hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 17. November 2012, 10:09 AM   #41
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Selam aorskaya..

Allah izin verirde paylaşlımlarda bulunduğumuzda göreceksiniz.Niyetim de bu zaten uyarınız çok makul haklısınız..Buradaki paylaşımların karşılıklı konuşulması hiç alışık oldugum bir şey değil ..sanırım 6 yıldır diğer formumdaki kardeşlerimin sessiz kalışından sadece teşekür ederim cevabından başka bilgi yoktu .. konuları araştırmada ama tek kaldım diyebilirim.Bıundan sonra bu konuları sizlerle degerlendireceğim inş teşekür ederim kardeşim ikazın için.......
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (17. November 2012)
Alt 17. November 2012, 10:30 AM   #42
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam aorskaya..

Allah izin verirde paylaşlımlarda bulunduğumuzda göreceksiniz.Niyetim de bu zaten uyarınız çok makul haklısınız..Buradaki paylaşımların karşılıklı konuşulması hiç alışık oldugum bir şey değil ..sanırım 6 yıldır diğer formumdaki kardeşlerimin sessiz kalışından sadece teşekür ederim cevabından başka bilgi yoktu .. konuları araştırmada ama tek kaldım diyebilirim.Bıundan sonra bu konuları sizlerle degerlendireceğim inş teşekür ederim kardeşim ikazın için.......
Belki ben göremeyeceğim, bu bilinmez ama, sevgili kardeşim yazdıklarımızın sonuçlarının bize bir şekilde döneceğini bilerek hareket etme kabulünüz doğru bir yaklaşımdır.

Yazının içeriğini biliniz, katılınız veya katılmayınız, bunu belirterek yanlışa düşseniz dahi önemi yoktur. Ama, içeriğini bilmezseniz ve başkasına sunarsanız, bu çok önemli bir sorundur.

Rabbim kimseye gücünün yetmediğini yüklemediğinden, hatalar (bilinçlice yapılan seçimler hariç) yapmışsanız korkmayın... Ama, hata ile suçu birbirine karıştırmamak gerektiğini de unutmayalım.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (17. November 2012)
Alt 17. November 2012, 10:04 PM   #43
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Süleymaniye Vakfi

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ve aleykum degerli kardeşim aorskaya..

Bir süre vaktim oldugunca Süleymaniye vakfının derslerini izledim izleyici olarak internetten merak ettiklerimi sordum verdikleri bilgileri araştırdım.Kimisi kafama yattı kimisi yatmadı..Ecel konusunu tam izlemedim bilgim yok ..Bu kitapı netten araştıranlar için ekledim üzerinde konuşulur diye düşündüm nitekim konuşulmuş..
Alıntı yaptığım yerde sürekli güncelledim katılım hiç yoktu.. Rabıta konusu ve şefaat konusunda bir kaç tartışma yaşandıgsada itiraz edenler elleri boş döndüler yada kafaları karıştı..sizleri çok takdir ediyorum..elinizden geldiğinizce karşı tarafı bilgiye davet ediyorsunuz soruyor ögreniyor öğretiyor bilgiyi sağlamlaştırmaya çalışıyorsunuz..Aslında hepsine katılmak istiyorum şu an yogunum telafi edeceğim inşALLAH

Selametle
Selamun Aleykum sevginur Kardesim,

Süleymaniye vakfi bildigim kafariyla „Kur‘an Forumu“ nu tasdikliyor, yani Kur'an calismalarini, bir nevi onlara calisma imkanlari sagliyor. Yine bildigim kadariyle, ben de Süleymaniye vakfinin fetvalarindan bir kac parca okudum, hersey eski tas eski hamam, „Basörtüsü“ mevzuunda dahi bir ilerleme yok vakfin sitesinde, devamini okumaya lüzum görmedim dogrusu. Demek istedigim, madem Süleymaniye vakfi Kur‘an incelemelerini destekliyor, hic olmazsa Kur‘an‘in aktuell meallerine göre eski fetvalarini ve Kur‘an meallerini degistirsinler sitelerinde. Bilmiyorum Fetvalardan kim tarafindan cevaplandiriliyor, ama hic de can cekici degil fetvalari.

4. sayfada yayinladigin "Ecel" konusu dikkatimi cekti:

Baskasinin ömrünü kisaltmak

ECEL DEĞİŞİR Mİ?

Mutezile mezhebine mensup düşünürler ecelin değişebileceğini iddia etmiş ve bu iddialarına delil göstermişlerdir:

- Katile verilen cezanın, öldürdüğü kişinin ecelini değiştirdiği sebebiyle verildiği iddiası.

Mutezilenin katilin cezalandırılması konusundaki görüşü ise yanlış bir muhakeme üzerine bina edilmiştir. Çünkü katile verilen ceza, öldürdüğü kişinin ecelini değiştirdiği için değil, işlenmesi dinen kesin olarak yasaklanmış bir fiili işlemesi sebebiyledir. Katil, öldürdüğü kişinin ecelini bilemez. Dolayısıyla bilemediği bir süreyi de kısaltması söz konusu değildir. Katil, iradesi ile yasak olan cinayeti işlemiş ve bu konudaki ilâhî emre uymadığı için cezayı hak etmiştir. Maktul ise, Allah’ın ezelî ilmiyle bildiği bir olay sonucu, yani o fiilin olacağını bilen Allah’ın kendisi için takdir etmiş olduğu ecelde ölmüştür. Bir canlının hayatî fonksiyonlarının durması sonucunda ölümünün gerçekleşmesi zaten değişmeyen bir yasa [sünnetullah]’dır. Rabbimizin koyduğu bir kural olduğu için, böyle bir olayın meydana geleceğini bilen Yüce Allah, maktulün ecelini de ezelde ona göre takdir etmiştir.

Nitekim Ra’d suresinin 38. ayetindeki “Her ecel için bir kitap vardır” ifadesi de bunun böyle olduğunu göstermektedir.

Saygi ve selamlarimla
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bildiğimiz, doğru, işığında, kur’an, yanlışlar