hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 8. June 2014, 05:09 PM   #21
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Söylediğin gibi örnek olacağını hiç zannetmiyorumda var sayalım oldu.
İblis insanın yaptığı o kadar günahları bıraktırıp ancak müslüman ise küfre katacak bir yola sokar. Aksini şeytan istemezki.
Bu durumda Hristiyan genci zaten şirkte farzedelim iddia edildiği gibi Tasavvufta şirk olsun. O halde iblis neden insanların o kadar günahlarını terk ettirtmek için tasavvuf kapısına getirsin ki? Adam zaten şirkteydi zaten. Kaldıkı Almanların çoğu ateisttir.
Ben orda şahit olduğum o kadar şeyde şunu gözlemledim. Bu menzil diye tabir edilen Şeyhin dergahında kaç defa gördüm. Alman gençlerini polisler terapi için getiriyorlar.
Onlar tevbe alıyorlar. Ertesi günden itibaren İslamı kabul edip namaz kılmaya başlıyorlar. Bu bahsettiğim cemaat benim şeyhimin cemaatide değildir.
Yani övmeye kalksam kendi cemaatimi överim.
Şimdi müşrik olan bir hristiyan Alman yada ateist Almanın İslam dinine girip
idia edildiği gibi eksik bir inançda olsa namaz kılıp oruç tutmasını o kadar zinalar alkol eroin ve o kadar sapıklık dururken iblis böyle bir şeyi sence istermi?
Ancak şu olması gerek bu tasavvuf yolunun ateizimden daha lanet bir şey olması lazımki. İblis karlı çıksın bu işten.
Konu başlığıda şirk diye ya. Müşrik Ateistten daha kötü değildir. Zira ateist ALLAH a inanmaz.
Ben kaldıki senin misal verdiğin olabilir dediğin gibi bir şey ne duydum ne gördüm. Sadece şöyle bir örnekle karşılaştım. Sanırım Nijeryalıydı bir müşterim ile sohbet ederken bana sen müslümansın değilmi dedi bende evet dedim.
Bana şunu anlattı bende Müslümandım ama şimdi hristiyan oldum. Ben nedenini sordum.
Şu nu anlattı. İsa da ALLAH ın peygamberidir. Hristiyanlıkta hak dindir. Hristiyanlıkta Alkol serbest zinada o halde nasıl olsa hristiyanlarda cennete gidecekse bende daha rahat diye hristiyan oldum dedi.
Bir insanın hak dinden batıla geçişi ancak böyle olur zannediyorum.
Dediğim gibi bu Alman çoçuklarından bir değil iki defa kaç tanesine şahit oldum.
Senin olabilir dediğin gibi bir şey olmuş olacağınıda zannetmiyorum. Bunun bir örneği olursa üzerine müzakere edilebilir sanırım.
İnşaALLAH izah edebilmişimdir.
Mesela şuraya bakabilirsin http://breadsite.org/testimonies/in200311.htm
hristiyan bir gencin hristiyanlıkla tanışmadan önce kullandığı uyuşturucular,polisin bile engel olamaması vs vs. bu tarz hikayeler hristiyan dünyasında oldukça fazla.Örnek istedin diye bir tane gösterdim ingilizcen varsa tamamınıda okuyabilirsin.Bu arada senin anlattıklarınlada benzerlik gösteriyor.Haberin olsun dedim sadece
Alt 8. June 2014, 08:43 PM   #22
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Dostum verdiğin sayfaya baktımda bu 14 yaşındaki çocuğun mÜslümanlıktan Hristiyanlığa geçtiğini göremedim acaba benmi gözden kaçırdım. Sadece uyuşturucu kullanıyormuş. Kendi dinine sarılınca sonraki olayları anlatıyor. Kaldıki Hristiyanların misyoner sayfasında yer almış.
Kendi dinini övme maksatlı yazılmış olabilir. Ben yazımdada belirttim benim müntesip olmadığım
bir tarikatten örnek verdim ki. Hiç bir çıkarım olmadığını anlatmak için.
Şimdi bu olayı doğru kabul edelim. İblis Hristiyan birine neden uyuşturucuyu bıraktırsın?
Neticede Ateizmemi yönlendiriyor. İblisin çıkarı nedir? Sen anlam verebildinmi?
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. June 2014, 02:19 PM   #23
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
Dostum verdiğin sayfaya baktımda bu 14 yaşındaki çocuğun mÜslümanlıktan Hristiyanlığa geçtiğini göremedim acaba benmi gözden kaçırdım. Sadece uyuşturucu kullanıyormuş. Kendi dinine sarılınca sonraki olayları anlatıyor. Kaldıki Hristiyanların misyoner sayfasında yer almış.
Kendi dinini övme maksatlı yazılmış olabilir. Ben yazımdada belirttim benim müntesip olmadığım
bir tarikatten örnek verdim ki. Hiç bir çıkarım olmadığını anlatmak için.
Şimdi bu olayı doğru kabul edelim. İblis Hristiyan birine neden uyuşturucuyu bıraktırsın?
Neticede Ateizmemi yönlendiriyor. İblisin çıkarı nedir? Sen anlam verebildinmi?
Zaten müslümanlıktan hristiyanlığa geçti diyede bişey söylemedim o yüzden görememişsin.O örneği sen daha önce tasavvuf eroinman veya uyuşturucu kullanan gençleri kurtardı demişdin bende o yüzden verdim.Ayrıca böyle bir örnekde olduğunu sanmıyorum demiştin.Hikayedeki benzerliğe dikkat çektim.Birde düşünme şeklin çok garip geldi benmi yanlış anladım yoksa bilmiyorum ama sanki iblise şekil vermiş,onu somut bişey olarak tahayyül ediyosun gibime geldi.Ateizmide çok çok kötü görmen hatta şirk den bile kötü görmen de garip.Dikkatini çekerim şirk batağı diye bir söz var,kişi şirke bulaştığının farkında olmayıp ömrünün sonuna kadar öyle yaşayabilir fakat ateizmde yani lailahe diyebilmiş insanlarda eksik parça sadece illallah.Bu durumda tevhide daha yakın insanlar müşriklerden çok ateistler gibi gözüküyor.
Alt 9. June 2014, 07:58 PM   #24
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, Değerli Kardeşlerim.

