hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman > Kuran'da adı geçen Peygamberler > İbrahim Peygamber ve Kavmi

Seçenekler Stil
Alt 28. August 2012, 07:00 AM   #31
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aorskaya...

1-Ateizm Kuranda geçmez, ateistler kötüdür diye de yazmaz.
2- Kafirler kötüdür ve kafirler ateist değillerdir, kafirler Allaha inanırlar.
3- Ateistler şirke düşmemişlerdir, şirke düşmüşlerden daha iyi durumdadırlar v.s.

konuyla ilgili müzakereye gerek duymuyorum.
Siz, bunları söyledikten sonra dahi bunu görüşmeyi istemeyebilirsiniz, siz katılmayınız, ama bu söylediklerinizi ilgilenen diğer kimseler için inceleyerek doğrumu yanlışmı olduğunu ben yazayım.

1- Ateizm Kuranda geçmez, ateistler kötüdür diye de yazmaz.

Bu iyice düşünülmeden söylenmiş bir sözdür.

Kafir, Allah'ı reddeden demektir, kafir küfürden, yani redden gelir. Allah'ı reddedenler zamanımızda ateist diye de adlandırılmaktadır.

Bunlar ateist olarak niye kuranda geçsin. Bunların, kuran zamanındaki isimlendirilmelerine bakarsak, kafir olduğunu görürüz ve kafirlerinde bol miktarda kuranda tenkit edildiğini, hatta bunlara yaklaşımla ilgili olarak bağımsız bir sure bile ayrıldığını görürüz: KAFİRUN SURESİ

2- Kafirler kötüdür ve kafirler ateist değillerdir, kafirler Allaha inanırlar.

Bu nasıl bir deyimdir ki içinden çıkılmaz durumlar yaratabilmektedir.

Yukarıda ateistler kötüdür diye kuranda yazmaz dedikten sonra, burada da aslında ateistlerle aynı kimseler olan kafirlere hem kötüdür diyor, hem de Allah'a inanır diyorsun.

Sevgili kardeşim, Ateist ile kafir deyimlerini yanyana getir, ne kadar örtüştüğünü gör, ondan sonra biri diğerinden iyi diyebiliyormusun, kafir Allah'a inanır diyebiliyormusun, anlarsın...

Allah'a gerçekten inanan biri nasıl kafir olur, nasıl kötü olur onu sonra açıklayabilirmisin?

3- Ateistler şirke düşmemişlerdir, şirke düşmüşlerden daha iyi durumdadırlar

Şimdi de kötünün iyisini belirlemeye çalışalım bakalım... Ama tabiki büyük hata payıyla bunu yapabileceğimizi unutmadan!

Mantıklı olarak düşünüldüğünde, kafirlik, müşriklikten daha iyi denilebilir. Ancak, kesin doğruluğundan emin olamayız.

Sadece; "kendimiz açısından olayı değerlendirdiğimizde, kendi ölçülerimize göre kafirliği müşriklikten iyi bulabiliriz. Şöyleki;
Beni reddeden birisi, benimle birlikte herkesi reddederse o anlaşılır olabilir. Ama, beni reddeden birisi, beni reddederken kıytırık şeyleri kabul ediyorsa bu benim için daha zor kabul edilebilir şey olur. Daha gücüme giden şey olur.

Ancak, bütün bunlar, bizlerin ölçüsüne göre olan şeylerdir, rabbimizin ölçeğini bilemeyiz.

selamlar
aorskaya

3-
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2012, 12:32 PM   #32
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Arkadaş,
ibrahim suresini okuyup, ona güneşe aya tapan müşrik damgasını vururken sorun duymuyorsunuz.

Ama o ayetin gerçek mealinde, İbrahimin hicbirşeye tapmadığını ve Allahı da bilmediğini anlatınca onun deist yada ateist olması zorunuza gidiyor.

aorskaya sana bir soru.

Şu aşağıda yazdığım ayetlerin muhatapları kimlerdir?
bana bunu öğrenip gelir misin?

