hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Yedirip içirmek

Seçenekler Stil
Alt 23. October 2008, 12:23 PM   #1
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road
Standart Potansiyel sahte madurlar ve bir yöntem

Değerli arkadaşlar, Ankarada bir grup insan türedi. Daha önce görmediğimiz bir yöntemle para yardımı istiyorlar. Örneğin "ben siirtten geldim,iş aradım bulamadın açım ,yardım et" diyorlar. Ve bizde inanıp para yardımı yapıyor ve birde onlar için üzülüyorduk. Sonradan adım attığınız her semtte ".... yerden geldim, iş bulamadım açım" diye para isteyen kişiler gördük ve kendi semtimdeki bazı tasicilerde beni uyardı, "bunlar sahtekar hergün böyle diyerek hekezden para alıyorlar,bunlar senden zengindir iş felan aradıkları yok ....semtten geliyor bunlar" diye. Dediler ama insan ya dediği doğruysa diyor, ya gerçekten yardıma muhtaç biriysede Rabbim yoluna bana düşürmüşse diye aklına geliyor. Yardım isteyenlerinde ağzında bir dolu yemin. Biliyorsunuzki pekçoğu sahtekar yalancı ama ya bu karşımdaki muhtaçsa fikri kandırılırsam günahı ona- yok gerçekse sevabı bana diyor ve yinede huylana huylana yardım ediyorsunuz. Yeni bir yöntem geliştirdim artık. Bunu yapanlara diyorumki açsan karnını doyuruyum ama para isteme (çalışmaya teşvik ve ihtiyacının giderilmesi bakımından), nihayetinde bir lokantaya oturtup sipariş bedelini ödeyip çıkıyorum. Bu her iki tarafıda kandırılmaktan nispeten koruyor ve madur kişiyi çalışmaya yönlendiriyor diye düşünüyorum. Aklınızın bir ucunda bulunsun. Güzel bir yöntem bence.Tabi eğer muhitinizde bu gibi kişiler varsa.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. October 2008, 10:24 AM   #2
PİLOT
Uzman Üye

PİLOT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 17
40 Mesajina 62 Tesekkür Aldi
PİLOT is on a distinguished road

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli arkadaşlar, Ankarada bir grup insan türedi. Daha önce görmediğimiz bir yöntemle para yardımı istiyorlar. Örneğin "ben siirtten geldim,iş aradım bulamadın açım ,yardım et" diyorlar. Ve bizde inanıp para yardımı yapıyor ve birde onlar için üzülüyorduk. Sonradan adım attığınız her semtte ".... yerden geldim, iş bulamadım açım" diye para isteyen kişiler gördük ve kendi semtimdeki bazı tasicilerde beni uyardı, "bunlar sahtekar hergün böyle diyerek hekezden para alıyorlar,bunlar senden zengindir iş felan aradıkları yok ....semtten geliyor bunlar" diye. Dediler ama insan ya dediği doğruysa diyor, ya gerçekten yardıma muhtaç biriysede Rabbim yoluna bana düşürmüşse diye aklına geliyor. Yardım isteyenlerinde ağzında bir dolu yemin. Biliyorsunuzki pekçoğu sahtekar yalancı ama ya bu karşımdaki muhtaçsa fikri kandırılırsam günahı ona- yok gerçekse sevabı bana diyor ve yinede huylana huylana yardım ediyorsunuz. Yeni bir yöntem geliştirdim artık. Bunu yapanlara diyorumki açsan karnını doyuruyum ama para isteme (çalışmaya teşvik ve ihtiyacının giderilmesi bakımından), nihayetinde bir lokantaya oturtup sipariş bedelini ödeyip çıkıyorum. Bu her iki tarafıda kandırılmaktan nispeten koruyor ve madur kişiyi çalışmaya yönlendiriyor diye düşünüyorum. Aklınızın bir ucunda bulunsun. Güzel bir yöntem bence.Tabi eğer muhitinizde bu gibi kişiler varsa.
evet,
gerçekten güzel bi yöntem bulmuşsun, bu anlattıkların bana Kemal sunal filimlerini hatırlattı.
Alt 24. October 2008, 10:42 AM   #3
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Toslunba is on a distinguished road

Dostum Bursaya dadanmamışlar anlaşılan...Ankarada çok fazlalar. Herkezin karşısına en az bir iki kere çıkıyolarmış. Anlatınca herkez aaa banada oldu aynı şey diyince şaşırmıştım. Kurulan cümleler bile hep aynı...
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. April 2013, 05:58 PM   #4
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Askıda kahve

Cevrenizde böyle KAHVE veya Restaurantlar varmi degerli Kardeslerim? Buna benzer Marketler de olsaydi güzel olurdu. Görecekmiyim o günleri...

ASKIDA KAHVE
Yayınlandı: 30 Nisan 2011 / Kişisel Gelişim

İtalya’da Venedik’in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Bar’da, espressolarımızı içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri barmene, “iki kahve, biri askıda!” dedi; iki kahve parası verdi, bir kahve içip gitti. Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kâğıt astı.

Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da “Üç kahve, biri askıda” dediler; Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Bermen “askı”ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.

Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve Barmen’e “Askıdan bir kahve!” dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi, kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen’se, duvardaki askıya taktığı kâğıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.

