hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman

Seçenekler Stil
Alt 13. July 2013, 09:42 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Ve ben içlerinde olduğum müddetçe onlar üzerine tanıktım."

tanıklık nedir, kapsamı, Meryem Oğlu İsa tanık iken Rabbi değilmiydi/kendi tanıklığı yeterli miydi...
öyle ise "Ve şüphesiz Sen, her şeye en iyi tanık olansın." demenin gerekçesi nedir zaten her şeye en iyi tanık olan her daim devrede iken işi en iyi olmayana bırakmak olur mu...

"Ne zaman ki Sen beni vefat ettirdin, Sen onları gözetleyenin ta kendisi oldun."

vefat ettirilmenin kapsamı nedir, "gözetleyenin ta kendisi" olmak ne anlamdadır, Rabb öncesinde öyle değil miydi, vefattan sonrasında gözetleme işi Rabbe mi bırakıldı...

bu meallendirmeyi tam anlayamadım, alıntılayıp paylaşan sayın bayandan yardım ricamdır...
Beyfendi yukaridaki mealden memnun olmamis görünüyor, baska mealleri de sayin bayan ilave ederse belki anlamasinda kolaylik olur.

Ben onlara: Benim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, diye senin bana emretmiş olduğundan başka bir şey söylemedim. Ben onların içinde olduğum sürece onları kolladım, fakat sen beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) Sen oldun. Sen herşeyi görensin.(S.Ateş)- Ben onlara [söylememi] emrettiğin şeyden başkasını söylemedim: ‘Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz [olan] Allah'a kulluk edin’ (dedim). Ve onların arasında yaşadığım sürece yaptıklarına şahitlik ettim: Ama Sen bana ölümü verdikten sonra onların koruyucusu yalnız Sen oldun: Zaten Sen her şeye şahitsin. (M.Esed)-Ben onlara, Senin bana emretmiş olduğun (benim ve sizin Rabbiniz olan Allaha kulluk edin) sözünden başka bir şey söylemedim. Ben onların aralarında olduğum sürece, onların ne yaptıklarına tanıktım. Beni vefat ettirince, onların gözetleyicisi Sen oldun. Sen her şeye tanıksın. (Ö.Dumlu-H.Elmalı) --

Peygamberler vefat ettikten sonra bizleri Gözetleyenin (esasinda her zaman Allah'tir ya bizleri gözeten) kim oldugunu unutanlara bir hatirlatma .
Parantez arasindakini herhalde okumamissiniz, kendi ifademdir.

Ah, özür dilerim, yine ahmaklik etmisim kopyala yapistirma ile. Affiniza siginirim.

Ama burada esas mevzu edilen nokta daha baska bir seydi, anlayan zaten anlamis gibime geliyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. July 2013, 07:19 AM   #12
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

"bu meallendirmeyi tam anlayamadım, alıntılayıp paylaşan sayın bayandan yardım ricamdır..."
"Beyfendi yukaridaki mealden memnun olmamis görünüyor, baska mealleri de sayin bayan ilave ederse belki anlamasinda kolaylik olur."

Ve ben içlerinde olduğum müddetçe onlar üzerine tanıktım . Ne zaman ki Sen beni vefat ettirdin, Sen onları gözetleyenin ta kendisi oldun.
Ve şüphesiz Sen, her şeye en iyi tanık olansın.
ilk mealinizin Meryem Oğlu İsa tek "tanık" ama "vefat" sonrasında Rabb gözetleyen ve en sonunda da "en iyi tanık"...
tanıklık ile gözetleme eşleşmiş...

"Ben onların içinde olduğum sürece onları kolladım, fakat sen beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) Sen oldun. Sen herşeyi görensin."
ilk meal, Meryem Oğlu İsa "koruyan" ama "vefat" sonrasında parantez içi ilave ille tek "gözetleyen" sonrasında Rabb "herşeyi gören"...
koruma ile gözetleme eşleşmiş...

"Ve onların arasında yaşadığım sürece yaptıklarına şahitlik ettim: Ama Sen bana ölümü verdikten sonra onların koruyucusu yalnız Sen oldun: Zaten Sen her şeye şahitsin."
ikinci meal, Meryem Oğlu İsa "şahit" ama "ölüm" sonrasında Rabb tek "koruyan" sonrasında Rabb "her şeye şahit"...
şahitlik ile koruma eşleşmiş gibi...

