hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklerin Durumu

Seçenekler Stil
Alt 21. September 2012, 08:20 PM   #21
hakikat_yolcusu
Katılımcı Üye

hakikat_yolcusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 14
9 Mesajina 13 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
hakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud of

verdiğiniz linkteki çoğu yazıyı da okudum. ben sizin yorumlarınıza da saygı göstermekle beraber melek diye ayrı bir varlığın olduğunu düşünüyorum. sizin açıklamanıza göre ayetin manası Allahın sıfatları elli bin yılda uruc (sizin kelime) eder oluyor, yani Allah'ın sıfatları elli bin yılda ortadan kalkar! ayrıca diğer verdiğim ayette açıkça yerinize geçecek (yani bizim yerimize geçecek) 'melekler' yaratırdık diyor. ben buradan meleklerin ayrı birer varlık oldukları sonucuna varabiliyorum. yada sizin yorumunuza göre Allah bizim yerimize geçecek yeni sıfatlarını mı yaratacak demek oluyor bu ayet.
saygılarımla...
hakikat_yolcusu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. September 2012, 10:05 PM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

melek; meleke, organ...

İnsanlara secde eden melekler, insanın melekeleridir. milyarlarca hücre (meleke) senin haberin bile olmadan nice biyoloğun doktorun yapamıyacağı şekilde sana hizmet ediyor, secde ediyorlar.

Allahın sıfatı derken.
Sıfat: ismi tamlayan demektir.
Örneğin Beyaz Gömlek derken burada "beyaz" kelimesi sıfattır.
Allahın sıfatları derken ne anlıyorsunuz bilemiyeceğim ama şunu bilin; kendisine dinden ekmek kapısı açanlar, kelimeleri derinleştirip akıllarınca ilim yaparken bunları çarpıttılar.

Allahın sıfatlarından bazılrını sayalım: Güçlü Kudretli Allah (güçlü ve kudretli sıfatı), Bağışlayıcı Allah (bağışlayıcı sıfatı), Mükemmel Allah, SInırsız Allah v.s.

Kendi kendinize kelimeler üzerinde oynayıpda hem kendi beyninizi yormayın hem de bırakın gerçekler olduğu gibi kalsın. Hukukda kanunlarla ilgilenenler bile sizin kadar manalar çıkarmıyorlar.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. September 2012, 10:09 PM   #23
hakikat_yolcusu
Katılımcı Üye

hakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud ofhakikat_yolcusu has much to be proud of

basitçe bir soru soruyorum ben de, melek diye bir varlık var mı yok mu? varlıktan kastım insan, hayvan, bitki vb gibi Allah'ın yarattığı bir şey mi melek?

saygılar...
Alt 21. September 2012, 10:30 PM   #24
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Tekrarlıyorum...
Melek; meleke demek.

Bir iş görev için çalışan demek.

Eğer Allah bir görev için insan tayin etmişse, o da melek ismiyle anılır...
Gezegenler melektir, bitkiler ve hayvanlarda öyle. GÜneş te melektir. İnsanlar da melektir.

İsmi ne olursa olsun, bir amaç için hizmet gösteren melektir.

İnsana hizmet eden (secde eden) melekler; kalp, böbrek, dalak, ağız, kulak ... bunların yanısıra soyut olarak kabul ettiğimiz akıl, zeka, hayal gücü, yaratıcılık yeteneği v.s.
hepsi melektir. en güzel örneği, peygamberle vahyeden melek, ilham gibi bir özelliktir. Meryeme doğururken korkma diyen "içgüdüsü", Musanın annesini onu göle bırakırken teskin eden "umudu", Yusuf kuyudayken ona "korkma sen kurtulacaksın" diyerek dayanma gücü veren "inancı"... Hepsi melek, melekelerdir. Ayrıca insana yardım eden, Allah tarafından yolunuza çıkıp sizi biryerlere sevk eden diğer insanlar da melektir.

Ama; güneş sistemini ve çekimi sarsmadan dünyaya yaklaşan 600 kanatlı bir cebrail sözkonusu değil. Keza uzayda havanın olmadığı bir ortamda kanat pek de işe yaramaz bu hikayeler cahil cühela uydurmasından başka birşey değildir. Kuranda olmadığı gibi ALlah katında da bir geçerliliği yoktur. Bu şeylere inanan saf insanlar ancak kendilerini Allah hakkında kandıran şeytanların peşi sıra giden hurafecilerden başkası değildir. Yaptıkları boş batıl işler, inandıklarının çoğu ise şirk içeren müşrik inancıdır.