Bu günün sonunda, gözlerimizi yaşartan bir “İtalyan toplumsal terbiyesi” öğrendik: Bir Venedikli için yaşamsal olmasa da, kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.

Kahve içecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler, bir kahve parası daha ödüyorlar. Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar; kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul edenler de daha huzurlu!

Yardım eden ile alan arasında, bu cafe-bar’daki garson gibi köprü görevi yapan kişilerinse, güler yüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor. İçeri giren yoksul bir kişinin “Bana askıda kahve var mı?” diye sormasına gerek bırakmamak için, askıda kahve olduğunu belirten kâğıt parçalarını kolaylıkla görülebilen bir yere asmaksa, bu olgunun zarif bir bölümü…
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. April 2013, 07:07 PM   #5
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cevrenizde böyle KAHVE veya Restaurantlar varmi degerli Kardeslerim? Buna benzer Marketler de olsaydi güzel olurdu. Görecekmiyim o günleri...

ASKIDA KAHVE
Yayınlandı: 30 Nisan 2011 / Kişisel Gelişim

İtalya’da Venedik’in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Bar’da, espressolarımızı içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri barmene, “iki kahve, biri askıda!” dedi; iki kahve parası verdi, bir kahve içip gitti. Barmen de duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kâğıt astı.

Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da “Üç kahve, biri askıda” dediler; Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Bermen “askı”ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu.

Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve Barmen’e “Askıdan bir kahve!” dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi, kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı, gitti. Barmen’se, duvardaki askıya taktığı kâğıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.

Bu günün sonunda, gözlerimizi yaşartan bir “İtalyan toplumsal terbiyesi” öğrendik: Bir Venedikli için yaşamsal olmasa da, kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.

Kahve içecek kadar parası olmayan kişilere yardım edebilecek düzeydeki kişiler, bir kahve parası daha ödüyorlar. Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar; kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul edenler de daha huzurlu!

Yardım eden ile alan arasında, bu cafe-bar’daki garson gibi köprü görevi yapan kişilerinse, güler yüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor. İçeri giren yoksul bir kişinin “Bana askıda kahve var mı?” diye sormasına gerek bırakmamak için, askıda kahve olduğunu belirten kâğıt parçalarını kolaylıkla görülebilen bir yere asmaksa, bu olgunun zarif bir bölümü…
Merhaba Merdem kardeşim,
Çoooook güzel bir düşünce.Acaba böyle bir uygulama varmı?Sanki gazetedemi okudum yoksa televizyondamı gördüm böyle bir sistemi ekmek olarak uygulayanlar vardı ülkemizde.Fakat ülkemizin genelini düşününce heleki beleş dağıtılan birşey için(Başta ne dağıtıldığıda bilinmez ama beleş! ya) milletin birbirini ezercesine rekabet içine girişi görülünce biraz hayale kaçıyor.(neden hayal dersen birbirini ezen millet arasında gerçekten ihtiyacı olanlarda var olmayanlarda).Herşeyden önce eğitim şart bence ama eğitimde yetmiyor bazen,kişiden başlayıp toplum düzeyine kadar her bireyin eğitim talep etmesi,bilgiyi,ilimi istemesi gerekir.Yoksa büyülenmiş gibi saatlerce televizyon izlemekle,bilgisayarda oyun oynamakla,kız peşinde koşmakla olacak iş değil!
Alt 10. April 2013, 08:08 PM   #6
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

İslamın getirdiği ekonomik ve sosyal sistem, insanları bir kahve parasına muhtaç bırakıp sonra da onlara "yalnızca belirlediğim yerden ancak ve ancak bir kahve içebilirsin" demek midir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (24. May 2016 Saat 01:43 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. April 2013, 08:36 PM   #7
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İslamın getirdiği ekonomik ve sosyal sistem insanları bir kahve parasına muhtaç bırakıp sonra da onlara yalnızca belirlediğim yerden ancak ve ancak bir kahve içebilirsin demek midir?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Sözkonusu edilen yardim yalnizca bir fincan kahve degildir burada Beyfendi, sayarmisiniz bilemiyecegim
Alt 10. April 2013, 08:44 PM   #8
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Söz konusu Ne'dir küçük Hanım?
Alt 10. April 2013, 08:50 PM   #9
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Söz konusu Ne'dir küçük Hanım?

Genis bir alanda halkin destegi ile yardimlasma imkanlarinin yaratilmasidir söz konusu. Bir fincan kahve deyip gecmeyin, az veren candan misali, az da olsa fakat sürekli olarak yardimlasma. Saydinizmi?
Alt 10. April 2013, 09:35 PM   #10
galipyetkin
Uzman Üye

Hayır Küçük Hanım.

''az veren candan misali, az da olsa fakat sürekli olarak yardımlaşma" değil. Saymasını kibrinizden öğrenemiyeceğinizi bildiğimden sizin yönünüzden ondan vazgeçmiştim. Ama gene içim el vermedi:

Haşr-9 suresini okuyup tahlil edin. Belki bir nebze saymayı öğrenebilirsiniz. Bu iş market çıkışı dilencinin eline 10 Eu sıkıştırmaya, çevrenizi de buna teşvik etmeye benzemez.

Bookmarks

Etiketler
bir, madurlar, potansiyel, sahte, yöntem