"Ben onların aralarında olduğum sürece, onların ne yaptıklarına tanıktım. Beni vefat ettirince, onların gözetleyicisi Sen oldun. Sen her şeye tanıksın. "
üçüncü meal, Meryem Oğlu İsa tek "tanık" ama "vefat" sonrasında Rabb tek "gözetleyen" sonrasında Rabb "her şeye tanık"...
tanıklık ile gözetleme eşleşmiş...

Peygamberler vefat ettikten sonra bizleri Gözetleyenin (esasinda her zaman Allah'tir ya bizleri gözeten) kim oldugunu unutanlara bir hatirlatma .
size göre ise esasında "gözeten" her zaman Allah...

sayın bayan, gözeten, gözetleyen, ölüm, vefat , tanık/şahit...?
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. July 2013, 08:09 AM   #13
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

biraz daha açalım,

beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) Sen oldun.
Ama Sen bana ölümü verdikten sonra onların koruyucusu yalnız Sen oldun:
Beni vefat ettirince, onların gözetleyicisi Sen oldun.

Meryem Oğlu İsa ise kendi vefatından sonrası ya da kendi ölümünden sonrası hakkında mı konuşuyor, yani bu konuşma geleceğe yönelik midir yoksa konuştuğu andan önceki haline yönelik midir, nedir bu vefat, ölüm nedir, öncesindeki şahitlik/tanıklık veya koruma, gözetleme nedir ki sonrasında Rabbe kalmış, sizin parantez içi zaten her zaman Allah ta olan gözetme ile bağlantısı nedir...
Alt 14. July 2013, 11:05 AM   #14
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
biraz daha açalım,

beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) Sen oldun.
Ama Sen bana ölümü verdikten sonra onların koruyucusu yalnız Sen oldun:
Beni vefat ettirince, onların gözetleyicisi Sen oldun.

Meryem Oğlu İsa ise kendi vefatından sonrası ya da kendi ölümünden sonrası hakkında mı konuşuyor, yani bu konuşma geleceğe yönelik midir yoksa konuştuğu andan önceki haline yönelik midir, nedir bu vefat, ölüm nedir, öncesindeki şahitlik/tanıklık veya koruma, gözetleme nedir ki sonrasında Rabbe kalmış, sizin parantez içi zaten her zaman Allah ta olan gözetme ile bağlantısı nedir...
Öküzün altinda buzagi aramaya devam edelim...

Bu türden konusmalar cennet ve cehenmmen ehlinin arasinda da geciyor mesela. Peygamberler ile ilgili diyaloglar da dahil. Tüm kainatin secdesindeki diyaloglar, kalkipta bana yer ve gökler nasil konusuyor diye sormaya da kalkmayin.

Konusanin/konusturanin yüce Rabbimiz oldugunu herhalde hepimiz biliyoruz.

Adem'e secde konusundaki diyaloglar mesela, konusan/konusturan belli.

Kur'an'i benden cok cooook daha iyi anladiginiz zaten malum.

Suuraltiniza yerlesmis olan bir takim kalintililarinizdan (antipati her neyse) dolayi bu tür hareketlerden vazgectiginizi bir yorumunuzda belirtmis oldugunuz halde, neden ayni yollardan yine takilmaya calistiginizi anlamis degilim.

Burada takilana kadar hafizanizi baska yollardan tazeleyin (sitede yeterince bilgiler sunulmustur, sayet baska sitelerde konuyla ilgili aciklamalar bulamadinizsa) ne siz sinirlenirsiniz ne de baskalarini mesgul etmis oluruz.

Verdiginiz sözü unutmayin, takismalardan uzak durun.
Alt 14. July 2013, 02:11 PM   #15
Fers
Uzman Üye

sayın bayan merdem,

"Öküzün altinda buzagi aramaya devam edelim..."

ifade, iyi seçilmiş, iyi denk gelmiş ama bence bununda altındakilerinin de hedefini yeniden düşünün...

"Bu türden konusmalar cennet ve cehenmmen ehlinin arasinda da geciyor mesela. Peygamberler ile ilgili diyaloglar da dahil. Tüm kainatin secdesindeki diyaloglar, kalkipta bana yer ve gökler nasil konusuyor diye sormaya da kalkmayin."