Lokman 25
Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka "Allah..." derler. De ki: (Öyleyse) övgü de yalnız Allah'a mahsustur, ama onların çoğu bilmezler.
Zümer 38
Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, elbette "Allah'tır" derler. De ki: Öyleyse bana söyler misiniz? Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut Allah, bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun bu rahmetini önleyebilirler mi? De ki: Bana Allah yeter. Tevekkül edenler, ancak O'na güvenip dayanırlar.
Zuhruf 9
Andolsun ki, onlara gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan; "Onları şüphesiz güçlü olan, her şeyi bilen Allah yarattı" derler.
Zuhruf 87
Andolsun onlara kendilerini kimin yarattığını sorsan elbette "Allah" derler. O halde nasıl (Allah'a kulluktan) çeviriliyorlar?

daha Kuran bilmeden insanlara din öğretme, şeriat bilmeden şeriatcı olma sevdası ne büyük gaflettir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2012, 02:19 PM   #33
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Arkadaş,
ibrahim suresini okuyup, ona güneşe aya tapan müşrik damgasını vururken sorun duymuyorsunuz.

Ama o ayetin gerçek mealinde, İbrahimin hicbirşeye tapmadığını ve Allahı da bilmediğini anlatınca onun deist yada ateist olması zorunuza gidiyor.
Gerçek olsaydı neden zorumuza gidecektiki? Ama, gerçek olmayan benzetmeleri kabul etmek zorunda da değiliz.

Ateist ve deist tanımlarını yeniden hatırlarsan, İbrahim’in de hiçbir şekilde Allah’ı reddetmediğini ve varlığını kabul edip aradığını bilirsen, onun ateist de deist te olmadığını kabul edersin…

Ama, senin aklının farklı olması adına, bile bile ateist yada deist diye devam etmek istersen başka yapabileceğimiz şey yoktur.

Alıntı:
aorskaya sana bir soru.

Şu aşağıda yazdığım ayetlerin muhatapları kimlerdir?
bana bunu öğrenip gelir misin?

Lokman 25
Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka "Allah..." derler. De ki: (Öyleyse) övgü de yalnız Allah'a mahsustur, ama onların çoğu bilmezler.
Zümer 38
Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, elbette "Allah'tır" derler. De ki: Öyleyse bana söyler misiniz? Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut Allah, bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun bu rahmetini önleyebilirler mi? De ki: Bana Allah yeter. Tevekkül edenler, ancak O'na güvenip dayanırlar.
Zuhruf 9
Andolsun ki, onlara gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan; "Onları şüphesiz güçlü olan, her şeyi bilen Allah yarattı" derler.
Zuhruf 87
Andolsun onlara kendilerini kimin yarattığını sorsan elbette "Allah" derler. O halde nasıl (Allah'a kulluktan) çeviriliyorlar?
Nerden öğrenip gelmemi istiyordun bilmiyorum ama, kurana sordum ve kelamından anladıklarımı sana hemen özetleyeyim.

Bu ayetlerde, Allah’ın varlığını kabul eden ama ona HAMD etmeyen kimselerin, şirke düşen kimselerin, şeytana kananların anlatımı vardır. Ama, İbrahim’in anlatımı yoktur. Senin ateist, yada deist iddian yine çürüdü.

Nasıl iyi öğrenip gelmişmiyim?

Alıntı:
daha Kuran bilmeden insanlara din öğretme, şeriat bilmeden şeriatcı olma sevdası ne büyük gaflettir.
Katılıyorum bu görüşe. Ama ekleme de yapmak istiyorum izninle…
Karşısındaki bilinmeyene karşı, biliyormuş gibi mücadele etmeye kalkışmak gafletten de öte intihar olabilir…

Saygılarımla sevgili kardeşim…
aorskaya
Alt 28. August 2012, 03:00 PM   #34
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya
Yukarıda ateistler kötüdür diye kuranda yazmaz dedikten sonra, burada da aslında ateistlerle aynı kimseler olan kafirlere hem kötüdür diyor, hem de Allah'a inanır diyorsun.

Sevgili kardeşim, Ateist ile kafir deyimlerini yanyana getir, ne kadar örtüştüğünü gör, ondan sonra biri diğerinden iyi diyebiliyormusun, kafir Allah'a inanır diyebiliyormusun, anlarsın...