Şimdi Kur`an ayetleri doğrultusunda İblis`i anlamaya çalışalım.
İblis`in özellikleri:

İblis cinlerdendir.

Kehf; 50:Hani biz meleklere, “Âdem`e secde edin” demiştik de İblis dışında hepsi secde etmişti. İblis, cinlerdendi. Kendi Rabbinin emrine ters düştü. Şimdi siz, beni bırakıp da onu ve onun soyunu dostlar mı ediniyorsunuz? Hem de onlar sizin düşmanınızken. Zalimler için ne kötü bir değiştirmedir bu!”

İblis, ateşten yaratılmıştır.

A`raf; 12: (Allah) Buyurdu ki: “Sana emrettiğimde secde etmeni ne engelledi?” (İblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım.. “Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın”.”

Ayetlerde İblis`in yaratıldığı “النّار ateş” ise, günümüzde “enerji” olarak isimlendirilen “güç”e karşılık gelmektedir. Adem`in yaratıldığı تراب toprak, طين balçık da “madde” diye adlandırılan varlığa karşılık gelmektedir.

İblis, insanların sudûrundadır (göğüslerdedir; beyinlerindedir, zihinlerindedir).

Nass; 4, 5: Hannasın kötü fısıltılarının şerrinden,Ki o, insanların göğüslerinde vesvese verir.

İblis vesvese verir.

Ta Ha; 120erken şeytan ona vesvese verdi. Dedi ki: “Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacı ve eskimez/çökmez mülk/saltanat için rehberlik edeyim mi?

A`raf; 20: Derken, şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan çirkinliklerini ortaya çıkarmak için ikisine de vesvese verdi. Dedi ki: “Rabbiniz sizi ancak, iki melek olmayasınız yahut sürekli
kalmayasınız diye şu ağaçtan uzak tuttu.”