Alıntı:
Fers 5. October 2012, 11:17 PM

hud/25
...erselnaa nuuhan ilaa kavmihii innii lekum neziirun mubiinun.../...nuh u toplumuna gönderdik, size açık bir uyaran olduğum kesindir...
hud/27
maa neraake illaa beşeren mislenaa.../ kavmi ona kendileri gibi beşerden başkası olmadığını söylemiş....

ayetin ilk kısmında gönderilen tanımlanmış sonrasında kavmine söylediği söz belirtilmiş, diğer ayette sözü söyleyenin nuh olduğu onaylanmış...

hud/1
...kitaabun uhkimet aayaatuhu summe fussılet min ledun hakiimin habiirin.../...habir ve hakim tarafından, delilleri sağlamlaştırılan ve izahlanan kitap....
hud/2
ellaa ta buduu illallaahe, innenii lekum minhu neziirun ve beşiirun.../ Allahtan başkasına kulluk etmeyin diye, size ondan müjdeci ve uyaran olduğum kesindir...

konuşan, ilk ayette habir ve hakim tarafından delilleri sağlamlaştırılan olarak tanımlanan ve ikinci ayette sözü belirtilendir...

ha belkide agnostiğin biri çıkar ikinci ayette "kul/de/de ki" ifadesi kullanılmamış bunu muhammed uydurmuş der, o da onun bileceği iş...

hud/12
innemaa ente neziirun, vallaahu alaa kulli şey'in vekiilun.../ sen yalnızca uyaransın ve Allah herşeye vekil....

bu ayette konuşan ne resul ne Allah....

meryem/64...ve maa netenezzelu illaa bi emri rabbike.../ sadece rabbinin buyruğuyla ineriz...

bu ayette konuşanlar kim....

ayetler, kitap, melek, resuller hepsi müjdeci/ileten/uyarandır...
bunlar ayetlerde konuşturulurlarda, canlandırılırlarda...
Alt 14. July 2013, 02:13 PM   #16
Fers
Uzman Üye

paylaşımınıza benim yorumum,

nisa/15
fe emsikuuhunne fiil buyuuti hattaa yeteveffaahunnel mevtu.../ hapsedin onları evlerde alıncaya kadar onları ölüm...

burada mevt ve vefat yan yana, ölüm ve ölüm değil ölüm ve alım...

ve kuntu aleyhim şehiiden maa dumtu fiihim.../ onların aralarında bulunurken/bulunmaya devam ettiği sıralarda onlara tanık/bilen olan Meryem Oğlu İsa...
fe lemmaa teveffeytenii.../ beni alınca...
kunte enter rakiibe aleyhim ve ente alaa kulli şey in şehiidun.../ onları gözeten ve herşeye tanık/bilen olan Rabb...

bana göre, buradaki aralarında olduğu süre içinde Meryem Oğlu İsa sadece tanık/bilen olan, sonrasında da Rabb hem koruyan hem tanık/bilen olan, bu konuşma esnasında Meryem Oğlu İsa ölmüş değil ama aralarında da değil...

"Peygamberler vefat ettikten sonra bizleri Gözetleyenin (esasinda her zaman Allah'tir ya bizleri gözeten) kim oldugunu unutanlara bir hatirlatma ."

ayette gözetleme ifadesini bulamadım,
gözetmeyi ve şahid olmayı, vefat ile ölümü de aynı yorumlamıyorum...

alıntıladığınız meallerin ayetle ilgisi bi kenarda kalsın parantez içi ifadenize eyvallah...

"Verdiginiz sözü unutmayin, takismalardan uzak durun."

sizinle takisma niyetinde olmadım şimdi ve öncesinde, verdiğim sözü de hatırlayamadım ama farketmez benim kadar kızınız var/büyüğümsünüz ellerinizden öperim sayın bayan merdem...