Allah'a gerçekten inanan biri nasıl kafir olur, nasıl kötü olur onu sonra açıklayabilirmisin?
lafına karşılık 4 tane ayet verdim.

Lokman 25

Zümer 38

Zuhruf 9

Zuhruf 87

sen yine bişiler yazdın kafana göre..

Alıntı:
Nerden öğrenip gelmemi istiyordun bilmiyorum ama, kurana sordum ve kelamından anladıklarımı sana hemen özetleyeyim.

Bu ayetlerde, Allah’ın varlığını kabul eden ama ona HAMD etmeyen kimselerin, şirke düşen kimselerin, şeytana kananların anlatımı vardır. Ama, İbrahim’in anlatımı yoktur. Senin ateist, yada deist iddian yine çürüdü.

Nasıl iyi öğrenip gelmişmiyim?
ibrahimin desit olduğunu bu ayetten değil, ibrahim suresinden anlıyorsun zaten.

Konu hiiic tarafından (28. August 2012 Saat 03:07 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. August 2012, 09:07 PM   #35
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

Lokman 25

Zümer 38

Zuhruf 9

Zuhruf 87

sen yine bişiler yazdın kafana göre..
Yahu kardeşim, bu ayetler kafirleri yani zamanımız deyimiyle ateistleri anlatmaz.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi bu ayetler sırasıyla; Allah'ın varlığını bilmesine rağmen onu hamd etmeyenleri, şirke düşenleri, ve şeytan tarafından yoldan çıkarılanları anlatır.

Yani Allah'ı reddedenler değil, kabul edenler (iman edenler değil, varlığını kabul edenler) ama yanında başka ilahlarıda kabul edenler örnekleniyor.

Alıntı:
ibrahimin desit olduğunu bu ayetten değil, ibrahim suresinden anlıyorsun zaten.
İbrahim suresinin neresinden İbrahim'in Allah'ı kabul etmekle birlikte dinini kabul etmediğini çıkardığını ayetlerle alıntılayarak gösterebilirmisin? Herkes net olarak görsün!

selamlar
aorskaya
Alt 7. November 2012, 12:39 AM   #36
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Elinden oyuncagi alinmis bir kücük cocuk gibi üzüldüm dogrusu, Ibrahim Peygamberin kissasini okurken birden bire gök gürültüsü gibi ortaya konular acildi.

Kardeslerim kim kime ne izahat vermeye calisiyor, ipin ucunu kacirdim.

Ibrahim Peygamberin kissasi en güzel bir sekilde Allah'in varligini kabul ettirme örneklerinden birisidir.

Bundan bir kac sene evveli birisine cep telefonunu tarif etmeye kalksak, sorabilirmiyim sizlere bunu nasil kabul ettirebilirdik? Bizler icin gayet normal, cünkü asagi yukari hepimizin elinde en azindan bir cep telefonu bulunuyor.

Cep telefonu misali, biz Kur'an ile, Allah'a iman edilen bir ortamda dünyaya geldigimiz icin, Ibrahim Peygamberin kissasi bize bir tas devri misalini vermemeli. Ibrahim Peygamberin icinde tertemiz düsünceler var, putperestligin orta yerinde, bambaska olaganüstü birseyin pesinde, kendisini kulluk olmaya layik bir ILAH pesinde. Ne kadar takdir edilecek bir incelik.

Bir de medeniyetten uzak bölgelerde yasayanlari düsünün günümüzde, onlar Allah'i nasil idrak edecekler? Demek ki, Ibrahim Peygamber gibi her insanin aklini kullanmasi lazim Rabbimize yönelmesi lazim. Insan bu fitrat üzerine yaratildigindan dolayi üstüne düsen vazifedir bu. Ama deve kusu gibi kafasini topraga gömer ve görmemezlikte gelir, o baska bir durum, sonunda kendi kazdigi kuyuya kendisi düser.

Biz ademogluna akil yanliz balik tutup gökdelenler kurmasi icin verilmemistir.

Bir de ateist hususunda sunu söylemek istiyorum, ateist ne Allah'a inanir, ki Allah'in var oldugunu dahi kabul etmez, ne dinleri kabul eder, öldükten sonra dirilteceklerine hele katiyyen inanmazlar. Onlar hayvanlarin en asagiliklaridir, yani burada hayvanlara bile bu hakaret olur onlari hayvanlarla karsilastirmak. Ateist kendini /hasa/ Tanri gibi görür. Herseyi kendi emegiyle kazandigini söyler, ben insanlara inanirim diye geveler durur.