Kaf; 16: Ve hiç kuşkusuz, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesvese verdiğini Biz biliriz. Ve Biz ona şah damarından daha yakınız.”

وسوسة Vesvese: “Gizli bir sesle, fısıltı ile düşünce aşılamak, bir işe, eyleme yöneltmek” demektir.

İblis bir melektir.

Bakara 34; Hıcr 31; Ta Ha 116; Kehf 50: Hani meleklere, “Âdem`e secde edin” demiştik de İblis müstesna hepsi secde etmişti. İblis dayatmıştı.”

İblis`in Âdem`e secde etmeyişini anlatan ayetlerde İblis`in meleklerin içinden istisna edildiğini görüyoruz.

İblis, Âdem`e (insana) secde etmez (boyun eğmez, kontrole girmez).

İlgili ayetleri biliyorsunuz. Burada tekrarlama gereği duymuyoruz. Ancak özellikle şu ayrıntılar gözden kaçırılmamalıdır. İblis Rabbine boyun eğer, O`na yalvarır ondan dileklerde bulunur. Konu ettiğimiz ayetlerin pasajlarını bütün olarak okursanız bunları görürsünüz.

İblis insan var oldukça vardır, insandan başka bir varlıkla ilişkisi yoktur..

Sad; 79-81: (İblis) Dedi ki: “Rabbim, o halde insanların diriltileceği güne kadar bana süre ver.” (Allah) Buyurdu ki: “Peki, süre verilenlerdensin. O bilinen vaktin gününe kadar.”

A`raf; 14, 15: (İblis) Dedi ki: “İnsanların diriltileceği güne kadar bana süre ver.”(Allah) Buyurdu ki: “Süre verilenlerdensin.”

Şimdi düşünelim bakalım Kur`an`a dayalı bu ipuçlarını değerlendirirsek hangi yargıya varırız?
Yani, Gözükmeyen, insanların içinde (beyinlerinde) bulunan, sürekli vesevese veren, kıyamete kadar da bu işlevini sürdürecek olan, insandan başka bir varlıkla ilişkisi bulunmayan, insana boyun eğmeyen ve enerjiden yaratılmış olan bu güç nedir?

Bu soruya herkesin (özellikle de psikolojiden az da olsa anlayanların) verebileceği tek cevap vardır. Bu nitelikli tek güç, insanın DÜŞÜNME YETİSİDİR. (Buna mutlaka bir ad koyun; ne koyabilirseniz.)
“Düşünce”, “Beynin dolaylı yaptığı bir tepkidir.” diye tanımlanır Psikoloji biliminde. Bu yeti canlılardan sadece insanda vardır. Diğer canlılarda yoktur.
Yukarıda sıraladığımız Kur`an kaynaklı İblis`e ait özellikleri tek tek insandaki “düşünme yetisi”ne uygulayabiliriz. Yani düşünme yetisi:
- Göze gözükmez,
- İnsanın zihninde sürekli vesvese verir,
- Sadece insana özgüdür, varlığı onun varlığına bağlıdır,
- İnsana secde etmez (insana boyun eğmez, insanın kontrolüne girmez),
- Enerjiden ibarettir (ateşten yaratılmıştır, madde halinde varlığı yoktur),
- Bir güçtür (melektir).

Bu açıklamalardan anlıyoruz ki insan, kendisinde var olan akıl, irade, bellek, dikkat, merak, korku, düşünce gibi zihinsel melekleri (güçleri) arasında, sadece düşünce meleği (melekesi de denilebilir) üzerinde tam kontrole sahip değildir. Yani `birincil süreç düşüncesi` adı verilen düşünme; bilinç dışı, insanın kontrol edemediği bir melektir.
İşte, iğvalarından (dürtülerinden) Allah`a sığınmamız gereken Şeytan-ı Racim (İblis) budur.

Aşağıdaki ayetleri tetkik edersenizde göreceksiniz ki Şeytan-ı Racim, insanın (bu insan peygamber de olsa) kendi içindedir.

