, nebilerinden sonraki dönemde, iktidarlar tarafından para ve güce tahvil edildi, içerikleri buna uygun değiştirildi. Örneğin İncil: "Siz benim koyunlarımsınız, ben sizin çobanınızım".

Kuran, "Ey iman edenler! "Râina!" demeyin, "Unzurna!" deyin/"Bizi davar gibi güt!" diye konuşmayın, "Bizi gözet!" diye konuşun ve dinleyin. Kâfirler için korkunç bir azap vardır.” ayeti ile kendinden önceki mistik metinlerdeki bu tahrifata müdahale etmekte, tekamülün sürü aşamasından sıyrılmaya çalışan insana yol göstermekte. O insan hürdür, hür iradesiyle hareket eder, ve Allah'ın yetkilerini kullandığını iddia eden çobanlara, ruhbanlara, canlı/cansız ilahlara ihtiyaç duymaz, kendi yolunu takip eder.

Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” Fatiha 5

.
Alt 5. December 2014, 11:24 PM   #13
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Kur an laiktir !
Zorlama bir cumle.
Kur an kisi ile Allah arasindaki iliskiyi kurar. Kanun ise Kisi ile toplum arasinda ki iliskiyi duzenler.

Kur an kisinin vicdanina seslenir bu sayede de kisi toplum ile iliskisini buna gore yorumlar.

Cok zorlama cumleler.

Allah oneri verir yasa koymaz vicdana birakir.

Yap yada yapma listesi Kur an da bulunmaz.

Allah oneri sunuyor ve bende kabul etmiyorum ve bu oneriyi kabul etmedigim icin sonsuz ceza cekiyorum!!
Peki adelet nerede burda ? Oneri mi yasa mi ?
Yasa ise bir karsiligi vardir oneri ise yoktur.

Allah benim dedigim gibi yasarsaniz mutlu olursunuz diyor eger ki dedigimi yapmazsaniz karsiligi olan sikinti ve belalari bu dunyada gorursunuz ahirette ise sonsuz olarak yanlisliklarinizin yaptirimlarina katlanirsiniz diyor.

Faiz alan bana ve elcime savas acmis olur diyor nerede oneri basbaya tehdit. Tehditi gorursun gormezsin sonucuna katlanirsin. Oneri nerede ?

Oneri soyledir; Faiz almayin ve sebebsiz zenginlesmeyin ki araniza dusmanlik kin nefret girmesin. Ahiret karsiligi yok.

Kur an kisinin Allah ile olan iliskisini mi duzenler yoksa Allahin sistemi icinde nasil yasamasi gerektigini mi ?

Kur an sosyal hayatin tamamina mudahale eder. Sadece sosyal hayata mudaha ile de kalmaz Allahin koydugu sisteme zarar veren herkesi tehdit eder. Tehdit varsa oneri degil bir zorunluluk var demektir. Insanin vicdanina birakilan hicbir konu yoktur.

Allah insani basi bos birakmamistir cunku onun azmasini istemez...
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. December 2014, 10:27 AM   #14
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cok zorlama cumleler.
Bu yorumu her bir kişi, her bir başka kişiye, her bir konuda yapabilir Kuman kardeşim.
Ben ayetlerimi ve algımı veriyor, kendi ayetlerini ve algısını verenleri okuyorum.
Elde olanın da hepsi bu.

Alıntı:
Peki adelet nerede burda ? Oneri mi yasa mi ?
Yasa ise bir karsiligi vardir oneri ise yoktur.

Allah benim dedigim gibi yasarsaniz mutlu olursunuz diyor eger ki dedigimi yapmazsaniz karsiligi olan sikinti ve belalari bu dunyada gorursunuz ahirette ise sonsuz olarak yanlisliklarinizin yaptirimlarina katlanirsiniz diyor.

Faiz alan bana ve elcime savas acmis olur diyor nerede oneri basbaya tehdit. Tehditi gorursun gormezsin sonucuna katlanirsin. Oneri nerede ?