Meleklere inanmak konusuna gelince...
ALlaha ve meleklere iman etmek = Allahın yeryüzüne ve insan hayatına dilediği her an müdehale edebileceğine inanmak demektir.
Allahın hayatımıza olan etkisi ve müdehalesi, insanların müdehalesinden daha kolay ve daha etkilidir.
Allah müdehale etmiyor bizler başıboşuz diyenler, ne kadar amentu okusalar da aslında Anlayışsızlıkları onlara Allahı ve melekleri inkara götürmektedir.

Konu hiiic tarafından (21. September 2012 Saat 10:32 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 21. September 2012, 10:48 PM   #25
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Sevgili hakikat yolcusu
Sizin anladığınız bildiğiniz manada melekler vardır.

2:30 - Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.
Yüce Allah fiziksel formu nasıl bilemeyiz ama canlı akıl sahibi varlıklara sesleniyor.Varlıklarda ona soru soruyor.Rabbimizze tekrar cevap veriyor.Allah burada formunu kendisinin bildiği bir varlığı yaratacağını söylüyor.yani varlık daha yaratılmamış.kalp, böbrek, dalak ,oluşmamış.bu organlar daha yaratılmamış bir varlığın organları olarak nasıl cevap versinler .burada canlı bir varlık var konuşabiliyor

2:31 - Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.
adem yaratıldıktan sonra rabbimiz ona bu akıllı varlıkların bilmediği şeyleri öğretiyor.Ve bir yerde insanın üstünlüğünü(seçim yapabilme,irade)onlara kanıtlamak istiyor. soru sorduğu tabiki yarattığı insanın kalbi, böbreği, ciğeri vaya gezegenler değil.
Akıllı muhasebe yapabilen varlıklar

2:34 - Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu
burada meleklerin yanı sıra karşımıza birde iblis çıkıyor.Bazıları bu iblisin ademin kötü yanı veya nefsi olduğunu söylüyor.Bu da doğru değil.Dedikleri gibi olsaydı Adem e secde edilmesi istenirken ilk başta onun kibri buna hoşnut olurdu yani memnun kalan kısmı zaten kötü yanı olurdu neden isyan etsinki.Burdada iblisin formunu yalnızca Yüce Allah ın bildiği akıllı muhasebe yapan aynı zamanda seçimde yapabilen bir varlık olduğunu düşünüyorum.Yani meleklerden farklı olarak seçimde yapabiliyor. bence kardeşim bildiğimiz manada melekte şeytanda vardır.

Konu raven tarafından (22. September 2012 Saat 12:43 AM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. September 2012, 10:59 PM   #26
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Burda bakarsak Yüce Allah fiziksel formu nasıl bilemeyiz ama canlı akıl sahibi varlıklara sesleniyor.Varlıklarda ona soru soruyor.Rabbimizze tekrar cevap veriyor.Allah burada formunu kendisinin bildiği bir varlığı yaratacağını söylüyor.yani varlık daha yaratılmamış.kalp, böbrek, dalak ,oluşmamış.Veya gezegen,bitki veya hayvanda değil.
sevgili raven, kendinden çok emin yazmışsın.
Ama keşke böyle emin emin yazacağına önce öğrenme hevesin olsaydı...

Fussilet 11
Allah sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye: İsteyerek veya istemeyerek, gelin! dedi. İkisi de "İsteyerek geldik" dediler.

bu ayette konuşan yer küre ve gök de canlılar mı?

Allah Kuranda cansız konuşmayan varlıkları konuşturur. Hep söylüyoruz ama kafanız bir türlü almıyor, Kuran deyimsel bir kitaptır.