Konu Fers tarafından (14. July 2013 Saat 02:50 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. July 2013, 03:26 PM   #17
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
paylaşımınıza benim yorumum,

nisa/15
fe emsikuuhunne fiil buyuuti hattaa yeteveffaahunnel mevtu.../ hapsedin onları evlerde alıncaya kadar onları ölüm...

burada mevt ve vefat yan yana, ölüm ve ölüm değil ölüm ve alım...

ve kuntu aleyhim şehiiden maa dumtu fiihim.../ onların aralarında bulunurken/bulunmaya devam ettiği sıralarda onlara tanık/bilen olan Meryem Oğlu İsa...
fe lemmaa teveffeytenii.../ beni alınca...
kunte enter rakiibe aleyhim ve ente alaa kulli şey in şehiidun.../ onları gözeten ve herşeye tanık/bilen olan Rabb...

bana göre, buradaki aralarında olduğu süre içinde Meryem Oğlu İsa sadece tanık/bilen olan, sonrasında da Rabb hem koruyan hem tanık/bilen olan, bu konuşma esnasında Meryem Oğlu İsa ölmüş değil ama aralarında da değil...

"Peygamberler vefat ettikten sonra bizleri Gözetleyenin (esasinda her zaman Allah'tir ya bizleri gözeten) kim oldugunu unutanlara bir hatirlatma ."

ayette gözetleme ifadesini bulamadım,
gözetmeyi ve şahid olmayı, vefat ile ölümü de aynı yorumlamıyorum...

alıntıladığınız meallerin ayetle ilgisi bi kenarda kalsın parantez içi ifadenize eyvallah...

"Verdiginiz sözü unutmayin, takismalardan uzak durun."

sizinle takisma niyetinde olmadım şimdi ve öncesinde, verdiğim sözü de hatırlayamadım ama farketmez benim kadar kızınız var/büyüğümsünüz ellerinizden öperim sayın bayan merdem...

http://www.hanifler.com/showthread.p...ht=fers&page=3

sonrasında işi iyice dramatize edip garip hallere bürünmenin arkasındaki amaç, duygu sömürüsüyle beni 'tü, kaka' göstermek mi bayan merdem...
en iyisi sizden uzak durmam, neme lazım...!

Bu yorumunuzdaki satirlarizi, ben sizden bir söz olarak alimladim.
Alt 14. July 2013, 04:02 PM   #18
Fers
Uzman Üye

sonrasında işi iyice dramatize edip garip hallere bürünmenin arkasındaki amaç, duygu sömürüsüyle beni 'tü, kaka' göstermek mi bayan merdem...

doğru ya, o gün bana gereksiz ifadeler yazıp şaşırtmıştınız, yukarıdakiler hafif kalır...

sayın bayan merdem...
Alt 14. July 2013, 04:12 PM   #19
merdem
Uzman Üye

Alıntı:

doğru ya, o gün bana gereksiz ifadeler yazıp şaşırtmıştınız, yukarıdakiler hafif kalır...

sayın bayan merdem...
O zaman uzak durun bende.

Hem mesele ne biliyormusunuz Fers Kardesim, siz temalarimi konudan utaklastiriyorsunuz.

Yazimin ilk basina bir göz atin yine. Benim anlatmak istedigim nedir, sizin yöneltmis oldugunuz sorular nedir.

Hakki Yilmaz'in meallerini sacma buluyor olabilirsiniz. Bu yüzden beni sogu yagmuruna tutmaniza lüzum yok.

Bozguncu olmayin, yapici olun. Verdigim meallerde bir anlamsizlik oldugu zaman, Kardesim o öyle degil dogrusu böyledir diye bastan bir aciklamada bulunun, ki ben de karsilastirabileyim. Ben de bir seyler ögrenebileyim.

Kibirli bir yaklasiminiz olmasin lütfen.
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (14. July 2013)
Alt 14. July 2013, 06:11 PM   #20
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
Hakki Yilmaz'in meallerini sacma buluyor olabilirsiniz.
Bozguncu olmayin, yapici olun.
Kibirli bir yaklasiminiz olmasin lütfen.
seçtiğiniz kelimeler abartılı, yönlendirmeli...

Alıntı:
Verdigim meallerde bir anlamsizlik oldugu zaman, Kardesim o öyle degil dogrusu böyledir diye bastan bir aciklamada bulunun, ki ben de karsilastirabileyim. Ben de bir seyler ögrenebileyim.
o doğru bu doğru, yorumlar tartışmaya açıktır...
öğrenmek hem sizin hem benim için, geri kalan ifadenize katılıyorum...

Bookmarks

Etiketler
iman, kelimei, peygamberlere, sehadet, tüm