Tekvir; 19-25: kuşkusuz bu, değerli bir elçi sözüdür; güçlü, Arş`ın Sahibi`nin yanında çok itibarlı,itaat edilir, güvenilir. Arkadaşınızı cin çarpmış değildir. Andolsun o, O`nu açık ufukta gördü. O gayb hakkında cimri de değildir. Bu, kovulmuş şeytanın sözü değildir.

Necm; 3, 4: O, hevadan konuşmuyor. O, kendisine vahyedilen bir vahydir.

Hakka; 38-47: Artık yok, yemin ederim gördüklerinize ve görmediklerinize! O (Kur`an), hiç şüphesiz şanlı bir elçinin sözüdür. Ve o, bir şair sözü değildir. Siz pek az inanıyorsunuz!
Bir kâhin sözü de değildir. Siz pek az düşünüyorsunuz!
Âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir. O, Bizim adımıza bazı lâflar uydurmaya kalkışsaydı,
elbette Biz onu, o yüzden yemin (sağ el) ile yakalardık (kuvvetle tutar hınç alırdık)
Sonra da onun iliğini (can damarını) keser atardık. O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.”
Kaynak:İşte Kur'an
Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 9. June 2014, 11:33 PM   #25
ebumaruf
Katılımcı Üye

ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaten müslümanlıktan hristiyanlığa geçti diyede bişey söylemedim o yüzden görememişsin.O örneği sen daha önce tasavvuf eroinman veya uyuşturucu kullanan gençleri kurtardı demişdin bende o yüzden verdim.Ayrıca böyle bir örnekde olduğunu sanmıyorum demiştin.Hikayedeki benzerliğe dikkat çektim.Birde düşünme şeklin çok garip geldi benmi yanlış anladım yoksa bilmiyorum ama sanki iblise şekil vermiş,onu somut bişey olarak tahayyül ediyosun gibime geldi.Ateizmide çok çok kötü görmen hatta şirk den bile kötü görmen de garip.Dikkatini çekerim şirk batağı diye bir söz var,kişi şirke bulaştığının farkında olmayıp ömrünün sonuna kadar öyle yaşayabilir fakat ateizmde yani lailahe diyebilmiş insanlarda eksik parça sadece illallah.Bu durumda tevhide daha yakın insanlar müşriklerden çok ateistler gibi gözüküyor.
Dostum konu başlığı iblisin oyunu ya. O yüzden İblisin ne yapmak istediğini anlamak gerekli. Aksi halde iblisin oyunu denemez. Biz ayetlerden İblisin ne yapmaya çalışacağını çıkarmaya çalışıyoruz. dost 1 kardeşde bununla alakalı ayetlerden bir kaçını vermiştir.
Mademki iblis insanı kötüye yönlendirir. Şu durumda neyin kötü neyin iyi olduğunu anlayabilmemiz gereklidir. Aksi takdirde hidayetle vesveseyi ayırt edemeyiz. Ben verdiğin örneğe nisbet dedimki. İblisin bu işten çıkarı ne olabilir.
Sen iblisin bu kişiyi kandırdığını iddia ettin. Bende bunun kanıtı nedir onu anlamaya çalışıyorum. Yani Hristiyan bir çocuğun eroini bırakmasındaki iblisin çıkarı nedir.
Alt 10. June 2014, 02:21 PM   #26
Araştıran
Uzman Üye