Allah'in selami üzerlerinize olsun kardeslerim.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. November 2012, 12:48 AM   #37
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinden oyuncagi alinmis bir kücük cocuk gibi üzüldüm dogrusu, Ibrahim Peygamberin kissasini okurken birden bire gök gürültüsü gibi ortaya konular acildi.
Dinden yazışırken, bazılarının bildikleri sarsılınca, kendi düşüncelerini gözden geçirmek yerine, saldırganlıkla düşüncelerini hakim kılmaya çalışıyorlar.

Bilginin yetmediği yerlerde bunlar olabiliyor, insanın olduğu yerlerde her şeyin olmasına alışalım artık...

Alışalım, ama doğru olmadığını da dillendirelim. Çünkü, şahit olduğumuz konular hakkkında adaletle şahitlik yapıp, yazılarımızı yazmazsak, hesap gününde bunun hesabını veremeyeceğimizi de bilmeliyiz.

Tespitin doğru, İbrahim peygamber kıssaları bu nedenle tamamlanmamıştır. Ancak, rabbim izin verirse devam edeceğim kardeşim...

selamlar,
aorskaya
Alt 7. November 2012, 12:52 AM   #38
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir de ateist hususunda sunu söylemek istiyorum, ateist ne Allah'a inanir, ki Allah'in var oldugunu dahi kabul etmez, ne dinleri kabul eder, öldükten sonra dirilteceklerine hele katiyyen inanmazlar. Onlar hayvanlarin en asagiliklaridir, yani burada hayvanlara bile bu hakaret olur onlari hayvanlarla karsilastirmak. Ateist kendini /hasa/ Tanri gibi görür. Herseyi kendi emegiyle kazandigini söyler, ben insanlara inanirim diye geveler durur.
Bazılarının ateist yakınları olmalıki, ateistleri bu kadar savunabilsin. Sanırım İbrahim peygamberin babasına verdiği bir söz yüzünden babasının bağışlanmasını istemesine kadar olan kısmı da aklında kalmış olmalıki, ateistleri savunmakta kendini haklı sanabiliyor.

Ancak, unuttuğu yada hiç algılayamadığı devam kısmında, İbrahim peygamberimize babasının putperest olması nedeniyle müslümanlardan olmadığından affedilmeyeceğinin belirtildiğini doğal olarak göremiyor.

Başka yazılarına da hazırlıklı olun, o zaman daha fazla şaşırmazsınız.

Rabbim inşallah aklını doğru kullanmayı nasip etsin...

selamlar,
aorskaya
Alt 7. November 2012, 01:48 AM   #39
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bazılarının ateist yakınları olmalıki, ateistleri bu kadar savunabilsin. Sanırım İbrahim peygamberin babasına verdiği bir söz yüzünden babasının bağışlanmasını istemesine kadar olan kısmı da aklında kalmış olmalıki, ateistleri savunmakta kendini haklı sanabiliyor.

Ancak, unuttuğu yada hiç algılayamadığı devam kısmında, İbrahim peygamberimize babasının putperest olması nedeniyle müslümanlardan olmadığından affedilmeyeceğinin belirtildiğini doğal olarak göremiyor.

Başka yazılarına da hazırlıklı olun, o zaman daha fazla şaşırmazsınız.

Rabbim inşallah aklını doğru kullanmayı nasip etsin...

selamlar,
aorskaya
Haklisiniz Aorskaya kardesim,

Yüce Allah'in emirlerini dogal görüp görmemek haddimize düsmez, mühim olan boyun egmek, kabullenmektir.

Ey iman etmiş kimseler! Eğer babalarınız ve kardeşleriniz imana karşılık küfrü seviyorlarsa, onları veliler edinmeyiniz. Sizden her kim de onları velileştirirse, artık işte onlar zâlimlerin ta kendileridir. Tevbe Suresi 23. Ayet
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
aklin, kissalar, ıbrahım, zamanindakı, önemı