Nasıl ki yeri ve göğü konuşturmuşsa, verdiğin ayetteki cansız varlıkları (ki onlar melekler diye adlandırılır) da öyle konuşturmuştur.
Alt 21. September 2012, 11:21 PM   #27
raven
Uzman Üye

raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

ne alaka canım kardeşim
-ben bir canlı yaratacam haberiniz olsun
-ben böbrek olarak karşıyım ya bu çok tuz tüketirse yetemem vücuda
-ben kalp olarak karşıyım ya çok yağlı yerse mazalllah damarlarım tıkanır
-ben ciğer olarak karşıyım şekeri çok tüketir beni yağlandırır.
-bende gezegen olarak karşıyım önce kloroflorokarbonla atmosferimin içine eder sonrada karbon salınımıyla beni cehenneme çevirir.

bumudur yani
bartsimpson (23. September 2012)
Alt 21. September 2012, 11:39 PM   #28
hiiic
Uzman Üye

Orada hangi melekeleri seslendirdiğini bilmiyoruz ama benim bu konuda zannım var.

O ayetten kesin çıkaracağımız sonuç:, bize hizmet eden bazı melekeler zamanında bize hzimet etme bize hayat verme yanlısı değildi (zaten kendi iradeleri de yoktur, madde yada organizmadırlar, bize fayda verme gibi bir tercihde bulunamazlar. Ağaçlar bize kendi istekleriyle mi meyve verirler? ), yani bize secde etmiyor bize hizmet etmiyorlardı. taaa ki Allahın buyruğuna kadar. Melekler ancak Allahın dilemesiyle insanın hizmetine girerler.
Allah maddeyi yaratan ona emir veririm OL derim diyor, bu da bir konuşturma sanatıdır.

Oradaki meleğin, doğa şartları olduğunu düşünüyorum.
Allah emredene kadar doğa şartları insana hizmet edecek seviyede değildi, taa ki Allah gerekli işi yapana kadar. ve insan (homo saphiens) adem devreye girince, doğa şartları bize hizmet eder hale geldi.

Bu bir sanattır. Önemli olan mesajın içeriği.
Bize gelen bütün hizmetler Allahın dilemesiyle gelmektedir. Ne yeryüzünde ne de ahirette hicbir meleke, Allah dilemedikçe bize hizmet etmez, bizi tanımaz. Sadece ALlah onları bize faydalı hale getirir.
Güneş bizim için faydalı ama tek başına değil, eğer koruyucu ozon tabaksı olmasa güneş insan tanımaz, yakar geçer, radyayonu canlılığı bitirir. ayrıca bir de dünyanın eğikliğinden dolayı koruyucu bir kuşak oluşuyor.
Alt 21. September 2012, 11:47 PM   #29
raven
Uzman Üye

çok güzel, bakış açını gerçekten sevdim

bende diyorumki kalbi ,ciğeri,rüzgarı gezegeni konuşturan veya yaratan rabbimiz melek veya iblis adı altında canlılar neden yaratmamış olsun.benimde bakış açım bu.sen ayetleri okuyunca onları anlıyorsun bayağıda hayal gücü gerektirir.bende ayeti okuduğum gibi anlıyorum.

Ne kadar meraklıyız herşeye sofistike ,fantastik manalar yüklemeye.sanki kuran değil bulmaca yada mistik bilimler kitabı.her şeyden bir derin mana çıkarma çabası.İnsan basittir arkadaşlar.Bu kuranı sende okuyorsun çöldeki bedevide mısırdaki İslam ünüversitesindeki bilmem ne profösörüde.Bu kitap bir felsefe kitabı değildir. Allah kullarına ne demek istediğini neden direk anlatmasınki.açık açık söylemiş işte MELEK ,İBLİS,CİN İNSAN diye

not:bide istersen homosapien olayına girmeyelim işin ucu dik yürüyen ilk primatlara kadar gider.

Konu raven tarafından (22. September 2012 Saat 01:06 AM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
raven Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
aorskaya (13. October 2012), bartsimpson (23. September 2012)
Alt 22. September 2012, 06:28 AM   #30
hakikat_yolcusu
Katılımcı Üye

benim de bu konudaki önceki mesajlarıma bakarsanız melek diye ayrı bir varlığın olduğunu vurguladığımı görürsünüz.(benim anladığım bu) bazı Kuran ayetlerinde bu apaçık görülüyor ama herhalde herkes istediğine inanır demek zorundayız. bunun dışındaki manalar biraz zorlama duruyor.
saygılar...

Bookmarks

Etiketler
isimlendirilmesi, kavramı, melek