Alıntı:
Dostum konu başlığı iblisin oyunu ya. O yüzden İblisin ne yapmak istediğini anlamak gerekli. Aksi halde iblisin oyunu denemez. Biz ayetlerden İblisin ne yapmaya çalışacağını çıkarmaya çalışıyoruz. dost 1 kardeşde bununla alakalı ayetlerden bir kaçını vermiştir.
Mademki iblis insanı kötüye yönlendirir. Şu durumda neyin kötü neyin iyi olduğunu anlayabilmemiz gereklidir. Aksi takdirde hidayetle vesveseyi ayırt edemeyiz. Ben verdiğin örneğe nisbet dedimki. İblisin bu işten çıkarı ne olabilir.
Sen iblisin bu kişiyi kandırdığını iddia ettin. Bende bunun kanıtı nedir onu anlamaya çalışıyorum. Yani Hristiyan bir çocuğun eroini bırakmasındaki iblisin çıkarı nedir.
İblisin oyunu ne olabilir diyorsun ya işte açık değilmi?İnsanlar hidayet yoluna girdiklerini sanıyorlar,tamam belki bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçiyorlar ama sonuçta vardıkları nokta şirk.Hani hatırlarsın ayettedede geçiyordu ya iblis Senin sıratı mustakim yoluna oturacağım diye işte sıratı mustakime oturmak böyle oluyor.İbliside hafife almamak lazım hele hele Allahın dosdoğru yoluna oturmaya and içmiş ve kullarından çoğunu saptırcam sonra sana şükredenlerden olmucaklar diyen iblisi.Fakat toplumda öyle bir algı varki alkol içene yada uyuşturucu kullanana neredeyse kafir gözüyle bakılır.Fakat her ne hikmetse yetim hakkı yiyenin,hırsızlık yapanın,rüşvet verenin,yalancının,kötü ahlaklının itibarı alkol alan kadar gelişmemişdir.Sonuç olarak demek istediğim iblis insanı kandırırken ona gerizekalı muamelesi yapmaz,tam tersine tüm kurnazlığıyla kandırmaya çalışır çünkü sıratı müstakim üzerine oturmuştur bunun için.
Alt 11. June 2014, 01:22 AM   #27
ebumaruf
Katılımcı Üye

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İblisin oyunu ne olabilir diyorsun ya işte açık değilmi?İnsanlar hidayet yoluna girdiklerini sanıyorlar,tamam belki bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçiyorlar ama sonuçta vardıkları nokta şirk.Hani hatırlarsın ayettedede geçiyordu ya iblis Senin sıratı mustakim yoluna oturacağım diye işte sıratı mustakime oturmak böyle oluyor.İbliside hafife almamak lazım hele hele Allahın dosdoğru yoluna oturmaya and içmiş ve kullarından çoğunu saptırcam sonra sana şükredenlerden olmucaklar diyen iblisi.Fakat toplumda öyle bir algı varki alkol içene yada uyuşturucu kullanana neredeyse kafir gözüyle bakılır.Fakat her ne hikmetse yetim hakkı yiyenin,hırsızlık yapanın,rüşvet verenin,yalancının,kötü ahlaklının itibarı alkol alan kadar gelişmemişdir.Sonuç olarak demek istediğim iblis insanı kandırırken ona gerizekalı muamelesi yapmaz,tam tersine tüm kurnazlığıyla kandırmaya çalışır çünkü sıratı müstakim üzerine oturmuştur bunun için.
Tamam işte budur. Hidayete ulaşıyorum derken kandırabilir.Hidayete ulaşıyorum derken girdiği doğru yolsa bu hidayettir. Yani Hristiyanın Müslüman olması gibi. Hidayete ulaşıyorum derken kötü yola girdiyse buda Şeytanın oyunudur. Bunada örnek Müslümanın hristiyan olması gibi.
Peki hristiyanın hristiyanlığa devam etmesi sadece kötü alışkanlıklardan kurtulması yani verdiğin linkdeki örnekte. Şeytan neyle kandırıyor.
Ben bundan bahsediyordum. Üzerine çize çize bunu sordum. Bunun cevabını
halen hidayete ulaşıyorum derken kandırıyor dersen. Mantıksız olur zira başka bir dine geçmiyor.
İnsan durduk yerden sadece uyuşturucuyu bırakırsa aman bu şeytanın oyunudur diyebilirmi?
Verdiğin cevap bu açıdan sorumun cevabı değildir. Ya anlatmak istediğimi anlamadın yada anladın cevabın yoktur.
Neyse daha fazla uzatmaya gerek yok. Aynı şeyler yazılıyorsa boşuna zaman kaybıdır.
Alt 11. June 2014, 11:53 AM   #28
Araştıran
Uzman Üye

Evet konuyu fazla uzatmaya gerek yok zira mantığın çok sığ.Sana göre Her müslümanım diyen hidayet yolunda.
Allahın selamı üzerine olsun...

Bookmarks

Etiketler
kapısı, tasavvuf, tuzağı, ıblisin, şirk