Oneri soyledir; Faiz almayin ve sebebsiz zenginlesmeyin ki araniza dusmanlik kin nefret girmesin. Ahiret karsiligi yok.
Tanım: Nefs, cehennem, cennet http://hanifler.com/showpost.php?p=18932&postcount=1
Cehennemden cennete nefs http://hanifler.com/showpost.php?p=19042&postcount=1

Alıntı:
Kur an kisinin Allah ile olan iliskisini mi duzenler yoksa Allahin sistemi icinde nasil yasamasi gerektigini mi ?

Kur an sosyal hayatin tamamina mudahale eder. Sadece sosyal hayata mudaha ile de kalmaz Allahin koydugu sisteme zarar veren herkesi tehdit eder. Tehdit varsa oneri degil bir zorunluluk var demektir. Insanin vicdanina birakilan hicbir konu yoktur.

Allah insani basi bos birakmamistir cunku onun azmasini istemez...
Kuran'da tekamülün tanımı http://hanifler.com/showpost.php?p=18887&postcount=1
.
Alt 8. December 2014, 10:27 AM   #15
ozkanates
Uzman Üye

.
Korktuğumuz cehennem de biz, özlediğimiz cennet de biz:

Allah, insanlara hiçbir şekilde zulmetmez. Ama insanlar kendi nefslerine zulmediyorlar.” Yunus 44
.
Alt 14. December 2014, 10:47 AM   #16
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Merak ediyorum Abdest almak insanda ki Negatif enerjinin atilimi ile mi ilgilidir.
Ayrica cehennem gelecek degil simdiki zaman ile ilgiliyse sorgu gunu ne demek.
Ahiret ne demek
Cehennem bu dunya ile ilgiliyse ve cennet obur dunya ile ilgiliyse ahirette sadece cennet olacak demektir buda reakarnasyonun varligina mu isaret. Iyi bir varlik olana dek yeniden dogma.

Cennetten ileri olan safha yada yerler neresidir bizimlede paylasin bilelim.
Hangi kaynak bunu belirtiyor.
Size gore sorgu karsilik ve mukafat bu dunyada ise sonrasi yaradan ile birlesmek mi ?
Size cok sorum var ancak dunya hayati bu aralar cok megul ediyor ...

Konu kuman tarafından (14. December 2014 Saat 12:49 PM ) değiştirilmiştir.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. December 2014, 04:59 PM   #17
ozkanates
Uzman Üye

Alıntı:
Merak ediyorum Abdest almak insanda ki Negatif enerjinin atilimi ile mi ilgilidir.
Bana göre temizlik yeterli bir ilgi. Ama şahsi tecrübem, bedensel temizlenmenin negativiteye de iyi geldiği.

Alıntı:
Ayrica cehennem gelecek degil simdiki zaman ile ilgiliyse sorgu gunu ne demek.
Ahiret ne demek.
Cehennem bu dunya ile ilgiliyse ve cennet obur dunya ile ilgiliyse ahirette sadece cennet olacak demektir.
buda reakarnasyonun varligina mu isaret. Iyi bir varlik olana dek yeniden dogma.
İlgili başlıkları güncelledim, cevap olmayan bir konu varsa belirt.

Kuran'da madde alem http://hanifler.com/showpost.php?p=19056&postcount=1
Kuran'da öbür alem http://hanifler.com/showpost.php?p=19121&postcount=1
Madde alem + öbür alem http://hanifler.com/showpost.php?p=19147&postcount=1

Uzun dersen sadece siyah yazıları oku, bir kaç dakikanı alır.

Alıntı:
Cennetten ileri olan safha yada yerler neresidir bizimlede paylasin bilelim.
Cevap olmayan bir konu varsa belirt.
Öbür alemde tekamül ve Son: Tevhid http://hanifler.com/showpost.php?p=19190&postcount=1

Alıntı:
Hangi kaynak bunu belirtiyor.
Bana göre soru, "hangi kaynak bunu belirtmiyor?".
Ama özellikle Kuran, inanılmaz bir özet.

Alıntı:
Size gore sorgu karsilik ve mukafat bu dunyada ise sonrasi yaradan ile birlesmek mi ?
Birleşme yok çünkü bu, ayrıların varlığını gerektirir.
Var Olan'dan başka varlık yok.

Alıntı:
Size cok sorum var ancak dunya hayati bu aralar cok megul ediyor ...
Sorun yok, sonsuzda zaman olmadığından acele de yok

Bookmarks

Etiketler
kuran, rabliği